Girişimcilik için istifa etmeden bir kez daha düşünmeniz gereken 5 şey

Girişimcilik için istifa etmeden bir kez daha düşünmeniz gereken 5 şey

Bir şirkette çalışıyor ve artık girişimciliğe atılmanızın vaktinin geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Peki girişimcilik görüldüğü kadar kolaymıdır? Bu süreçte ne gibi zorluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte sizin için 5 önemli nokta...

Girişimcilik için istifa etmeden bir kez daha düşünmeniz gereken 5 şey
 Uzun zamandır bir firmada maaşlı çalışıyor ve girişimcilik için zamanının geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Başkası için kafa yormak yerine kendi işiniz için çalışıp daha iyi yerlere gelmeyi herkes ister. Uygulamaya koyacak hazır bir fikriniz de varsa sizi artık kimse tutamaz!

Birçok büyük firma kariyerinde 30'a doğru gelmiş çalışanlarını testlerden geçirmeye başlar. Çünkü bu yaşlara gelen kişiler maddi kazançtan daha çok işteki manevi kazancını da gözden geçirmeye başlıyor. Bir işten ayrılıp kendi işinizi kurmak istiyorsunuz. Daha çok başarılı olacağına inanıyorsunuz ancak şunu unutmayın ki maaşlı bir işten ayrılıp kendi ayaklarınızın üzerinde durmak zorunda kalacaksınız. Girişimcilik risk alma sürecidir. Yani bu direkt olarak bir risktir. Gözünüzü korkutmak istemeyiz ancak bu durumu bir daha gözden geçirmeli, girişimciliği başlamadan önce işin en ince ayrıntısına kadar irdelemelisiniz.

NEDEN GİRİŞİMCİLİK?

Girişimciliği neden istediğinizi analiz edin. Sadece kendi işinin patronu olmak yada kimseye hesap vermiyor olmak gibi nedenler sizi uzun zaman sonra zarara uğratabilir. 


MALİ TABLONUZ

Girişimcilik zor bir süreçtir. Bunun yanında işinizi açtığınız ilk günlerde yada aylarda müşteri kitlesi oluşturmak için uğraş verirsiniz yani bir kazancınız olmayabilir. İşlerin de tepetaklak gitme riskine karşı maddi durumunuzu iyi kontrol etmeli, gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız.


"KÜÇÜK BAŞLA, BÜYÜK DÜŞÜN"

Steve Jobs'ın en ünlü sözlerinden birisi "küçük başlayın, büyük düşünün" sözünü aklınızdan çıkarmamaya özen gösterin. Maddi durumunuza göre ufaktan yola koyulun ve işler yoluna girdikçe büyümeyi hedefleyin. Boğulursak da denizde değil okyanusta boğuluruz diyorsanız, bu size kalmış birşey.

YATIRIMCI

Kendi işinizi kurarken maddi çıkmaza girebilirsiniz. Bu durumda yaratıcılığınızı iyi kullanmalısınız. İlk etapta çevrenizdeki insanlara kuracağınız işten bahsedebilir ve yatırımcı olamlarını isteyebilirsiniz. 


"VAKİT, NAKİTTİR"


Bu sözü de girişimciler sık sık kullanırlar. Çünkü ortaya atılan girişim, para kazanmak ve başarılı olmak içindir. İşletmenizi zaman periyotlarına ayırın ve o zaman dilimlerinde ne başarı yakalayabileceğinizi hedef olarak not edin. Bu zaman dilimlerindeki başarınızı yada başarısızlığınızı kontrol edin ve planları devreye sokun. Girişimci, deneyen insandır; denemekten yorulmayın. Fikrinize inanın ve uygulamaya koyun. Doğru olan sizin herşeyi zamanında yapmanızdır. Zamanında yapılan şey size yine zamanında dönüş sağlayacaktır.
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.