Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin


Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin

İş fikirleri arasında yer alan büyükbaş hayvan çiftliği açmak ile ilgili internet üzerinden bir çok araştırma yapılmaktadır. Günümüzde büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için neler gerekli yada büyükbaş hayvan çiftliği açma maliyeti gibi sorulara genel olarak cevap bulmaya ve aklınızdaki dolaşan soru işaretlerini netleştirmeye çalışacağız.

20 Ağustos 2016 Cumartesi 17:33
Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin
Büyükbaş çiftlik açmak son yılların en çok kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de özellikle köyden kente göçün başlamasından ve insanların ''daha temiz iş'' aramasından dolayı çiftçilik ve büyükbaş besicilik azalmıştır. Bununla beraber ''rekabetin düşmesi'' ve pazar payının artmasıyla artık hemen hemen her girişimci bu ''dev kazanç getiren kapıya'' sırtını dayamak istemektedir.

Büyükbaş çiftlik açmak

Tabiki de her işin ince ayrıntıları vardır ve her iş zordur. Her işte olan risk büyükbaş hayvancılıkta da vardır. Ben bu işe paramı bağlayayım ve kesin kazanayım derseniz yanılırsınız ancak size şunu söyleyebiliriz; ''Bu iş diğer işlere oranla daha risksizdir.''Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyenler için, bunun nedenini biraz önce açıklamıştık. Pazar payının yüksekliği vs. diye tekrarlamakta yarar var. Öncelikle bu işi yapmak istiyorsanız belli bir birikiminiz olması gerekli. Sıfır parayla bu işi kuramazsınız ya da eş dost parasıyla. Öncelikle yer temin etmeniz lazım. Alacağınız hayvanlar için bir çiftlik kurmalısınız. Örnek vermek gerekirse 50 hayvan alacaksanız kuracağınız ''ahır'' maliyeti minimum olarak 20 Bin Lira'dır. Yani en başta 20 Bin Lira'yı gözden çıkaraksınız. Tabi bunu sadece hayvanlar için hesapladık. Adam akıllı bir çiftlik ve kalacak yerinizi yapacaksanız büyük maliyetlerle karşı karşıya gelebilirsiniz. 


Aslında en başta karar vermeniz gereken nokta inek mi yoksa dana mı besleyeceğinizdir. İnek size sıcak para getirir. Sütünü ve süt ürünlerini günlük olarak satarak düzenli para elde edebilirsiniz. Ancak inek danaya göre daha çok yem tüketir ve uzun dönemde maliyeti arttırır. Ancak inek yavrular ve yavrusu da size kalır. Bu işi temelden bilmiyorsanız ve bu işle ilgili hiçbir fikriniz yoksa işe ilk etapta dana alarak başlayabilirsiniz. Çünkü ineklerin bakımı danalara göre daha zordur ve sürekli ilgi isterler.

Çiftlik kurmak için devlet destekleri ve kredilerİş kurmak için maddi durumunuz el vermiyor ancak elinizde bazı imkanlar varsa (araziniz var ve büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorsunuz) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, AB Bakanlığının, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin ve bazı özel kuruluşlardan büyükbaş hayvancılık hibe kredileri ve desteklerinden yararlanabilirsiniz.  Ayrıca birçok bankadan hayvancılıkla ilgili büyük destekler sağlanmaktadır. İşe başlamadan finansman araştırmanızı çok iyi yapın. Sadece bir bankayla görüşmek yerine bir çok bankayla görüşüp maliyeti en az olandan kredi kullanın.

Çiftlik açmak maliyeti 2018

En çok akılları yoran soru düzenli bir gelir getiren çiftlik kurma maliyeti nedir sorusudur. Öncelikle bu soruya ortamala olarak bir yanıt vereceğiz. Çiftliğimizi 20 hayvandan hesaplayacağız (İnek). 20 süt veren ineği toplu şekilde yada toplama yöntemiyle ortalama tanesi 4 bin TL'den, 80 Bin Liraya alabiliriz. Bu inekler için ahır maliyetimiz de 30 Bin lira olsun. 10 Bin Lira da ilk harcamalar için ayırmalısınız. Aşağıda maliyeti toplayalım;

80 Bin Lira (20 süt veren inek - ortalama 4 bin TL'ye satın aldınız)
30-50 Bin Lira (Ahır maliyeti)
10 Bin Lira ( Demirbaş harcamaları - ekipmanlar - Yem maliyeti)

toplam: 120 Bin Lira , yuvarlarsak 150 Bin TL

*Bu masraflar bölgeden bölgeye artabilir yada azalabilir. Biz en düşük seviyeden hesaplama yaptık.

Büyükbaş çiftlik açmak ne kazandırır?

Ortalama olarak 150 bin Liraya 20 süt veren hayvanlı bir çiftliğimizi açtık. Şimdi geldi iş para kazanmaya. Şu anda ortalamaya vuracak olursak bir inek günde 15 Litre süt vermektedir. Sütçüler (sütaş vs.) kapınıza kadar gelip bu sütleri günlük olarak almaktadır. Litresi 1 TL'den toptan olarak sütü satacak olursanız;

20 inek x 15 Litre = 300 Litre günlük süt sağdınız
300 Litre süt x 1 TL = 300 TL ( Günlük süt kazancınız)
390 x 30 = 9.000 TL (Sütten 1 aylık geliriniz)

Aylık 9 Bin TL %50 kar olarak düşünüldüğü taktirde; 4500 TL gelirinizle beraber 2 yıl gibi bir sürede işletme masraflarını çıkarabilirsiniz.

Ancak bu hesabı ineklerin gebe dönemlerini, hastalık dönemlerini vs. düşünerek yapmalısınız. İnek gebe kaldıktan 150-180 gün sonrasında yavaş yavaş süt veriminde düşüş yaşarsınız. Bunun için gebe inekleri de hesaba katmalısınız. Ancak gebe ineklerden alınacak hayvan yine çiftliğinize +1 olarak geri dönecektir. Yani yine kazançlı siz olacaksınız. Aylık gelirinizi düşüneceğiniz gibi giderinizi de düşünmelisiniz. Çiftlik için personel tutacaksanız personel giderleri, hayvanların yem giderleri, çiftlik kiraysa kira giderleri vs.

Büyükbaş çiftlik açmak tabi bu işin büyük gelirleri olduğu gibi büyük giderleri de olacaktır. İnekleri beslemek için saman arpa vs. alacaksınız. Hastalanınca veterinere ilaca para vereceksiniz. Süt sagma makinelerine eleman tutacaksanız eleman ücreti ve yeri kiralayacaksanız kira giderleriniz. Bu giderler uzadıkça uzar gider. Siz bu işi yapmaya karar verdiyseniz en ince ayrıntısına kadar proje hazırlamalı yada hazırlatmalısınız. Ayrıca yukarıda verdiğimiz kazanç tablosu ortalama olarak size sunulmuştur. İnekler hastalık ve gebelik dönemlerinde süt verimi düşmektedir.

Ayrıca hayvancılık kredisi veren bankalar konumuzu da okuyabilirsiniz.

Dip not: 
Davulun sesi uzaktan hoş gelir."
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir. Ayrıca yorum yazdığınızda İLGİLİ FİRMA İLE İLETİŞİME GEÇMİŞ OLMUYORSUNUZ. Bayilik veren firma ile ilgili iletişime geçmek için tanıtım sonunda bulunan iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

   Yorumlar
   Toplam 27 yorum mevcut

  • ömer yıldız 3 gün önce yorumlandı

   günlük 80 sağlır inek lerim var ortalamam 21 litre en büyük sorunum ayak hastalığı yardımcı olursanaız sevinirim

  • Musa Beyoğlu 3 hafta önce yorumlandı

   merhaba ben 50 buyuk baş hayvanla çi̇ftli̇ği̇ kurmak i̇sti̇yorum toplam mali̇yet ne olur?

  • muhammet özkan 1 ay önce yorumlandı

   büyük baş ve küçük baş hayvan gübre atiklarin kurutulup pelletlenmesi...konusunda entekre tesisler kurmaktayız..Saygılarımla / İyi Çalışmalar

   Satış Müdürü: Muhammet Özkan   BİOMAKSAN ENERJİ MAKİNALARI SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ
   Gsm     : 0544 543 80 40
   Tel       : 0232 853 16 38
   E-mail  : satis@biomaksan.com / info@biomaksan.com
   Adres  : 7 Eylül Mah.5565 Sok.No:67/1 TORBALI / İZMİR

  • Ramazan 3 ay önce yorumlandı

   yuzbin tl var baska bisey yok bu paraya nasil ciftlik kurabilirim

  • Murat erdem 3 ay önce yorumlandı

   arkadaslar benim de 25 dönöm arazim var 50 bin tlm var haylim ciftlgim olmasini isterim tabiki bu da hayvanlri cok sevdigim anlamina geliyur ama sermaye kurtarmiyur su anda calisiyurum tir suguruyum ama hic bir sey insanin isi gibi olamaz sermayesi guclu ve is detaylarini daha iyi bilen bir ortak istiyurum vandan saygilar iletisim 05363326675

  • MEHMET ALAŞ 3 ay önce yorumlandı

   1000 büyük baş hayvan çi̇fli̇ği̇ kurmak i̇sti̇yorum çi̇fli̇ği̇n krulumu bana kaca mal olur sadece i̇nşaati

  • Edip Hösük 4 ay önce yorumlandı

   20 dönüm tarlam var çiftlik kurmak istiyorum maraş pazarcık

  • Ramazan öztürk 4 ay önce yorumlandı

   mutiş

  • Gökhan 4 ay önce yorumlandı

   millete boş hayaller kurdurmayın ben yıllardır tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum 1.30 tl satılan sütün maliyeti 1 tl günlük kazancınız 0.30tl/kg ve 5bine inek bulmak imkansız en ucuzu 8binden başlar,samanı arpayı satın alırsanız yani çiftçiliğiniz yoksa hiç girmeyin çıkamazsınız.devlet bu işe el atar üretici sütü 1.5 in üzerinde satar ve yem maliyetlerini düşürürse başlayın hemen derim ama bu durumda paranıza yazık..

  • Serkan ünlü 5 ay önce yorumlandı

   05418936768

  • Serkan ünlü @derya ŞAHİN 5 ay önce yorumlandı

   merhaba

  • Selahattin tayanir 5 ay önce yorumlandı

   c

  • habib metin 5 ay önce yorumlandı

   ciftlik kurmak istiyorum nasıl yardimci ola bilirsiniz

  • derya ŞAHİN @fehmikara 7 ay önce yorumlandı

   hangi ilde dana yetiştiriciliği yapmak istiyorsunuz?

  • derya şahin @cevdet ergün 7 ay önce yorumlandı

   hangi ilde kurmak istiyorsunuz?

  • koksal 7 ay önce yorumlandı

   ben bu işi giresunda kendı evımın altında yapmak istiyorum gunduzleri bahcede gezse sorun olurmu aksamda ahırda kafamdaki 20 bas hayvan

  • cevdet ergün 7 ay önce yorumlandı

   çiftlik kurmak istiyorum admin bana ulaş

  • fehmikara 8 ay önce yorumlandı

   dana yetiştiriciliği yapmak istiyorum

  • İsmail 8 ay önce yorumlandı

   ben isterim ortak oğuz bey

  • Mehmet dana 8 ay önce yorumlandı

   kardes 5 liraya ineği nerde duydun yada gordun rakamların pek ucuk kacik

  • Abuzer orhan 9 ay önce yorumlandı

   arazim var ekinlerim var 4 tane inegim var isi buyutmek istiyorumm yeteri kadar mazemem yemimde var gerekenne varsa yapmaya hazirimm

  • Ekremülkü 9 ay önce yorumlandı

   çiftlikusura kurmak istiyorum

  • Oğuz @Feridun atlı 9 ay önce yorumlandı

   feridun ortaklaşa açmayı düşünüyor musun

  • Oğuz @Feridun atlı 9 ay önce yorumlandı

   feridun ortaklaşa açmayı düşünüyor musun

  • Mehmet fatih akyar 10 ay önce yorumlandı

   büyükbaş

  • Feridun atlı 10 ay önce yorumlandı

   çiflik açmak istyorum

  • Feridun atlı 10 ay önce yorumlandı

   ben bu yapmak istiyorum beni iş dır

  TÜM YORUMLAR