Cafe açmak isteyenler için yol haritası


Cafe açmak isteyenler için yol haritası

Cafe açmak isteyenler için yol haritası
08 Aralık 2016 Perşembe 13:28

En çok tercih edilen işler arasında yer alan cafe açmak, Türkiye'de popüler iş fikirleri arasındadır. Son zamanlarda girişimcilerin en çok istediği ve araştırdığı cafe açmak ile ilgili bilinmeyenler ve yol haritası.

 Cafe açmak ülkemizde genç nüfusun oldukça fazla olması ve insanların cafelerde vakit geçirmeleri nedeniyle girişimciler cafe açma iş fikirlerine yönelmişlerdir. Cafeler artık standart çay, kahve, tost konseptinden dışarıya çıkmış ve her geçen gün gerek avrupadan gelen cafe konseptleri hızla yayılmaktadır. Bunun nedeni farklı ve oturmuş konsept cafeler insanların ilgisini daha fazla çekmesinden kaynaklanmaktadır.

Cafe açmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey cafenizi açacağınız lokasyonu çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Standartlarınızı belirlemeli, cafe konseptiniz için ilgili yerlerden bilgiler almalı ve çok araştırma yapmalısınız. Öncelikle bu iş için insanları kendi kafanızda konumlandırmalısınız. Örneğin cafeme kimler gelecek/gelir listesi yapsanız iyi edersiniz. Öğrencilere neler sunabilirim, gelen elit kişilere ne önerebilirim, daha fazla karı nasıl elde eder, daha iyi hizmeti nasıl sunarım ve farkı nasıl yaratırım gibi soruları liste halinde çoğaltıp iyi bir iş planı hazırlamanız da gerekmektedir.

Cafe açma maliyeti 2018

Cafe açmak elbette herkesin dediği gibi çok karlı ve geleceği olan bir iştir. Ancak bu işe ciddi anlamda başlarken cebinizde sizi kurtaracak maddiyata da sahip olmanız gerekmektedir. Cafe işletmeciliği ciddiyet gerektiren ve gelen insanlarla ilgilenmenizi gerektiren yorucu bir iştir. Eleman çalıştırarak bu işten sıyrılırım diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü ilk etapta işi en azından oturtana kadar cafenizin başından ayrılmamanız gerekmektedir.

Dikkat çekici bir tabela ve dış dekorasyon müşteri çeker!Cafenize profesyonel reklamcılardan iyi bir tabela yaptırın. İyi bir isim ve dikkat çekici bir tabela hiç beklemediğiniz müşterileri cafenize çakecektir. Cafenizin iç dekorasyonuna önem vereceğiniz gibi dış dekorasyonunu da çok iyi yapmanız gerekmektedir.

Cafenizi bayilik veren cafe firmaları aracılığıyla yada ortaklığıyla açmak istemiyor ve kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız iyi bir mimarla, tasarımcıyla ve reklamcıyla anlaşmanız gerekmektedir. Cafenizde kullanacağınız logonuzdan tutun da koltuk takımlarına hatta peçeteliklere kadar işin en ince ayrıntısına kadar inerek konseptinizi oluşturun. Sürekli müşteri kitlesi!

İlgili kurumlardan, bulunduğunuz yerdeki belediyelerden resmi belgeler ile ilgili bilgiler edinin. Kiralayacağınız dükkanın cafe ruhsatı alınıp alınamayacağını araştırın. Hatta ilk etapta resmi belgereri hallederseniz sizin için daha iyi olacaktır.

Cafe dükkanı kiralarken bir yere takılıp kalmayın. Girişimci araştırmayı ve gezmeyi, koşturmayı seven kişidir. Cafe için uygun bölgeleri araştırıp o bölgelerdeki boş dükkan sahipleriyle görüşmeler yapın. Dükkanın daha önce ne olarak kullanıldığını da arştırmanız gerekmektedir. Örneğin tutacağınız dükkan daha önce cafe ve tatsız olaylardan kapanmışsa orayı tanıyan insanlar kolay kolay cafenizi tercih etmeyeceklerdir. 

Cafe için dükkan seçimi ve konsepti ayarlandıktan sonra cafenizde insanlara sunacağınız hizmetleri bir menü aracılığıyla tanıtmanız gerekmektedir. Kaliteli ve şık bir menü oluşturun. İlk etapta insanları çekmek için belli ürünlerde kampanyalar yapabilirsiniz.

Cafe açmak için olmazsa olmaz reklamasyondur. Günümüz teknoloji çağında en iyi reklam aracı internettir. Ücretsiz reklam yapmak istiyorsanız cafenizin ismiyle insagram hesabı açabilir ve oraya gelen insanların izniyle resim çekip sayfanıza yükleyebilirsiniz. Bu sayede oraya giden kişileri tanıyan kişiler de cafenizi tercih edebilirler. Böylece ücretsiz yoldan reklam çalışması yapmış olursunuz. Yine instagram reklamları aracılığıyla bölge odaklı reklam çalışması yapabilir ve geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. İnstagram dışında da reklam ağınızı geliştirin. Örneğin lig tv yayını yapacaksanız el ilanı ile maç günlerinden birkaç gün önce sokaklarda yada belli yerlere el ilanlarınızı dağıttırabilirsiniz. Böylece insanlar cafenizi tercih ederler.

Cafenize özel internet siteleri, blog sayfaları, facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya sayfaları/hesapları oluşturun. Cafenize gelen müşterilerden rica edip sık sık yer bildirimleri yaptırın. Reklamasyonunu iyi yaparsanız kısa zamanda bölgenizde tanınan bir marka olursunuz. Ayrıca aşağıda belirteğimiz gibi lokasyon kadar değerli bir diğer nokta eleman seçimi olacaktır.

Cafe için eleman seçimi

Cafede çalışacak elemanların nitelikli ve insan ilişkileri gelişmiş kişiler olmasına özen gösterin. Örneğin tırnakları pis yada uzun bir cafe görevlisinden kimse çay ya da bir ürün istemek istemez. Elemanlarınızı işe alırken referanslarına, güler yüzlü olmasına ve dış görünümüne özen gösterin. Elemanlarınız için standart bir iş elbisesi ayarlayın. Örneğin gömlek/t-shirt üzerinde logonuz yazabilir. Bunu profesyonel olarak düşünün ve profesyonel olarak yapan firmaları iyi gözlemleyin.

İnsanlar cafenize 5 dakika çay içmek için gelmeyecek, sohbet etmek için zaman geçirmek için geleceklerdir. Bunu göz önünde bulundurun ve insanların cafenizde daha iyi vakit geçirmesi için neler yapabileceğinizi düşünün. Günün belli saatlerinde arkaplanda insaları rahatsız etmeyecek derecede müzikler çalabilirsiniz. Elemanlarınız kadar siz de müşterilerinizde iyi ilgilenin, güler yüzlü olun. Müşterileriniz cafenizden ayrılırken bir ürününüzü denemek için başka bir zaman gelmelerini önerin. Devamlı müşteri kitlesi cafe sektörünü ayakta tutan en önemli faktördür.

Cafe açmak için neler gerekiyor?

Cafe açmak için belli resmi prosedürler vardır. Bunlar öncelikle,
Muhasebeci ile anlaşın
Maliye belgelerine ulaşın
Belediyeden resmi evrakları alın
Esnaf odası işlerini halledin

Cafe açmak için gerekenler

- İşe başlama tutanağı
- Nüfus cüzdan sureti (Noter yada muhratlıktan)
- İkametgah adresiniz
- İmza beyannamesi
- Dilekçe
- Kira kontratı

Cafe açma maliyeti 2018

Cafe açmak için; maliyetiniz tutacağınız yerin özelliklerine, alacağınız eşyaların tutarına ve uygulayacağınız konseptin maliyetiyle hesaplanmaktadır. Yine de en az cebinizde olması gereken sermaye 50 Bin TL olmalıdır ki, bu iyi bir bölgede cafe tutup işletmeniz için de yeterli olmayabilir.

Püf noktaları nelerdir?


Cafe işini herkes yapamaz öncelikle bunu belirtelim. Cafeler genellikle sabah 8-9 gibi (kahvaltı servisi sunanlar daha erken açılır) ve gece 24'e kadar açık kalmaktadırlar. Tabi bu bulunacağınız bölgeye göre ayarlanacaktır. Müşteri potansiyelinizi iyi analiz etmelisiniz ve bu işe ekip olarak girmeniz gerekmektedir. Cafe işi yorucu bir iştir ancak en çok kazandıran işler arasında yer almaktadır. 


Bayilik veren cafeler ile görüşün

Kendi markanızı sıfırdan oluşturmak yerine kitlesi oturmuş bayilik veren cafeler ile görüşün. Araştırmanızı ve analizlerinizi iyi değerlendirin. Özellikle son zamanlarda popüler olan cafelerle işe başlamak size daha çok kazandıracaktır. Kahve Diyarı, Gönül Kahvesi gibi kahve üzerine kurulu cafe konseptleri artık daha çok kazandırmaktadır.

Kredi çekerek cafe açmak


Kredi ile bu işe girmek istiyorsanız yine cafenizin maliyetinin en az %50'si cebinizde sermaye olması gerekmektedir. Cafenizin maliyetinin %100'ünü yani tamamına kredi alamazsınız. Hiçbir banka size cafe açmak için direk olarak para vermez belli teminatlar ister yada belli bir sermaye birikiminiz olması gerekmektedir. 

Ancak Kosgeb kredileri ile işi iyi değerlendirir ve projenizi iyi hazırlarsanız kredi alabilirsiniz. Kosgeb ile cafe açmak için bulunduğunuz bölgenin İşkur müdürlüğüne gidip kosgeb kurs başvurusu yapın yada başvuru tarihlerini öğrenip ona göre hazırlık yapın. Kosgeb size 70 saatlik kurs sonucunda iş planını anlatacak bir sertifika verecektir. İş planınızı kursta öğrendiğiniz şekilde hazırlayın ve kosgeb'e sunun. Eğer iş planınız kabul edilirse faturalarınızın karşılığında cafe açmak için kosbeg'ten kredi kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise internetteki ''Kosgeb Kredisi Veriyoruz'' diye sizleri tuzaklarına çekmeyen dolandırıcılara inanmayın. O kişilerin yaptığı sizden belli bir para koparıp yine Kosgeb'ten aldıkları kitapçıkları size posta yada e-mail yoluyla iletmektedirler. Yani kosgeb kredisi bir tıklamayla ve kursa gitmeden alamazsınız.

Cafe açmak isteyenler için bu makalemizi hazırladık. Konsept cafeleri araştırın. Örneğin son zamanlarda 'Kahve' konseptli cafeler türedi de türedi. Bu cafelerin sunduğu hizmetleri araştırın, nasıl para kazandıklarını görün. 

Yukarıdaki bilgilere göre sizde cafe açabilirsiniz. Toparlamak gerekirse; iyi lokasyonda olan bir dükkan kiralamak, iyi eleman seçimleri, profesyonel düşünmek, bölgesel reklamları iyi yapmak sizi kazandırmaya daha çok yaklaştıracaktır. Cafeyi açtığınız ilk zamanlar dolu görünmek için arkadaş çevrenizi kafenizde zaman geçirmelerini isteyebilirsiniz. Mesela rent a car'cı yada galeri sahibi arkadaşlarınıza rica ederek boş zamanlarda çay içmeye çağırabilirsiniz. Dükkanınızın önüne lüks araç park edildiği anda insanlar mekanınızı merak edecek ve gelmeye başlayacaklardır. Size küçük bir taktik verdik. Siz bunları çoğaltarak müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Yine son olarak cafe açmak isteyenler için önerilerimiz, üniversitenin olduğu bölgelerde ve gençlerin yoğunlukla bulundukları yerlerde açılan cafeler iyi iş yapmaktadır. Son zamanlarda kahve cafe sektörü de iyi iş yaptığı bilinmektedir. Ayrıca kahve bayilik veren firmalar konumuzu da mutlaka incelemenizi öneririz.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir. Ayrıca yorum yazdığınızda İLGİLİ FİRMA İLE İLETİŞİME GEÇMİŞ OLMUYORSUNUZ. Bayilik veren firma ile ilgili iletişime geçmek için tanıtım sonunda bulunan iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Velilaplan 1 ay önce yorumlandı

   cok guzel detayli bi aciklama olmus elins saglik