Nasıl girişimci olunur ve girişimcilik süreci


Nasıl girişimci olunur ve girişimcilik süreci

Girişimcilik bir süreçtir.Bu süreci iyi değerlendirebilmeniz için, doğruyu görebilmeniz ve önünüze çıkan hatalara önceden önlem alarak bu hataları giderebilmeniz için Hızlı Bayilik olarak sizlere girişimcilik ve iş kurma adı altında bir yazı dizisi hazırlıyoruz.İş kurmadan önce bu önerileri okumanız yararınıza olacaktır.

sponsorlu reklamlar
Nasıl girişimci olunur ve girişimcilik süreci
13 Aralık 2015 Pazar 15:54 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
Girişimcilik süreci

Girişimcilik üzerine günümüze kadar farklı tanımlamalar yapılsada bize en yakın gelen girişimci kavramı; olasıklıklardan olanak oluşturan, yeniliğe açık olan, kar elde etmek ya da başka amaçlar doğrultusunda riski göze alabilen kişidir.Girişimcilik aslına bakacak olursak insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri karşılamaktır.
İyi bir girişimci olabilmek için önce kendinizi sorğulamanız gerekir.Kendinizde ne tür girişimcilik özelliklerin var olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir.Riski göze alabilmeniz gerekir ve riski göze alamayan ve ileriyi göremeyen bir kişi asla girişimci olamayacaktır.Risk istenmeyen bir durumun meydana gelme olasılığıdır.Sizin en büyük riskiniz de batmak olmaktır. Konunun başında olumsuzdan olumluya pek gitmek istemesekte girişimciliğin içinde var olan riskleri sizlere sunmak zorundayız.İş planı oluşturulurken bu riskleri göze alabilmeli,rakiplerinizi analiz etmeli ve en kötü durumda bile nasıl ayakta duracağınızı planlamalısınız.

TAKLİT İLE AYNISI MI, YENİLİK İLE EN YUKARISI MI?

Kısa bir örnekle başlamak gerekirse Facebook'un kurucusu Zuckerberg, facebook projesini bir müşterisinden esinlenmiştir.Çalmıştır demedik çünkü Zuckerberg proje üzerinde yenilikler yapmıştır.Üniversite yıllarında Zuckerberg'e sadece üniversite içerisinde bir arkadaşlık sitesini açması karşılığında para vermişlerdir.Tabiki de bu projeyi onlara teslim etmiştir ama bu proje üzerinde yenilikler yaparak ve facebook'u kurarak dünyanın en zengin kişileri arasına girmeyi başarmıştır. Hatta şikayet sonucu sorğulandığı zamanda da ''Bir sandalyeyi herkes yapabilir ama önemli olan yenilik ile müşteriye sunmak'' dediği bilinmektedir.
Bir emlak ofisi açacaksınız ve şehrin göbeğinde isim yapmış bir emlakçının hemen yanına açmak size mantıklı gelebilir.Bu kesinlikle yanlıştır.Siz o isim yapmış işletme üzerinden reklam yapacağınızı sanıyorsanız yaptığınız iş taklitten öteye gidemez.Girişimci demek yenilik demektir.Eğer asıl amacınız yapacağınız ve uygulayacağınız yenilikler ile diğer sektördeki kişileri  geçeceğinizi düşünüyorsanız bu işi yapın. Birebir işi yaparakta para kazanabilirsiniz ama bu işte siz taklitten öteye gidemez ve istediğiniz büyük mevkilere gelemezsiniz. 

Girişimcileri Yenilikçi olmaya iten 4 neden:

1. Pazarla İlgili nedenler: İşletmeler yükselen rekabet ortamında rakipler karşısında üstünlük sağlamak ve konumunu korumak için bir amaç taşımaktadırlar
2. Sosyal nedenler: İşletmeye veya ürünlerinize kamuoyu önünde güven duyulması, tüketicilerin taleplerini karşılayabilme potansiyeli.
3. Takımsal nedenler: Takım çalışanlarınıza yenilik yapmaya uyğun bir ortam sağlamanız gerekmektedir.Bireylerin yaratıcılıklarına önem verilmeli, işletmenizi bu doğrultuda ileriye taşımalısınız.
4. İşgörenle ilgili nedenler: Nitelikli personeli işletmeye çekebilmek yada yetiştirmek,bu kişilerin işletmede kalmasını sağlamak,motivasyon ve üretkenliklerini artırmak gibi nedenler içermektedir.


Yenilikçiliğin önünde olan engeller:

1. Tek bir doğru cevap arama: Eğitim sistemleriyle problemlerin tek bir doğru cevabı olması şeklindeki yönlendirmeler, yenilikçiliği kör eden başlıca sebeplerdendir.

2.Mantıklı olmaya odaklanmak: Mantıklı olmaya fazla odaklanma yaratıcı güçleri harekete geçirici sebepler önünde duvar olabilir.

3. Kurallara odaklanma: İşletmelerde uyğulanan fazla disiplin, yenilikler önünde oluşan bir engellemedir.Yaratıcı personeller sorgulayıcı,gözlemleyici ve kurallardan bağımsız düşünebilen ve hareket edebilen kişiler başarı gösterdiği bilinmektedir.

4. Oyunu kuralına göre oynamama: Çocuklar oyun oynayarak öğrenirler.Neyin çalışıp çalışmadığını oyunla görürler.Girişimcilikte böyle birşeydir.Bir deneme sürecidir.Yaratıcılık kişinin oyun oynamasıyla başlar yani işin içine girmenizle.

5. Hatadan korkmak: Diğer adıyla cesaretsizlik denilebilir.Yaratıcılıkta en önemli unsur bireyin olumsuzluklar karşısında çabuk pes etmesidir.

6. Yaratıcı olmadığına inanma: Bazı insanlar yaratıcı olmadığına inanır ve girişimcilik önüne büyük bir duvar örerler.Dünyada sadece Einstein,Edison gibi yaratıcı insanlar yoktur.Herkes yaratıcı ve yenilikçi bir potansiyele sahiptir.

Bu yazımızda girişimciliğin tanımı, yenilikçilik ile girişimcilik arasındaki ilişkiler ve yenilikçiliğin önüne çıkan engellere değindik. Diğer konumuz olan taklitçilik ve taklitten öteye geçebilme makalesini okumak için tıklayın

Sponsorlu bağlantı



Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020