Taklitçilik ve taklitten öteye geçebilme


Taklitçilik ve taklitten öteye geçebilme

Girişimciliğe başlamadan bilmeniz ve öğrenmeniz gerekenler

sponsorlu reklamlar
Taklitçilik ve taklitten öteye geçebilme
13 Aralık 2015 Pazar 16:03 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
 1991 yılında Trevor Baylis Afrika'da görülen salğın hastalık Aids'e ilişkin tv'de yayınlanan proğramlar seyrediyordu.Elektiriğin olmadığı ve bataryaların çok pahalı olduğu bir yerde Aids'ten korunmaya yönelik bilğileri radyo aracılığı ile nasıl insanlara ulaştırmayı düşündü.Sonunda hızlı saat parçaları aksanlı radyo dizaynı ortaya çıktı.Radyo ve tv özellikli olmasına rağmen insanları ilk aşamada ikna edemedi.Staines adlı bir girişimci ile ekip kurarak şirketi Liberty Life tarafından üretime geçilip pazarlandığı zaman ürün ticarileşme imkanına kavuştu. Girişimci , buluşu yapan kişiden farklı olarak yeniliklerden yararlanma becerisine sahip olabilen kişidir.Girişimci olmadan ürünün pazaryerine ulaşması mümkün değildir.Merak edenler için de , 94 yılında üretime başlayan firma günümüze kadar aylık yüzbin üzeri üretim yapmıştır.

Girişimcilik geçici bir evredir,ancak bunu önleyebilirsiniz

Konularımızı gerçek yaşanmış hikayelerle besleyerek sizlerin de başarılı olabileceğinizi göstermek istiyoruz.Girişimcilik tek yönlü bir eylem değildir aksine bir süreçtir.Deneme yanılma yöntemiyle doğru ve yanlışı görebilmektedir.Vurgulamamız gereken bir diğer önemli husus ise ;girişimcilik geçici bir evredir. Yukarıdaki radyo üretme hikayesindeki girişimciler aynı üretimi yaşadığımız güne kadar devam ettirselerdi günümüzde başarılı olamazlardı.Telefon firmaları her yıl çıkardıkları yenilikler ile ayakta kalmaya ve para kazanmaya çalışıyorlar.Hiç kimse kız istemede girişimciyim diyerek kızı alamaz.Ne gibi girişimcilik yaptığınızı açıklamanız söylenir. Ütettiğiniz, ortaya koyduğunuz iş taklit edilebilir ve piyasadan silinebilirsiniz. Tabiki burada da altına çize çize söyleyeceğimiz şey yeniliktir.Yeniliğin girişimcilik sürecinde ne kadar önemli olduğunu araştırarak ve işin içine girdikçe daha detaylı göreceksiniz.Başka bir deyişle de girişimciler yenilik yaptığı kadar ve işi sürdürebildiği kadar girişimcidir. Girişimcilik bir kırtasiye açmak veya büfe ile hayatınıza devam etmek değildir.Girişimcilik yenilikçiliktir, görebilmektir.Farklı olan şeyi ortaya koyabilme gayretidir.Büyük işler ortaya koymaktır.

2005 yılında Akşam Gazetesin'de Kürşat Başar'ın köşeyazısı :  ''.. O kadar çok otel,motel,tatil köyü,pansiyon açılmış ki bunları doldurmanın yolu herhalde bu kadar ucuz fiyat vermekten geçiyor.Hala da her gördüğüm yerde otel inşaatları devam ediyor.Heryer halıcılarla, kuyumcularla dolu.Üstelik tıpatıp aynı işi yapıyorlar.Yemek deseniz   hemen hemen her yerde aynı.Özel bir ortam,özel bir yemek,özel bir servis bulmanız neredeyse imkansız.''

TAKLİTTEN ÖTEYE GEÇİN

Bu yazıda ülkemizde iş yapma geleneği ve iş yapma alışkanlıklarını göz önüne sermektedir.Kopyalama yani taklit etme eğilimi her sektörde vardır.Girişimcilerin girişimci olabilmesi için bu taklit sürecinin üzerine çıkabilmeli deyim yerindeyse olmayanı taklit etmeli yani yenilik yapmalıdır.Örneğin bir restoran açacaksanız en küçük örneğiyle renkli yada üzerinde markanızı gösteren bir peçetelik bulundurabilirsiniz.Bu önemsiz bir şeymiş gibi görünse de kalite küçük ayrıntılarda gizlidir.
Uzun vadede bir ticari faaliyeti değerli kılan şey yenilikçi olmaktır der Gundling. Yani girişimciliğin sürdürülebilir olması için ilk önce para-para-para demek yerine; yenilik, yenilik, yenilik diyerek yeni bir girişimci sözü oluşturmuş oluyoruz.

Bu yazımızda ülkemizde yer alan taklitçilik ve taklitçiliğin ötesine geçebilme, girişimcilik ve yenilik arasındaki ilişkiye değindik. 3. Yazı dizimizde girişimciliğin derinlerine yani ayrıntılarına değineceğiz. Çok yakında yeni yazımızla karşınızda olacağız.
Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020