20'li Yaşlarınızda Bu Kararları Alarak İyi Bir Geleceğe Hazırlanın

20'li Yaşlarınızda Bu Kararları Alarak İyi Bir Geleceğe Hazırlanın

Üniversiteden yeni mezun olmuş olabilirsiniz. Sırtınızda bir ton maddi yük olmuş olabilir ama şunu unutmayın; karar her şeydir. 20'li yaşlarınızda alacağınız kararlar sizi 30'lu yaşlarınıza geldiğinizde maddi ve manevi yönden rahatlatabilir.

20'li Yaşlarınızda Bu Kararları Alarak İyi Bir Geleceğe Hazırlanın
 Üniversiteden mezun olmuş kişilerin önüne bir çok fırsat çıkmaktadır. Aslında mesele üniversite değildir; fırsat her insanın karşısına çıkmaktadır. Özellikle 20'li yaşlarda insanlara şans kapısı aralanır ve tercihlerin ardı arkası kesilmez. İşte bu yaşlarınızda karşılaşacağınız fırsatları iyi değerlendirerek, kendi yaşamınıza yatırım yapabilir ve 30'lu yaşlarınızda maddi yönden kendinizi iyi bir konumda görebilirsiniz. Geçmişte yapılan maddi hatalarınızı bir kenara bırakarak, hemen şimdi atılması gereken adımları maddeler halinde sıraladık.

YATIRIM YAPARKEN DOĞRU OLANI SEÇİN.

Paranız varsa, paranızın nereye yatırım yapılabilir olduğu şansınız da var demektir. İlk olarak bir biriktirmeyi, sonra da yatırım yapmayı amaçlayın. İyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız, aynı zamanda gözlem yeteneğinizin de iyi gelişmiş olması gerekir. 5.000 TL de yatırım için kullanılabilir, 100.000 TL'de. Peki ne yapmak gerekir?

- İlk olarak paranızı en az riskli kazandıran* bir şeye yatırın.
- Fırsatları iyi araştırarak değerlendirin.
- Yatırımın geri dönüş süresini iyi hesaplayın ve geri dönüş süresi gelmeden, kontrol edin.
- Eğer yatırımınız para kaybediyorsa telaşa kapılmayın ve uzun vadeli yatırımları deneyin.


KISA VE UZUN VADELİ PLANLARIN ÖNEMİ

Hayatta ilerlemenin en kolay yolu plan yapmaktan geçmektedir. Eğer hayatınız ve alacağınız kararlarla ilgili uzun ve kısa vadeli planlamalar yaparsanız kazanan siz olursunuz. Hayatınızın ne denli ilerleyeceği fikri olmanız, aynı zamanda tercihlerinizi kolaylaştırır. Kendiniz için 1 yıl, 5 yıl, on yıl vadeli olarak planlamalar yapmaktan kaçınmayın. 


HARCAMALAR İÇİN NAKİT PARA EN İYİSİ

Bitcoin çıktı, mertlik bozuldu :) sanırım bu sözü de şuan ben keşfettim. Öncelikle geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız tüm harcamalarınızı nakit olarak yapın. İhtiyaç olmadan kredi yada kredi kartı gibi borç para ürünlerini kullanmayın. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var; kredi kartı yada banka ürünlerini hiç kullanmayın demiyorum bu ürünler de ileride size lazım olacak. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmeyin dersek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca bankalarla iyi geçinmeniz ve kredi notunu iyi tutmanız sizin için yararlı olacaktır. İleriki zamanlarda kredi ürünlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.


BÜTÇE ANALİZİ YAPMAKTAN KAÇMAYIN

Aslında işin püf noktası, harcamaların doğru yere yapıldığına olan önemdir. Evlenmeyi yada 10 yıl içerisinde ev satın almayı düşünüyorsanız bunun için önceden bir ek yatırım fonu sağlamanız gerekecektir.


ACİL DURUM HESABINIZI İYİ KONTROL EDİN

Finansan planlarınızın yanı sıra insanın bazı dönemlerinde maddi krizler karşısına çıkabilmektedir. Acil durumlar için bir kenarda paranız dursun. Örneğin birikmiş paranızı e-vadeli hesaba koyarak hem paranız güven içerisinde durabilir, hem de bankaların verdiği faiz ile paranız durduğu yerden değerlenebilir. 

BORÇLARINIZI ÖDEYİN

Aslında doğru olan şey yetişkin yaşınıza sıfır borçla başlamaktır. Ancak malum tüketim toplumunda borçsuz bir kişiyle karşılaşmamız da çok zordur. Ödenebilecek öğrenci kredileriniz vardır ve farkı finansman ödemeleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Geçmişte yapılan yanlış hesaplamalar da gelecekte yapılacak hataları önleyecektir. Borçlarınızı düzenli olarak ödemeye ve en kısa zamanda bitirmeye çalışın.


İHTİYAÇ OLMAYAN ŞEYLERE PARANIZI VERMEYİN

O ayakkabıdan zaten vardı, niye aldın Nejdet? O kazağın siyahını giymedin, beyazını niye alırsın? Öncelikle şunu belirtelim, mağazalar sizin para harcamanız için yapılmış olağanüstü yerlerdir. Mağazada görüp beğendiğiniz bir ürün, eve getirdiğinizde çok sönük kalabilir. Bunun nedeni de mağazalarda olan göz boyama yöntemleridir, farklı ışıklar, ambiyans, personellerin davranışı vs. Satın alma toplumunda gereksiz harcamalardan kaçınmak sizin için ileriye dönük bir yatırım olacaktır. Neyi neden aldığınız konusunda bilinçli olun. 


TÜKETİM TOPLUMUNUN, YETİŞKİNLERİN NASIL DAVRANMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDE DAVRANIŞLARIYLA İLGİLENMEYİN!

Bilinçaltına her konuda günlük yaşamımızda onlarca, hatta yüzlerce şey anlık olarak yüklenir. O pizzayı yiyeceksin, hamburger yemezsen bugün olmaz, şu kahveyi içmezsen cool olamazsın! Bu gibi şeyler bizlere size her türlü ortamda dayatılır ve sizin daha çok tüketmeniz, bu sistemde her türlü oyunla karşı karşıya kalırsınız. Öncelikle neye ne zaman ihtiyaç duyacağınız konusunda kendi kararınızı kendiniz verin. Hak ederek kazandığınız paranızı harcamak için hızlı davranmak yerine, daha doğru planlamalar yaparak adımlarınızı kendiniz atın.


FRANCHİSE ALMAK DOĞRU YATIRIM OLUR MU?

Franchise günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye'de son 10 yıl içerisinde bayilik sektörü büyük bir değişim gösterdi. Bayilik veren firmalar ile geleceğinizi hazırlayacak bir girişime ortak olabilirsiniz. Bunun için doğru sektör seçmek ve ileriye dönük sektörün gidişatını yapmak da doğru bir karar olacaktır.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.