Bayilikten 30 Milyon Liraya Giden Bir Hayat: Osman Dalkıran


Bayilikten 30 Milyon Liraya Giden Bir Hayat: Osman Dalkıran

Van'da AEG Bayisi iken İstanbul'a da bir AEG Bayisi açmak için giden Osman Dalkıran, 3 yıl içerisinde fabrika sahibi oldu.

sponsorlu reklamlar
Bayilikten 30 Milyon Liraya Giden Bir Hayat: Osman Dalkıran
16 Ocak 2018 Salı 22:42 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
Van'da esnaflık yaparken İstanbul'a göç eden girişimciler kısa zaman içerisinde sektörde yaptıkları hamleler ile milyoner de olabiliyor. Bugün Azim Ambalaj Sanayi'nin sahibi konumunda bulunan Osman Dalkıran, 1993 yılında nevruz kutlamalarında dükkanlarının yakılıp yağmalanmasından dolayı İstanbul'a göç etmeye karar verir. İstanbul'da da Aeg bayiliği açmak isteyen Dalkıran, bir yakınının önerisiyle birlikte karton kutu üretimine başlar. 3 yıl içerisinde ise bir fabrika satılan ünlü girişimci, böylece büyük başarılara imza atar. Bayilik veren firmalar ile başladığı iş yaşamında sanayiciliğe el atan Dalkıran, bugün bir çok ülkeye ihracat yapıyor.

Osman Dalkıran girişimcilik hikayesini ise şu şekilde anlatıyor:

"Vanlı tüccar terzinin torunu"


1962’de Van’da doğdum. Dedemiz tüccar terziydi. Sonra da sadece kumaş ticaretine başlamış manifaturacı olmuş. Babam da manifaturacıydı. Benim de çocukluğum okulla dükkan arasında geçti. Babam çok sevilen, sayılan bir esnaftı. Fakat bir hastalık yüzünden ben 10 yaşımdayken vefat etti. Sorumluluk sahibi bir ağabeyimiz vardı ve 3 erkek 4 kız kardeştik. Ağabeyim babamızın yerini doldurdu. 16 yaşıma geldiğimde de annemiz vefat etti. Ağabeyimin eşi de hepimize annelik yaptı.


"Bölgede terör var, üniversiteye gitme"

Babasız olmanın da verdiği enerjiyle işlerimize sarıldık. Liseyi bitirdim ve üniversiteye devam etmek istiyordum. 1978’di, Van’da üniversite yoktu. İstanbul ve Ankara’da terör olayları çok fazlaydı. Ağabeyim okumamı istemedi. Ben de Van’da bir mefruşat mağazası açtım ve ilk kez mal almak için ağabeyimle İstanbul’a Sultanhamam’a geldim. Babamızdan kalan çok iyi bir itibarımız vardı ve bunun bize çok faydası oldu. Manifaturadaki dostlar mefruşatta da bize destek oldu. Sonra kendim mal almaya başladım ve işimi büyüttüm. Bir süre sonra çevre illere de yarı toptancı olarak mal vermeye başladım. Sonra bir dükkan daha açtım ve turistlere yönelik lüks kumaşlar satmaya başladım. Terör yoktu ve 1980-1985 döneminde Van’a inanılmaz turist gelirdi. Bugün o turist yok.


"1993 nevruzunda dükkanımız yağmalandı"

Sonra bir de Cumhuriyet Caddesi’nde AEG bayisi açtık. Ciroda AEG’nin Türkiye sıralamalarına girdik. Ne satarsak başarılı oluyorduk. Öyle huzurlu devam ederken Van’da terör başladı. Çocukluk dönemimizde Kürt-Türk ayrımı da, terör de yoktu. 1993 yılına kadar geldik. O yıl bir Nevruz kutlamasında olaylar çıktı. Bütün mağazalarımızın camlarını indirdiler, bazı mağazalarımızı yağmaladılar. O gün karar verdim.


3 Yıl içerisinde fabrika açtık

AZİM Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Dalkıran, kutu imalatına devam ederken 1996’da oluklu mukavva fabrikasını satın aldıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Gördük ki, müşteriler genellikle koli ve kutu yaptırdıkları imalatçıdan memnun değil. Biz müşteri ne istiyorsa ona göre koli ve kutu imalatı yaptık. 1996’da bize mukavva veren şirket büyük bir fabrika inşa etmiş ve taşınacaktı. Biz de onun Sanayi Mahallesi’ndeki tesisini satın aldık. Böylece oluklu mukavvayı üretip sonra da kutu imalatımızda kullanmaya başladık. 2001 yılında da Samandıra’da arsa alıp daha büyük tesis yatırımına giriştik. 8 bin 500 metrekare arsada 14 bin metrekareye yakın kapalı alan inşa ettik. Samandra’da 100, Sanayi Mahallesi’nde 35 kişilik istihdamımız var ve ciromuz da 30 milyon lira civarında.”

"İtalya’ya ayda 1 milyon pizza kutusu satıyor"

AZİM Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Dalkıran, Samandıra’daki tesisin ürettiği tüm oluklu mukavvayı kendilerinin koli ve kutu haline getirdiklerini belirtti ve şunları söyledi: “1996’da aylık 300 ton mukavva üretiyorduk. Samandra tesisimde aylık kapasitemiz 2 bin ton, üretimiz ise 1600 ton. İhracata da başladık. Ciro içinde önemli olmasa da İtalya’ya pizza kutusu satıyoruz. Bazen ayda 1 milyon pizza kutusu gönderiyoruz. Yine İtalya’da bir konfeksiyon müşterimiz oldu. Sadece pizza kutusu üretecek bir makine yatırımı da yaptık ve 1 saatte 30 bin pizza kutusu üretebiliyoruz.”


Eskiden AEG Bayisiydi

Tüccar bir terzi iken kumak ticaretine başlayarak manifaturacı haline gelen dedesini, babası takip etmiş. Babasını kaybettiğinde 10 yaşında olan Dalkıran’ın aile mesleğini ise abisi sürdürmüş. 16 yaşına geldiğinde annesini de kaybeden Dalkıran bu olaydan sonra abisi ile beraber işlere yoğunlaşmış. Liseyi bitiren ve üniversiteye gitmek isteyen Dalkıran o dönemde yaşanan terör olaylarından dolayı üniversiteye gitmek yerine kendi mefruşat mağazını açmış. Kısa sürede işlerini büyüteren çevre illere de yarı toptancılık yapmaya başlayan Dalkıran turistlere yönelik lüks kumaş satışı yapmaya başlamış.


Kırılma Noktası

İşlerini sürdürürken bir de AEG bayisi açan ve ciroda AEG’nin Türkiye sıralamalarına giren başarılı iş adamının 1993 yılındaki nevruz kutlamalarında bütün dükkanlarının camları kırılmış ve bazı mağazaları da yağmalanmış. Bu olaydan etkilenen Dalkıran İstanbul’un yolunu tutarak orada bir AEG bayiliği açmaya karar vermiş. Burada bir AEG bayisi açmak isteyen Dalkıran, bir aile dostunun tavsiyesi ile beraber karton kutu üretimine girmiş. Koli ve kutu imalatçılardan memnun olmayan müşterileri hedefleyen Dalkıran, müşterilerin isteği doğruldusunda koli ve kutu imalatı yaparak başarıya ulaşmış. 1996 yılında kendilerine mukavva veren şirketin daha büyük bir fabrikaya taşınması sonucu bu firmanın eski tesisini satın alan Dalkıran’ın işleri yavaş yavaş büyütmeye başladığı nokta burası oluyor.


Pizza Kutusu İhracatı

Yaptıkları kolilerde kullanılan oluklu mukavvaların üretimine de başlayan Dalkıran, 2001 yılında Samandıra’da 14 bin metrekarelik kapalı üretim tesisi ile beraber 135 kişilik bir istihdam sağlamaya başladı. 1996 yılında yaklaşık olarak 300 ton mukavva üreten işletme, Samandıra tesisi ile beraber aylık kapasitesini 2 bin tona, üretimi de 1600 tona kadar çıkarmış. Bu kontadan sonra ihracat da yapmaya başlayan dal kıran, İtalya’ya pizza kutusu bile satmaya başlamış. Ayda yaklaşık 1 milyon pizza kutusu gönderdiği İtalya’da bir de konfeksiyon müşterisi mevcut. Bu iş için sadece pizza kutusu üretecek bir makine yatırımı yapan işletme bugün 1 saatte 40 bin adet pizza kutusu üretebiliyor. Küçük bir işletmeden büyük bir yatırımcıya dönüşen Osman Dalkıran’ın bu hikayesi günümüzde bir çok yatırımcıya örnek olmaktadır.
Sponsorlu bağlantıYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Oktay Genç 2 yıl önce yorumlandı

   selamlar
   almanyaya bayilik veriyormusunuz?
   saygılarımlan
   ok gen

  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020