İstiridye Mantarı Üreterek Ayda 30 Bin TL Kazanıyor

İstiridye Mantarı Üreterek Ayda 30 Bin TL Kazanıyor

Başarı hikayeleri arasına bir yenisini ekliyoruz "Fazile Katipoğlu" şehir hayatından sıkılıp pedagogluğu bırakıp kızıyla beraber İstiridye Mantarı üretimine başladı. Şimdi ayda 3 ton üretim yapan anne-kız hedeflerinin aylık 10 ton olduğunu söyledi.

İstiridye Mantarı Üreterek Ayda 30 Bin TL Kazanıyor
 Şehir hayatından sıkılıp kendi işini yapmak isteyen pedagog Fazile Katipoğlu araştırmaları sonucunda istiridye mantarı üretimine karar verdi. Kızıyla beraber bu işi yapan Katipoğlu şimdi ayda 3 ton üretim yapıyor ve yakın zamanda üretimi 10 tona çıkarmayı hedefliyor.

Elazığ'da şehir hayatının stresinden uzaklaşmak için pedagogluk mesleğini bırakıp kızıyla seira kuran Fazile Katipoğlu, istiridye mantarı üretimi yapıyor. Uzun yıllar pedagog (eğitim bilimci) olarak çalıştıktan sonra mesleğini bırakan Fazile Katipoğlu, 2 yıl önce üniversite mezunu kızı Emel ile merkeze bağlı Akçakiraz beldesinde sera kurdu. Serada istiridye mantarı yetiştiren anne ile kızı, ürünlerini Elazığ'ın yanı sıra Tunceli, Bingöl ve Diyarbakır gibi çevre illere de pazarlıyor.

İstiridye mantarı

Anne Katipoğlu, uzun süre pedagogluk yaptığını, bir süre anaokulu işlettiğini söyledi. Belli bir zaman sonra yorulduğunu fark ettiğini anlatan Katipoğlu, "Şehir hayatının yorgunluğunu, baskısını, stresini azaltmak için mesleğimi bırakıp tarımla uğraşmaya karar verdim." dedi.
Bir çok farklı platformda faydalarından bahsedilen istiridye mantarının tüketiminin her geçen yıl arttığını vurgulayan Katipoğlu, mantar yetiştiriciliğinin de kendine göre zorlukları olduğunu dile getirdi.

İstiridye mantarının yetişme ortamının hassas olduğunu belirten Katipoğlu, şunları kaydetti:

"Mesleğimin getirdiği tecrübeyle mantar yetiştiriyorum. Gelişimleri bana aynen çocuk gibi geliyor. Stresli olduğu, bir şeyi eksik olduğu zaman hissetmeniz lazım. Bunu görüntüsüyle veriyor zaten. Bir bakıyorsunuz kuruyor, yamuluyor, değişik şekillerde çıkıyor. Nasıl ki çocuğumuzun doğru yetişmesi ve başarılı olması için elimizden geleni yapıyorsak, mantarın da gelişmesi aşamasında yanlış bir şey gördüğüm zaman onu doğruya çevirmeye çalışıyorum. Sevgimi veriyorum, neyi eksikse onu bulup yerine koyuyorum."


"Yurt dışına açılmayı düşünüyoruz"

Emel Katipoğlu ise istiridye mantarı yetiştiriciliğinde aylık 3 ton üretimle önemli başarı elde ettiklerini söyledi.

İlk zamanlar zorluklar yaşadıklarını hatta üretimi bırakma noktasına geldiklerini anlatan Katipoğlu, anne kız sırt sırta vererek karşılarına çıkan her zorluğun üstesinden geldiklerini kaydetti.

Katipoğlu, "Hedefimiz aylık üretimimizi 10 tona çıkarmak. Anne kız bu işi daha da geliştirmeyi, hatta yurt dışına bile açılmayı düşünüyoruz. Bunu başaracağız, çünkü ikimiz de hırslıyız. Başladığımız işin sonunu mutlaka getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kategori: Başarı Hikayeleri
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.