Konuşmadan daha etkili olan 7 vücut dili


Konuşmadan daha etkili olan 7 vücut dili

Bazen karşınıza bir resim çıkar ve aklınıza yüzlerce şey gelir, anılar gözünüzün önünden akıp gider. İş hayatında vücut dilinin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta uzmanlar vurgulamaktadır. Bunu her girişimcinin bilmesi ve öğrenmesi gerekir.

sponsorlu reklamlar
Konuşmadan daha etkili olan 7 vücut dili
16 Ağustos 2016 Salı 18:09 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
 Göz bebeklerinin, elleriniz, ayaklarınız hatta kaşlarınız bile siz konuşmaya başlamadan önce aslında karşı tarafa çok şey anlatır. Karşıdaki kişi iyi bir vücut dili okuyucusuysa siz konuşmadan sizin söyleyeceğiniz sözleri önceden sezecek ve ona göre hareket edecektir.

İş hayatında herkes güven ve saygı görmek ister. Her girişimcinin sahip olması gereken 2 şeydir bu. Güvenilmez bir girişimci asla ayakta duramayacağı gibi saygı görmeyen bir girişimci de iş hayatına fazla direnemeyecektir. İşte sizler için güven ve saygı görmek için öğrenmeniz gereken 7 şey;

ZORLA DEĞİL, İÇTEN GÜLÜN

İçten bir gülümseme karşı tarafa ilk aşamada olumlu etki yapacaktır. Kendinizi rahat hissetmeli, derin nefes almalı ve ''zorla'' değil ''isteyerek'' gülümsemelisiniz. Gülümsemeniz her zaman rahat ve içten olsun. Bu davranışınız karşı tarafa her zaman olumlu etki yapacaktır. Zorla olan bir gülümseme çoğu zaman karşı tarafta ters tepki yapar.

Gülümsemenin en zor olduğu an ise istemediğimiz zamandır. Gülümsemek için hayata pozitif bakmalı, zorluklara karşı direnç göstermeli, hatta olumsuzluklar ile gülümseme arasında kalın bir duvar örmelisiniz. Yani olumsuzlukları görmezden gelerek gülümsemelisiniz. Haydi sırıtalım! :)

Otoriter olmanızda yarar var

İş hayatında otoriter bir ses tonu ile konuşmak gerekir. Eğer kadınsanız cümlenin sonuna doğru ses tonunuzu fazla yükseltmeyin. Vurgulamalara mutlaka dikkat edilmeli. Yeni bir kişiyle tanıştığınızda elinizi uzatın ve samimi bir davranış gösterip adınızı ve soyadınızı söyleyin. Otoriter duruşunuzu asla bozmayın.

İÇTEN DAVRANMAK

Patron yada yönetici konumunda çalışıyorsanız bazı gözler sizin üzerinizde olacaktır. İnsanlarla konuşurken el ve kol hareketlerine mutlaka dikkat edilmelidir. İnsanlarla konuşurken hem  yakın davranmalı ve  kontrolü elinizden bırakmamalısınız. İnsanların sizden çekinmelerine sebep olacak sert davranışlardan uzak durmanızda da yarar var.

Kontrolü sağlayın

İnsanlar moralsiz, endişeli, yorgun ve olumsuz düşüncelere kapıldıklarında siz sakın bu kişilerin rüzgarına kapılmayın. Unutmayın, girişimci bir kişi her zaman çözüm odaklı çalışır ve iş yürütür. Tırnak yeme gibi boş zaman geçirecek ve beyninizi yoracak davranışlardan kesinlikle uzak durun. Her kapıyı açan bir anahtarın olduğunu unutmayın. Çözüm, çözüm, çözüm üretin...

Engelleri aşın

Meydana gelen fiziksel engeller ortaklaşa iş yürütülmesi gerektiren projeler için ciddi bir sorun olacaktır. Bu engeller kişilerle aranızda oluşturduğu duvarlarla negatif sonuçlara yol açacaktır. Unutmayın ki bir proje ekip işidir ve projenin başarılı olması için tüm ekip aynı yolda yürümelidir. Ekibinizdeki kişilerle aranızdaki engelleri kaldırın ve herkesin tek bir noktada hareket etmesini sağlayın.

Empatiyi kullanmayı bilin

Empatik bir şekilde karşıdakini dinlemek karşıdaki kişinin  sıkıntılarına çözüm bulmak yerine ona samimi bir ilgi göstererek, konuştuklarına ekran olup yansıtmamızdır.

Girişimci bir kişi olarak karşıdakini %100 denebilecek derecede dinlemeliyiz. Hızlı konuşmak yerine düşünerek  ve sözleri seçerek konuşun. İyi bir girişimci olmak için empati kurarak hareket etmeli ve her zaman düşünerek konuşmalıyız.

Yüz ifadeleriniz kontrolünüzde olsun

Karşımızdaki kişiyle iyi bir ilişki kurabilmek için normal konuştuğumuz zamanın yüzde olarak 60-70’inde onunla göz göze gelmemim gerekiyor. Yüzümüzde en belirgin anlamı göz çevresinde bulunan kas grupları vermektedir.

İnsan vücudunda en çok dikkat çeken yeri yüz, yüzümüzde en dikkat çeken ise gözlerimizdir. Kaş çatma, gülme, hüzünlenme, umutlanma, beklentiye girme, şaşırma, sinirlenme vb. ifadelerin insan yüzünde verdiği ifadelerden bir kaçıdır.

İnsanın edindiği bilgilerin % 90’dan fazlasının görme duyusuyla elde ettiği doğruysa, gözler ile bu gözlerin yarattığı bakışlar bir kat daha önem kazandırmaktadır.

Karşımızdaki kişi sürekli gözümüze bakıyorsa size ilgili demektir. Konuşurken karşınızdaki kişiye bakmanız, hem kendinize güvendiğinizi, hem de o kişiye önemsediğiniz anlamına gelir. Göz temasınızın zayıf olması, güçsüzlüğü veya amaçsızlığı gösteren belirtilerdir. Gözünüze bakmayan insanlarla konuştuğunuz zaman ya aldatılmışlık duygusu içine girmişsinizdir ya da onlara karşı bir saygı duymamışızdır.

Jest ve mimik hareketlerinde birçok insanın saklaması, gizlemesi ve kontrol etmesi pek mümkün olmayabilir. Bir kişiyi başınızı hafif sağa veya sola eğerek (dikkatli dinleme hareketi) arada başınızı aşağı yukarı hareket ettirerek (tasdik etme, onaylama hareketi) ve gözleriniz hafif açık bir şekilde (konuyla ilgilenildiğini, alakadar olunduğunu gösteren göz hareketi) dinlerseniz karşıda çok güzel bir izlenim bırakacaksınız demektir.

Hızlı Bayilik - Türkiye'nin bayilik veren firmalar tanıtım portalı
Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020