Başarıyı yakalamanız için McDonalds'dan öğrenmeniz gereken şeyler


Başarıyı yakalamanız için McDonalds'dan öğrenmeniz gereken şeyler

Her girişimci işletmesinin başarıyı yakalayabilmesi için elinden gelenden fazlasını yapmak zorundadır. Hal böyle olunca girişimciler başarılı olan girişimcileri takip etmek zorunda kalabilmektedir. İşte dünyaca ünlü burger markası McDonald's 'ın başarıyı nasıl yakaladığını 7 madde halinde sıraladık.

sponsorlu reklamlar
Başarıyı yakalamanız için McDonalds'dan öğrenmeniz gereken şeyler
30 Nisan 2016 Cumartesi 11:21 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
  Ray Kroc'un kurduğu McDonald's; 1955 yılında Richard ve Maurice McDonals bayilik sistemi ile burger firmasının dev şirkete dönüştürülüp 119 ülkede toplamda 35.000 mağazaya ulaşması amaçlar arasındaydı. Aslına bakılırsa; McDonald’s bu başarısıyla dünyada yeni bir iş modeli de yaratmış oldu.

McDonald’s markasının bu denli başarıyı yakalamasını sağlayarak dünya çapında en büyük şirketlerden biri olmasını sağlayan ve diğer şirketlere de model olan 7 özellik:

1- Standartlar

mcdonalds

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin herhangi bir McDonald’s mağazasına girdiğinizde aynı bina tasarımın yemek menülerine kadar her şeyin birebir olduğunu görürsünüz. 1961 yılında Ray Kroc Hamburger Üniversiteleri adını verdiği eğitim yerlerinde restoran işletim yöntemlerini, servisi, kaliteyi ve temizliği öğreterek bunları tüm mağazalarda çalışacak personelleri için bir standart haline getirdi. Günümüzde bu programa Ray Kroc vizyonu deniliyor.

Bu program sadece tutarlılık için zorunlu değil aynı zamanda üretkenliği de arttırıyor.

2- MARKA FARKINDALIĞI

McDonald’s markasını oluşturmada harika bir iş gerçekleştirdi. Ancak bunun arkasında uzun yıllar herkesin zihnine kazınmış ''İşte bunu seviyorum'' gibi efsanevi sloganlar yatmaktadır. Yaptığı işler sayesinde, dışarıda çok daha iyi yerler olduğunu bilmemize rağmen başarılı reklam sloganları ile McDonald’s ile aramızda kırılmaz bir bağ oluşturdu. Sadece reklamlar değil dünyanın neresine giderseniz gidin aynı lezzeti bulabileceğiniz bir mağazalar zinciri oluşturmaları ve bu işlerin tümünü harika bir şekilde yürütmeleri bizi bu markaya daha çok bağlamıştır. Örneğin, dünyanın neresinde ki McDonald’s mağazasına giderseniz gidin her yerde aynı lezzette patates kızartması yiyebilirsiniz. Bu durumda daha sadık müşteriler oluşturmanıza aracılık eder.

Siz de güçlü marka oluşturuyorsanız müşterilerinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirmeniz gerekir.

3- Risk almak

McDonald’s uygulamaları her ne kadar tutarlı olsa da risk almaktan ve menüleri değiştirmekten korkmadılar. Orijinal menüde sadece hamburger, cheese burger, patates kızartması ve içecek vardı. Geçen yıllar içinde menülerine kahvaltı menüleri, çocuk menüleri (Happy Meal), McNuggets ve Mc ile başlayan daha birçok menü eklendi.

Mc Lobster ve Mc Pizza gibi menülerde başarısızlığı olsalar da diğer birçok menüde birçok başarı elde etmeyi başardılar ve yeniliklerle risk almadan asla korkmadılar. Ve aldıkları risklerle günümüzde ulusal bir marka olmayı başardılar.

4- Değişime ayak uydur

McDonald’s firmasının risk almaya istekli olmasının sebebi şirketin hayati ihtiyaçlarını ve müşterinin isteklerini belirlemesidir. Müşterinin sağlına yönelik menülere ek olarak yerel lezzetleri de menülerine taşımayı başarı ile sağlıyor.

1975 yılında Amerika’nın Arizona eyaletinde bir askeri üsse yakın McDonald’s şubesinde ilk defa uygulanan drive-thru uygulaması ile müşteriler araçlarından çıkmadan sipariş verip, teslim alma ve ücretlerini ödeyebilmeye başladı. Bu uygulama daha sonra birçok şubeye başarı ile uygulandı ve en çok sevilen servislerden biri olmayı başardı.

5- Çapraz satış

Bir ürünü almaya karar veren müşterilerini diğer ürünlere yönlendirmek için çapraz sanatı geliştiren McDonald’s bu şekilde insanlara “Yanında patates kızartması ister misiniz?” sorusuyla başlayıp hamburgerin yanında patates kızartması satmaya başladı. Bu tüm zamanların tartışılmaz en ünlü çapraz satışı olmuştur.

Bu strateji ile satışları arttırmak için mükemmel bir yol oldu ancak bunu yaparken müşterinizi sıkmamaya çalışın. Öncelikle sipariş için bekleyin, satış hakkında bilgi verin ve finalde müşterinin siparişine neler ekleyebileceklerini belirtin. Bir diğer çapraz satış stratejilerinden biri amazonun uyguladığı bir ürünü aldığınız da bu ürünü alanlar daha önce bu ürünü de aldılar şeklinde müşteriye sunduğu yöntemdir.

6- Personele verilen değer

McDonald’s çalışanları sadece kamuya çalışmasını değil personelle de çalışmayı iyi bildikleri bir diğer konu oluyor.

McDonald’s çalışanları sadece gelen müşterilerine nasıl davranacaklarını değil çalışanların birbirlerine de nasıl davranacaklarını öğretmeye çalışıyorlar. Bu görevi de çoğunlukta ekip liderlerine yüklüyor. Ekip liderleri çalışanların mutluluğu için oluşan sıkıntılara karşı çözüm üretmekle görevlidir.

7- Hayırsever olmak

McDonald’s hayırseverlik adına birçok uygulama içerisinde dolaylı veya direk alarak rol almış olması dikkat çeken bir diğer unsurdur. McDonald’s birçok diğer hayırsever gibi toplumdan kazandığının bir kısmını yine toplumu daha iyi hale getirmek için kullanması gerektiğini çok önemsiyor.

Müşteriler ile aynı değerleri paylaşmak, işletmelerin sadık savunucularını oluşturmayı ve gelirleri arttırmayı sağlayabilir.
Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020