Girişimcilere Zamanı İyi Kullanmak İçin Doğru Öneriler

Girişimcilere Zamanı İyi Kullanmak İçin Doğru Öneriler

Girişimciler hayatta bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu yazımızda girişimcilerin zamanı iyi kullanmaları adıan önerileri sunacağız.

Girişimcilere Zamanı İyi Kullanmak İçin Doğru Öneriler
 Girişimciler çalışırken bazı temel sorunlarla karşılaşırlar. Örneğin tam odaklanmış önemli bir iş yapıyorsunuzdur, çat bir telefon. Müşterinin projesinde sıkıntı çıkmış “acil” düzeltilmesi lazımmış. Elinizdeki işi bırakıp onu yaparsınız. Sonra o ilk yaptığınız işi bir türlü bitiremezsiniz.
Bu örnekte aslında kabahat müşteride değil. Müşteri her zaman arayabilir. “Para göndereceğim hesap numaranı atsana” demek için de arıyor olabilirdi. O zaman işimizi bölmesinden hiç rahatsız olmazdık. İşte o zaman nasıl rahatsız olmazsak düzeltme istediği zaman da rahatsız olmayız.

Bu karışıklığı önlemek ve işlerinizi hızlı bir şekilde bitirerek her işe yetişebilmek ancak zaman yönetimi ile mümkün olabilir. Bu yönetim modeli herkese göre değişebilir. Ancak genel itibari ile uygulanabilir kuralları sizler için derledik.

Sabah Uyanın, Öğlen Değil!

Çok klasik biliyorum. Ama bu iş böyle olur. Gün saat 12’de başlamaz. 10’da da başlamaz. Gün şuan sonbahar vakitleriyle 7:30 - 8:00 arası doğuyor. Yazın bu saat 6:00’lara kadar gidecek. Bir girişimcinin ise Anadolu deyimiyle asla “Güneşi üstüne doğurmaması” gerekiyor. Güneş üstünüze doğarsa gün öldü demektir.
Sebebi çoktur bunun ama en basit sebebi şudur. Sabah saatlerinde kimse sizi revizyon veya düzeltme için aramaz. Uzun saatler boyunca bölünmeden çalışabileceğiniz gün içindeki tek saat dilimi sabahtır. Bu sabah vakti ne kadar erken kalkarsanız bölünmeden o kadar uzun ve dikkatli çalışabilirsiniz demektir.

“Ama uykum ağır” sesleriniz kulaklarımda çınlıyor. O zaman erken yatın. Akşam izleyeceğiniz filmden, veya başka bir sosyal aktiviteden taviz veremeyecekseniz zaten girişimciliğe 2-0 falan yenik başlamışsınız demektir. Onlardan taviz vermek zorundasınız.


Daha Çok Çalışmadığınız Saatleri Hesaplayın

Çok sık yapılan yanlış yönetimlerden birisi de çalışılan saatlerin hesaplanmasıdır. Eğer böyle yaparsanız haftada 30 saat bile büyük gibi görünebilir. Hayır. Saat hesabı tersten yapılır.

Örneğiyle anlatayım. Önce bir haftada kaç saat olduğunu hesaplarsınız. Yani 168 saat. Günde 7 saat uyuduğunuzu varsayalım. 49 saat. Günde 2 saat yemek+çay diyelim. 14 saat. Günde 1 saat kişisel ihtiyaçlar. 7 saat. Günde 2 saat de aile ve arkadaşlara ayırılmış olsun. 14 saat de bu. Hesapladığımızda geriye 84 saat kalıyor. Şimdi bu 84 saatten kaçını iş için, kaçını mola için ayıracağınız tamamen sizin temponuza bağlı. Tabi işiniz uzaktaysa yol süresini de hesaplarsınız ama genel bir hesap olduğu için onu eklemiyorum. Ancak günde 7 saat uyuyan birisinin kabaca haftada 84 saatlik süresi var demektir.

Ülkemizde yasal mesai sınırının haftalık 45 saat olduğunu hatırlatayım. Yani bunu çalışanlarınıza uygulamaya çalışmayın. Bu sizin için. 45 saat üstü çalışılan saatler fazla mesai kapsamında olur.

Önemli Not: Süreyi günlük veya aylık değil haftalık hesaplamak en doğru olandır. Hesaplaması ve ulaşması çok daha kolay olur.
Hafta sonu gezdiğinizde “hafta içi çok çalıştım zaten” diyerek vicdan azabı çekmezsiniz ????


Kar Politikasına Göre Yatırım Yapmak

İş yaparken hepimiz kâr zarar hesabımızı yapıyoruz. Para yatırıyoruz ve belirli bir karşılık bekliyoruz. İşte saatlerimiz de aynen böyledir. Her saatimizin ücret olarak bir karşılığı vardır. Bu ücret karşılığı çoğu freelancer çalışan için şöyle hesaplanır;
“Eğer aynı işi dışarıda başka bir firmada yapsaydım kaç para maaş alırdım?” sorusunu kendinize sorarsınız ve gerçekçi olarak cevaplarsınız. Aldığınız cevabı aylık olarak böler ve hesabını yaparak saatinizin kaç paraya denk geldiğini bulursunuz. Daha sonra da bu sayıyı 4 ile çarparsınız. Bu sizin bir işi yaparken ki saatlik ücretiniz olur.
Bir işi yapmadan önce tecrübeyle kaç saat süreceğini hesaplarsınız veya tahmin edersiniz. Bu saate göre fiyatı müşteriye bildirirsiniz.
Neden 4 ile çarptık diye sorabilirsiniz. Cevabı basit. Bir yerde çalışırken maaşınız sabittir ve sürekli iş vardır. Ancak freelancer olarak çalıştığınızda sürekli iş yoktur ve boş geçirdiğiniz zamanları da hesaplamanız gerekir. Tek sebep bu değil ama ana sebebi budur.

Eğer hesabınızı yaparsanız zaten gayet mantıklı ve piyasadaki, sizin emsaliniz yapılan işlerin fiyatlarına çok yakın fiyatlar çıktığını görebilirsiniz. Absürt bir durum yok.


Zaman Varken Kullanın

Yapılacak işiniz iptal mi oldu? Aniden gideceğiniz yere gitmemeye mi karar verdiniz? Bunlar çok olağandır. Ancak böyle durumlardan sonra genelde girişimciler sanki o vakit çöp olmuş gibi düşünüp hiçbir iş yapmamakta ısrar edebiliyorlar. Ama bu böyle değil. Ani program değişikliklerinde ve oluşan boşluklarda hızlı bir şekilde hamle edip o boşlukları doldurmak gerek. Bu psikolojiye hızlı bir şekilde girmek zor biliyorum ama kendinizi devamlı olarak her an işe hazır olabilirsiniz. Peri masallarını sevmem. Ne hayat kolay bir peri masalı ne de girişimcilik. Zorluk olmadan olmuyor.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.