En zenginlerinin başında yer alan Özyeğin'in başarı hikayesi


En zenginlerinin başında yer alan Özyeğin'in başarı hikayesi

Türkiye'nin en zengin işadamları listesinin başlarında yer alan Fiba Holding kurucusu Hüsnü Özyeğin'in başarı hikayesini kendi ağzından aktarıyoruz.

sponsorlu reklamlar
En zenginlerinin başında yer alan Özyeğin'in başarı hikayesi
27 Kasım 2016 Pazar 21:57 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
 Forbes Türkiye dergisinin 2012 yılında yayınladığı "En zengin 100 Türk" sıralamasında 3 milyar dolar servetiyle ilk sırada ve 2016 yılında ise 2. sırada yer alan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Hüsnü Özyeğin, Rus Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) Moskova'da düzenlediği "Zirve Sohbetleri"nde başarı hikayesini anlattı.

Özyeğin, Amerika'ya yarı burslu okumak için gittiğinde cebinde 100 dolar olduğunu, akşamları bir restoranda komi olarak çalışıp harçlığını çıkardığını söyledi. Hayatı boyunca çalışarak bir yerlerde olduğunu belirten Özyeğin, başarısının sırrını Napolyon'un aksine ''para, para, para'' demiyor da "çalışmak, çalışmak, çalışmak" olarak belirtiyor.

6 YAŞINDA İŞ HAYATI

Kemer'de, 6 yaşındayken dedesinin işyerinde haftalık 2,5 liraya çığırtkanlık yaparak iş hayatına girdiğini ifade eden Özyeğin, "Dedem biraz eli sıkı bir insandı. Meğerse annem, dedeme, beni yanında tutması için 2,5 lira ödüyormuş. Dedem de onu bana haftalık olarak veriyormuş. Dedem ve babamın, evin masraflarını birlikte karşıladıklarını hatırlıyorum. Annem hafta sonları bana 75 kuruş vererek sinemaya gönderirdi. Bir filmi iki kere seyreder, bir müddet evden uzaklaşmış olurdum. Annemin başı da dinlenirdi" diye konuştu.

"TURGUT ÖZAL, TÜRK İŞ DÜNYASINI DÜNYAYA AÇTI"


Turgut Özal'ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde yüzlerce iş adamını uçağa doldurduktan sonra yurtdışına taşıdığını belirten Özyeğin, kendi iş hayatında da bu gezilerin temel oluşturduğunu belirtti. 1984 yılında ilk kez Moskova'ya Özal'la birlikte gittiğini önemli doğalgaz anlaşmalarının yapıldığı ifade eden Özyeğin, o dönemi ise şöyle anlattı:

"Özal'la tüm dünyayı dolaştık. Çin'e de birlikte gittik. 1986'da Moskova'ya bir kez daha geldik. Burada International Hotel'de üç iş adamı ile bir odada kaldığımızı hatırlıyorum. Aşağıda sadece tavuk kızartan bir yer vardı ve yiyeceği de uzun kuyruklar halinde oradan alıyorduk. Tüm bunları gördükten sonra Rusya'nın bugünkü hali inanılmaz. Avrupa'ya gittiğinizde 30 yıl önce nasılsa şimdi de pek fazla bir değişiklik göremezsiniz. Uçakta Özal iş adamlarıyla birebir sohbet ederdi. Ben de kendisine Rusya'da bir banka şubesi açmak istediğimi söyledim. O da Hazine Müsteşarı Yavuz Canevi'yi çağırdı ve izin verilmesini söyledi. Böylece Rusya maceramız uçakta başlanğıç göstermiş oldu"

"RUSYA'DA 7 BİN KİŞİYE İSTİHDAM"

Yapı Kredi Bankası'nın Rusya şubesini 1988'de açtıklarını, 1994'de de Finans Bank Moskova'yı kurduklarını belirten ünlü iş adamı, o dönemden sonraki gelişmeleriyse şöyle sıralıyor:

"Türk girişimci ve müteahhitlerine destek verdik. 1998'de krizin patlak vermesi, Rusya'da bankacılık sektörünü olumsuz yönde etkiledi. Özel bankalar iflas bayrağı çekti. Biz de zarar ettik. Ancak tek şube ve 30 milyon dolarlık ciro nedeni ile büyük kayıp yaşadığımız söylenemez.

2003 yılı sonrasında bireysel bankacılık başladı ve hızla büyüdük. Fiba Holding'in şuanda Rusya'da 7 Bin bordrolu çalışanı bulunuyor. Finansbank'ı Türkiye'de sattıktan sonra en çok bordrolu çalışanımız Rusya vatandaşı oldu. Türk çalışanlar ise ikinci sırada. Credit Europe Bank'ta 5 bin 500, buradaki GAP tekstil ile Marks and Spencer mağazalarında ise bin 500 ve diğer sektörlerdeki yatırımlarımızda da birkaç yüz kişi istihdam sağlıyoruz" dedi.

Rusya'da Credit Europe Bank olarak 10 milyon dolar sermaye ile başladıklarını, şimdiyse 550 milyon dolar sermayeye ulaştıklarını kaydeden Özyeğin, "140 şubemiz bulunuyor. Rusya'daki yatırımımız Türk bankalarının yurt dışı toplam yatırımlarından daha büyük. 1 milyonun üzerinde kredi kartı müşterimiz bulunuyor. Her gün 200 kişiye otomobil kredisi veriyoruz. Geçen yıl 70 bin kişiye otomobil kredisi vermişiz. Bu alanda Rusya'da ilk beş banka arasında bulunuyoruz" dedi.

"RUSYA, AVRUPA'NIN 2. BÜYÜK EKONOMİSİ OLACAK"

Rusya'nın gelişmeye devam edeceğini ve önümüzdeki 15-20 yıl içinde İtalya ve Almanya'yı da geride bırakarak, İngiltere'den sonra Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi olacağını ifade eden Özyeğin, "Rusya'nın çok büyük doğal zenginlikleri var. Dışarı açılım hızla gelişiyor. Yabancı sermaye akışı var" tespitinde bulundu.

"AVRUPA'DAKİ EKONOMİK SORUNLAR KALICI"

Avrupa'nın, üretmeyen, katma değer oluşturmayan Yunanistan gibi ülkelerin borçlarını erteleyerek sorunu çözemeyeceğini ifade eden Özyeğin, "Rahmetli Sakıp Sabancı'nın bir sözü vardı; anasıyla değil danasıyla uğraşıyorlar. AB'nin sosyal haklarla ilgili yasaları çok yüksek. Rekabet şansını azaltıyor. Yunanistan'ın sosyal haklarla birlikte biriken borçlarının, gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 250-500'ü bulduğu tahmin ediliyor. Demografik yapı çok olumsuz. Almanya'da nüfus her yıl 400 bin azalıyor. Yaşlı insanların sağlık masrafları çok daha fazla. Şimdi bir çalışanın, 3 emekliye destek vermesi gerekiyor." dedi.


"EĞİTİM ALANINDA YATIRIM YAPIN"

Türk iş adamlarından eğitim alanında yatırım yapmalarını söyleyen Özyeğin, "Bugüne kadar yaptığım en keyifli iş, Özyeğin Üniversitesi'ni açmak oldu. 1800 öğrenciye ulaştık. İstihdamda ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim veriyoruz. Türkiye'de ortalama 6,5 yıl eğitim yeterli değil. Bunu hızlı bir şekilde geliştirmek istiyoruz" dedi.

GİMA'DAN ZARAR ETTİM

GİMA marketler zinciri'ni 1996'da satın aldıktan sonra 2005'e kadar hiç kar elde edemediğini hatırlatan Özyeğin, her zaman başarılı olamadığının da altını çizdi. Romanya'da kalan mağazaları da  sattığını belirten Özyeğin, Eyüp Sultan'da bunun için bir de kurban kestirdiğini söyledi. 27 milyon dolara aldığı GİMA'ları 260 milyon dolara sattığını ancak bu süre içerisinde aradaki fark kadar yatırım yaptığını kaydeden iş adamı, GİMA müşterilerinin, kredi kartları aracılığı ile Finansbank'ın büyümesine büyük katkıları olduğunu belirtti.

Hüsnü Özyeğin
Servet miktarı: 2,7 Milyar $
SERVET KAYNAĞI: Fiba Holding
YAŞ: 70, evli ve 2 çocuğu var
DOĞUM YERİ: İzmir

2007'den beri yayımlanan tüm FORBES 100 listelerinde ilk üç arasında olmayı başardı. Gelenek bu yıl da bozulmadı. Özyeğin, 2,7 milyar dolarlık servetiyle şuanda FORBES 100'ün ikinci sırasında.
Sponsorlu bağlantı



Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020