Oyuncaktan Etkilenip İş Kurdu Şimdi 5 Fabrikası Var - Başarı Hikayeleri


Oyuncaktan Etkilenip İş Kurdu Şimdi 5 Fabrikası Var - Başarı Hikayeleri

Başarı hikayelerinde belki de şimdiye kadar en etkilendiğimiz bu: Oğlunun oyuncağından esinlenip iş kurdu ve şimdi 5 fabrika 400 çalışanı var.

Sponsorlu reklam
Oyuncaktan Etkilenip İş Kurdu Şimdi 5 Fabrikası Var - Başarı Hikayeleri
28 Mart 2018 Çarşamba 15:18 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
Hayat şartlarından dolayı ancak ilkokulu bitirebildi, 13 yaşında çırak olarak çalıştı ve sonrasında kendi demir doğrama atölesini açtı. Bir gün de oğluna aldığı oyuncak onun hayatını değiştirdi: O, Musa Akgül. Oğluna aldığı oyuncağı incelerken aklına bir fikir geldi ve olur mu diye düşünmeye başladı. Sonrasında da 5 fabrika açabilen bu başarılı Türk girişimci, şuanda 400 üzerinde çalışana iş imkanı sağlayıp bir çok ülkeye ihracat yapıyor. İşte bu müthiş başarı hikayesinin tüm ayrıntılarını sizlere paylaşıyoruz.
 

Demir doğrama ustası Musa Akgül'ün (51), 20 yıl önce oğluna uzaktan kumandalı araba hediye edildi. Akgül de, oyuncak arabanın kumandayla çalışmasından etkilenip, mekanizmasının söküp inceledi. Aynı sistemi 10 metrekarelik atölyesinde yaptığı demir kapılarda denemek isteyen Akgül, garaj ve bahçe kapısı yaptı. Ürettiği ürünlere İlginin artması üzerine 2005 yılında devlet tarafından yatırımcılara sağlanan teşviklerden de yararlanıp Karaman'da ilk fabrikasını kurdu. Burada kumandalı kapı, bariyer, fotoselli kapı, mantar bariyer gibi ürünler üreten Akgül, başta Orta Doğu ülkeleri olmaz üzere, İngiltere, Almanya gibi ülkelere ihraç etmeye başladı.

Çırak olarak çalışıyordu, Şimdi Fabrika Sahibi

Şu an Karaman'da 2, İstanbul'da 2, Sudi Arabistan'da 1 fabrikası bulunan Akgül, şunları söyledi:

''İlkokul yıllarında başarılı bir öğrenci değildim. 5 yıllık ilkokulu 6 yılda bitirebildim. İlkokuldan mezun olduktan sonra 13 yaşımda iş bulmak için İstanbul'a gittim. İstanbul'da bir demir doğramacı beni yanına çırak olarak aldı. Burada işi öğrendikten sonra kendi atölyemi kurdum. 10 metre karelik bir dükkanda demir doğramacılık yapıyordum."

Demir doğramacılık yaparken oğluna hediye edilen kumandalı oyuncak arabadan etkilendiğini ifade eden Akgül, şöyle dedi:

"Bir arkadaşım oğluma kumandalı oyuncak araba hediye etti. Oğlum arabayı oynarken dikkat ettim araba kumandadan ileri ve geri gidiyordu. Oğluma, sana yeni araba alırım, şimdi bu bana lazım diyerek onu elinden aldım. Hemen arabayı sökerek içerisindeki mekanizmanın nasıl çalıştığını kavramaya çalıştım. Oyuncak arabada gördüğüm mekanizmayı kendi üretmiş olduğum demir kapılarda denedim ve başarılı oldum. Demir doğramacılıktan otomatik kapı sistemleri yapan bir esnaf haline geldim. Daha sonra 2005 yılında devlet yeni teşvikleri açıkladı. Devlet; işyeri kurarak istihdama katkıda bulunacaklara arazi, hem de çalıştıracağı işçilerin sigortalarında destek olacağını duyurdu. Bunun üzerine risk alarak dükkanımı kapatıp Karaman Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrika kurmaya karar verdim."400 kişiye istihdam sağlıyor

Şu an yaklaşık 400 kişiye istihdam sağladığını belirten Akgül, şöyle devam etti:

"Otomatik kapı sistemleriyle başladığım işi geliştirmek için beyin fırtınaları yaptım. Yaptığım araştırmalar neticesinde güvenlik bariyerleri, hidrolik bariyer ve mantar bariyerler üretmeye başladım. Bu ürettiğim ürünlere Türkiye'de sertifika alabileceğim bir kurum bulamayınca Amerika'da, Almanya'da ve İngiltere'de ürünlerime sertifika alarak dünya pazarına açıldım. Atölyede 3 kişi çalışırken şimdi Karaman, İstanbul ve Suudi Arabistan'daki fabrikalarda yaklaşık 400 kişi istihdam ediyoruz."

Ürünler, askeri birliklerde kullanılıyor

Ürünlerinin çoğunun Ortadoğu ülkelerine ihraç ettiğini ifade eden Akgül, ''Başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa'daki çoğu ülkelere ve Ortadoğu ülkelerine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Çoğu yerde askeri birlikler ürünlerimizi kullanıyor'' dedi.

Konuyla alakalı bir röportajı bulamadık ama bahsettiğimiz iş adamının daha önceki bir röportajını da sizlere paylaşma gereğinde bulunduk. Ayrıca başarı hikayeleri sayfamızda yeni başarı hikayelerine de göz atabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2019 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2019