İş planı hazırlamada altın kurallar

İş planı hazırlamada altın kurallar

Bayilik veren firmalar sitesi olarak sizlere iş planı hazırlamanın altın kurallarını ve prosedürlerini sunuyoruz. İş kurmak çok yönlü düşünülmesi ve dikkatli şekilde hareket edilmesi gereken bir şeydir. Girişimcilerin iş kurmadan önce hazırlaması ve uyması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallara uyarak yeni kuracağınız işte daha başarılı bir yol izleyebilirsiniz.

İş planı hazırlamada altın kurallar
  Türkiye’de gerek asgari ücretin düşük olması yani ‘’rahat yaşama seviyesi’’nin altında olması ve gerekse kanı kaynayan genç nüfusumuzun diğer ülkelere göre fazla olması sebebiyle insanlar yeni bir iş kurmak istemektedirler. Yeni bir iş kurmak isteyen girişimcinin aklındaki ilk soru ne yapabilirim olmalıdır. Öncelikle yapılabilecek en yakın işleri belirledikten sonra kendinizde aramanız gereken en belirgin özellik iyi bir araştırmacı olmanızdır. İyi gözlemleyebilen, yenilikleri takip eden, rekabet eden bir kişiliğiniz varsa unutmayın bir adım öndesiniz demektir. İi kurmak için ihtiyacınız olan en önemli şey iş planı hazırlamaktır. Çoğu girişimci iş planı hazırlamadan ve araştırma yapmadan bir işe girmekte ve başarısızlığı kısa zamanda kabullenmektedir. Unutmayın ki başarı ve başarısızlık girişimcilik sürecinde mutlaka olması gereken süreçlerdir. Sadece girişimcilik sürecinde değil, başarı ve başarısızlık hayatın her evresinde karşımıza çıkacaktır.

Sizlere maddeler halinde, sizleri sıkmadan ve yormadan iyi bir iş planı hazırlamayı sunuyoruz. İşte iş kurmadan önce hazırlamanız gereken iş planı ve bu planlamanın size neler kazandıracağı;

Her şeyi değil olması gerekeni ekleyin

İş planları genellikle yapacağınız işteki ayrıntıları kapsayan ve sıkıştığınız anlarda ‘’kaynak’’ olarak kullanabileceğiniz bir yol gösterici araçtır. Planlamada neyin, hangi zamanda, niçin, nasıl ve kimler tarafından yürütüleceğini kapsamalıdır. İş planı çok uzun ve ayrıntılı olmak zorunda değildir. Bazı araştırmalara göre iş planı 80 sayfayı geçmemesi önerilmektedir.

Swot Analizi Yapın

Swot analizi işletmenin ve Pazar koşullarının güçlü ve zayıf yönlerini anlamak için kullanılır. Bu yöntemle işletmenize ve ilgili pazara daha hakim ve yakın olabilirsiniz. İşte size yapacağınız swot analiziyle ilgili birkaç örnek;

-    İşletmenin kalite vb. yönlerden nasıl rekabet içerisinde?
-    Mal yada hizmet kopya edilebilir mi?
-    Mevcut müşteriye benzeyen müşterileri işletmeye çekmek mümkün mü?
-    Çalışan personel ne kadar verimli?
-    İşletmeye yatıracak kendi paranız var mı?
-    Pazar değişken mi?
-    Sektöre giriş nedeniniz nedir? Bir farklılık yada süreklilik katabilecek misiniz?
-    Liderlik ve iletişim konusunda kendinize güveniyor musunuz?


Swot analizini daha da çok çoğaltabilir, işletmenizi ve konumunuzu daha iyi analiz edebilirsiniz. Swot analizi içsel ve dışsal değerlendirme süreçlerini kapsamaktadır.


Olmanız gereken yere karar verin!

Girişimci olarak kendiniz işletmenizle ilgili amaçlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Gelecekte işletmenizi ve kendinizi nerede görmek istediğinizi belirleyin. İşletmenizin geleneksel bir firna mı yoksa büyümesi gereken bir firma mı olması gerektiğine karar vermelisiniz. Büyümek isteyen bir firma ise, pazarı iyi kontrol etmeli ve firmanız için belli stratejiler belirlemelisiniz. Bazı amaçlar firmanız için misyon haline dönüşmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Diğer bir husus ise işletme amaçlarına ulaşacak spesifik hedeflerin oluşturulması gerekiyor. Bu hedefler ölçülebilir, zaman sınırı olmalıdır. Böylelikle işletmenin amaçlarını kontrol edebilir, başarı yada başarısızlığı işletmenin performansını yorumlayabilirsiniz.


İş planı işletmenin 1 faaliyet dönemi boyunca ulaşmak istediği amaçlar ve bu amaçlara ulaşmak için işletmede gerçekleştirilmesi gereken faaliyetlerin önceden belirlenmesi sürecine denir. Girişimcilerin gerçekçi olmayan planlamalardan kaçınması ve ileriyi iyi görebilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bir iş planında olması gereken önemli noktalar vardır. ,bu noktaları aşağıda liste halinde örneklendirdik.

-    İşletme ile ilgili genel bilgiler
1.    Şirket adı, adres  ve telefon numaraları. Personel listesi, adresleri, telefon numaraları. İşin genel olarak tanımı.
2.    Şirket pazarıyla ilgili genel bilgiler
      3.    Finansal ihtiyaçlar ve paranın nasıl kullanılacağı ile ilgili genel bilgi

-    Detaylı iş planı
-    Yapılacak işle ilgili genel bir özet
-    Girişimsel vizyonunuz
-    Stratejik analizler
1.  (Swot analizi, öz yetenekler, Pazar konumlandırması ve imajı, güçlü ve zayıf yönler, fırsatlar, trend ve yenilikler)

-    Fiyatlandırma ve Reklam stratejileri
-    Dış piyasa ve rakip analizleri

İşte bütün bunlar ve aklınızdaki diğer sorular da iş planınızda yer alması gerekmektedir. Unutmayın iyi bir işletme, iyi bir girişimci ile ayakta durabilir. Bu potansiyel ve yeteneğin kendinizde olduğuna inandıktan sonra işinize başlayabilirsiniz demektir. İş planı daha çok ayrıntılarla ele alınabilir ancak bir hızlı bayilik bayilik veren firmalar tanıtım sitesi olarak sizlere ortamala bir iş planı hazırlamayı anlatmaya çalıştık. Umarız ki bu makalemiz siz değerli girişimcilere yol gösterici olacaktır. İş yaşamınızda başarılı olmanızı dileriz. Esen kalın.
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.