Bağkur Ödenmezse Ne Olur SGK Haberleri


Bağkur Ödenmezse Ne Olur SGK Haberleri

Bir çok vatandaşımız Bağkur ödenmezse ne olur diye merak etmektedir. Sizler için araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

sponsorlu reklamlar
Bağkur Ödenmezse Ne Olur SGK Haberleri
07 Temmuz 2019 Pazar 19:36 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
 Bağ-Kur günümüzde Türkiye’de sigorta kolları arasında yer almaktadır. Bağkur kapsamında vatandaşlarımız sigorta primlerini kendileri ödeyerek belirli şartları tamamladıktan sonra emekli olurlar. Birçok kişi Bağkur ödenmezse ne olur diye merak etmektedir, işte 2019 yılında geçmiş döneme ait Bağkur borçlarının ödenmemesi sonrasında olacak şeyler için bir yol haritası hazırladık. Siz de Bağkur borç durumu sorgulamasını konunun en altından yapabilir, Bağkur emekliliği ile ilgili merak ettiklerinizi ilgili makalelerden bulabilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur?
 
Bağkur'un ödenmemesi durumunda neler olabileceğini paylaştık. Hayat şartları gün geçtikçe zorlaşmaya devam ediyor, ülkemizde asgari ücretin düşük olmasından dolayı bir çok kişi geçim sıkıntısı çekmektedir. Asgari ücretin artış göstermesiyle beraber sürekli olarak artan Bakur primleri de, Bağkur’luları zora sokmakta, Bağkur borçlarını ödeme güçlüğü çektirmektedir. Primini ödeyemeyen Bağkur’lu vatandaşlarımız maalesef ki sağlık hizmetlerinden de yararlanamazlar.

Hatta sadece kendisi değil, bakmakta yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmeti dışında bırakılmaktadır. 5510 sayılı kanuna göre ise gelir seviyesi belli bir düzey altında olan vatandaşlarımızın Bağkur ödeme zorunluluğu da yoktur. Bağkur ödeme durumu olmayan kişiler bu muafiyeti uygulatabilmek için ise bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yıllık faaliyet belgesinde gelirin, bu faaliyete ilişkin masraflar çıktıktan sonra kalan net tutarın ortalaması prime esas alınacak alt sırının 30 katından az kalıyorsa, bu kişiler sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bu durum için gerekli olan belgenin ismine ise Sigortalılık Muafiyet Belgesi denilmektedir.
 
Bağkur borçlarının ödenmemesi durumunda emekli olamaz, sağlık hizmetinden “ücretsiz” olarak yararlanamazsınız. Ayrıca Bağkur’a kaydınız var ve ödemiyorsanız sürekli olarak prim borçları birikir ve borcunuz çıkar. Bazı dönemlerde devletimiz tarafından duyurulan “Bağkur borç yapılandırma” ile vergi borcunuzu yapılandırarak en azından faizlerden kurtulabilir ve siz de emekli olabilirsiniz.


1. İlk olarak SGK resmi internet sitesi'nin online tahsilat (https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf) sayfasına giriş yapın.
2. Karşınıza e-devlet doğrulama sayfası gelecek bu sayfada e-devlet şifreniz ve T.c. kimlik numaranızı yazara giriş yapın.
3. "4B Sigortalı Tahsilat" menüsüne tıkladıktan sonra sorgu tipi ve ödeme tipi seçilmesi gerekmektedir. Size uygun olanları seçin.
4. İlgili yerleri doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan "Borç Sorgulama" menüsüne tıklayınız.
5. Borç çıktıktan sonra ödemenizi kart bilgilerinizle anında yapabilirsiniz.
 
Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ya da bağımsız çalışanlar, tarım işçileri, çiftçiler, SGK’ya kayıt yaptırıldığı halde, 31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla prim borcu olanlar, bu tarihten önceki borçları için kanunun çıkmasını takip eden ay sonuna kadar ödemeleri veya yapılandırmaları mümkün olmuştu.Dünya Gazetesinde çıkan bir habere göre, sigortalılığın durdurulmasından sonra sigortalı olan hak sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda durdurulan sigortalılık süresinin tamamı, talep tarihinde belirlenen prime esas olarak kazanç tutarı üzerinden borç miktarı hesaplandıktan sonra bu süreler ihya edilecektir.
 
Bağkur borcunun ödenmemesi durumunda icra gibi şeylerin olması mümkün değildir ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi herhangi bir emeklilik durumu ya da sağlık hizmetinden yararlanma durumu söz konusu olamaz. Siz de Bağkur borçlarınızı zamanında ödeyerek hem devletimizin sağlık hizmetlerinden faydalanabilir hem de Bağkur emeklisi olarak maaş alabilirsiniz. Birçok kişi tarafından merak edilen Bağkur ödenmezse ne olur sorusu için bu sayfamızda yanıt vermeye çalıştık. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsiniz. Sektörde 7 yıla aşkın faaliyet gösteren çalışanlarımızla birlikte sizler için SGK Yazı’da bilgilendirici konular paylaşmaya devam ediyoruz.

Güncelleme: 16.09.2019
Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020