Simit Cafelerin Nasıl İşlediğini Ele Aldık

Simit Cafelerin Nasıl İşlediğini Ele Aldık

Bir toplumda alışılagelmişin dışında bir iş kurmak için o ürünü iyi reklamasyon süreçlerinden geçirmek gereklidir. Bunun için de işletme sermayesinden çok reklama para harcarsınız.

Simit Cafelerin Nasıl İşlediğini Ele Aldık
 Alışılagelmişin dışında bir iş yapmak istemiyorsanız ve Türk toplumunun benimsediği yöresel ürünlerin satışını yapmak için uygun zaman arıyorsanız size çay- simit cafe açmayı önerebiliriz. Türkiye'de bunun ilk örneklerini Simit Sarayı adı altında dev cafeleri açan zincirler sistemi gösterdi. Başarının her sektörde olduğunu başarıyı profesyonellik çizgilerinin tetiklediğini biz bir kez daha görmüş olduk.


Peki nasıl kazanıyorlar kardeşim?

Bu soru herkesin aklına gelmiştir. Hatta önlerinden geçerken koltuklarının dolu dolu olduğunu ve ortalama cirosunu hesap etmişsinizdir. Hatta aklınızdan "günde bin tane simit satsan kurtarmaz" diye de bir söz geçmiş olabilir. Ancak durum şöyle oluyor. Avm'lerde kiraların çok aşırı derecede yüksek olduğunu biliyor. Ancak büyük oynayan her zaman büyük kazanır. Avmlerin günümüzde doluluk oranını buradan belirtmesekte bunun her girişimci farkındadır. Öncelikle bu tarz işletmeler ürününden %80 üzeri kar hedefi bekler ve ürünlerini kendi üretir. Hele ki simit sevmeyen sayısının oldukça az olduğu ülkemizde bu kar oranı rahatlıkla söyleyebiliriz.

"Zengini de Fakiri de Yiyor"

Size Ender Mağazası'nda çalıştığım yıllardan kısa bir anı anlatacağım. Patron Orhan Bey haftada bir kez mağazaya uğrar ve odasında dinlendikten sonra reyonları tek tek gezdikten ürünlere göz attıktan sonra gider, mağaza müdürlere kalır. Günlerden bir gün yine Orhan Bey geliyormuş diye haber verildi mağazaya ve reyon şefi Ahmet Bey'de bana "Necati, Orhan Bey'e 2 simit 1 ayran al" dedi. Ben tabi o zamanlar biraz şaşırmıştım vay anasını trilyonluk adam bile simit ayran yapıyor diye. Sonra da zaten bu simit cafeler patladı gitti. Derhane altlarına, cafeler caddesine, üniversite bölgelerine, istasyonlara aklınıza gelebilecek her yere simit cafeler açıldı.


Simit, çoğu insan için yatırım yapılamaz bir ürün olarak görünse de işin sırrı çok farklı. Öncelikle bu ürün her kesime "rahatlıkla" hitap edebiliyor. Bundan dolayı da simit ile ilgili bir iş fikirlerine rahatlıkla yatırım yapılabileceğini söyleyebiliriz. Simit ise ürün bazında çeşitlendirilip sunumu yapılabilir. Örneğin simit döner, simit tost gibi farklı ürünler sunarsanız farklı müşteri potansiyeline ulaşabilirsiniz.


Bayilik veren firmalar içerisinde tabiki de simit cafeler vardır. Bunları çok yakın zamanda Hızlı Bayilik sitesinde görebilirsiniz. Şuanda bayilik tanıtımları için izinleri bekliyoruz. En kısa zamanda bunların tanıtımını sizlerle paylaşacağız. 
Aklınızdaki iş fikri ne olursa olsun cebinizdeki sermaye kadar yatırım yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmamanızda yarar var. Simit cafeler ise yatırım yapabilmek için ölçüyü siz belirleyeceksiniz. Örneğin simitleri siz mi üreteceksiniz. Bunu yapacaksanız cafeniz içinde bir fırın ve usta tutmalısınız. bunun yerine de yine simitleri bir fırınla anlaşarak alabilirsiniz. Seçilecek dükkan büyüklüğü, tutulacak eleman sayısı ve diğer harcamalar gibi şeylerde kısıtlama yaparak ilk etapta küçük yatırımla işe başlayabilirsiniz. 

Ayrıca simit yanında sunulacak ürünler de her kesime hitap edecek şeyler olsun. Özellikle çayı iyi firmalardan alın ve güzel yapmaya özen gösterin. Hedef kitlenizi ne kadar geniş tutarsanız, bölgede tanıtım kanpanyalarınız da o denli işler. Öncelikle bölgenizde istasyon bulunuyorsa ona çok yakın bir yerde çok iyi işler yapabilirsiniz. Özellikle öğrenci kesimi bu tip yerlerde takılmayı çok severler. Ya da üniversite caddeleri, cafe bölgeleri, avmler gibi kalabalık yerlerde de iyi bir marka altında başlarsanız bu işten çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • serap verım 4 yıl önce yorumlandı

   slm ben serap evde ekişle eşime maddi olarak yardımcı olmak için eldiven paketleme ceviz kırma davetıye katlama işlerinden birine talip olmak istiyorum sizden bana yardımcı olmanızı bekliyom

  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.