Tanınmış Bayilik Veren Firmaların Avantaj ve Dezavantajları

Tanınmış Bayilik Veren Firmaların Avantaj ve Dezavantajları

Sizde bayilik veren firmalar ile bir iş ortaklığı düşünüyorsanız, öncelikle bayilik almanın avantaj ve dezavantajlarını incelemelisiniz.

Tanınmış Bayilik Veren Firmaların Avantaj ve Dezavantajları
Son zamanlarda popülüterliği artan bayilik pazarı Türkiye'de yükselişe geçmeye devam ediyor. 2016 yılında 50 milyar doları geçen sektörde, yeme içme'den tutunda rent a car sektörüne kadar bayilik veren firmalar bulunmaktadır. O halde bir markanın franchise adayı olabilmek için neler yapmak gerekir, hangi yolları izlemek gerekiyor?

Franchise, Türkiye'de kullanılan adıyla bayilik, karşılıklı sözleşme yapılarak direkt olarak pazarlama yapılmasına başlanmasıdır. Bu anlaşmada marka sahibi, anlaşılan yatırımcıya (girişimci) isim hakkı, markanın ürünleri, koşul ve sınırlarını kapsayan markasını kullandırmaktadır. Bazı firmalar cirodan pay alırken, bazı firmalar yüksek cirolara artı pirim bile verebilmektedir. Bayilik, her sektörde olabildiği gibi bazı avantaj ve dezavantajlarını da beraberinde getirmektedir. İlk olarak bu işe başlamadan önce avantaj ve dezavantajları iyi değerlendirmek ve süzgeçten geçirmek gerekir.

Bayilik Avantajları

- Bayilik almanın en büyük avantajı, hali hazırda oturmuş bir projeye ortak olabilmektir. Markanın popüler olmasıyla birlikte açılıştan sonraki ilk gün iş yapmaya ve iyi cirolar kazanmaya başlayabilirsiniz.
- Bir çok bayilik firması, iş ortaklarına eğitim ve yol gösterici bilgilerle yardımcı olmaktadır. Personeller de eğitime tabi tutulmaktadır.
- Franchise firmanın teknikleri ve reklamlarından yararlanabilme, uzman personel bulma yöntemleri.
- Sürekli yapılan ar-ge çalışmalarından yararlanılabilmesi.
- Kuruluş aşamasında daha önc kullanılan tekniklerin tekrarlanması.
- Reklam giderlerini en aza indirme ve kısa zamanda tanınabilirlik oranı.

Dezavantajları nelerdir?

- Bayilik alan firmalar, firmanın belirlediği kurallar çerçevesinde hareket etmek zorundadır. Sözleşmeye koyulacak bir madde sayesinde franchise firması, ortaklığı feshedebilir.
- Bazı bayilik girişimcileri mali yönden sizi tatmin etmeyebilir. Bu durumda yine sözleşmede yer alabilecek madde sayesinde işinize devam etmek zorunda kalabilirsiniz.
- İşletmenizi devretmek isterseniz, bu durumda oldukça zorlanabilirsiniz.
- Markanın belirlediği ürünlerin dışında bir ürün satışı yapamazsınız.
- Bazı markalarda sosyal medya hesabı açmanız bile yasaktır.
- İşiniz iyi gitse bile, eğer franchise firmanız kapatılırsa bu durum sizi de etkiler.
- Markada oluşabilecek tüm aksilikler yine sizi doğrudan etkileyecektir.


Ulusal Franchise Derneği verilerine bakılırsa, ülkemizde 3 bin civarında zincir mağaza ile bunlara ait 55 bin civarında şube bayilik sistemini kullanmaktadır. Türkiye'de bayilik veren marka firmalar arasında 50 bin doların altında bayilik veren sayısı ise 50 civarında yer alıyor.

Ön plana çıkan sektörler


Son zamanlarda kahve ve çay konseptli markalar oldukça büyük bir gelişme kaydetti. Özellikle simit cafe, döner, pizza, pide gibi kategori odaklı bayilikler daha çok ilgi görmeye başlandı. Özellikle döner markalarında oldukça büyük rekabet yaşanıyor ve 10 bin ila 50 bin dolar arasında bayilik fırsatı sunuyorlar. Çiğ köfte sektöründe ise küçük yatırımcılar 5 bin ile 100 bin lira arasında firma sahibi olabiliyor. Ayrıca açık parfüm sektörü de Türkiye'de gelişen pazarlar arasında yer almaktadır.

Küresel olarak hizmet veren firmaların bayilik bedellerini incelediğimizde ise oldukça yüksek rakamlarla karşılaşmaktayız. Örnek olarak bir Burger King bayiliği almak isteyen yatırımcılar, 500 bin dolar+KDV gibi bir miktarı gözden çıkarmaları gerekiyor. Türkiye'de TAB Gıda tarafından işletilen ve franchiseleri takip edilen Burger King bayiliklerinde sözleşme süresi ise 20 yıl olarak anlaşılmaktadır.

Bir Kahramanmaraş markası olarak Türkiye'de oldukça iyi konumda yer alan MADO cafelerin bayiliğik bedeli ise minimum 200 Bin TL'den başlamaktadır. 

Necati Öztürk / Hızlı Bayilik
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.