Büfe Açmak İstiyorum Diyenlere Yol Haritası


Büfe Açmak İstiyorum Diyenlere Yol Haritası

Büfe açmak isteyenler için bir araştırma yaptık. Büfe açmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir ancak bu işe zamanınızın hemen hemen tamamını vermeniz gerekmektedir. İşte büfe açmak için gerekenler ve büfe açma maliyeti.

sponsorlu reklamlar
Büfe Açmak İstiyorum Diyenlere Yol Haritası
27 Mart 2017 Pazartesi 17:46 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
  Aklınızda bir iş yapmak geçiyor ve karar veremiyor musunuz? İşte size az sermaye ile kazandıracak iş fikirleri arasında yer alan Büfe Açmak konumuzla karşınızdayız. Büfe açmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir ancak bu işe zamanınızı vermeniz gerekmektedir. İşte sizler için büfe açmak ile ilgili araştırmalarımız.


Yaya Trafiğine Önem Verin


Büfeler genellikle insanların yaya trafiğinin olduğu yerlerde olduğu gibi ana yol kenarlarında araçların sıklıkla geçtikleri yerlerde de bulunabilmektedir. Açacağınız için öncelikle iyi bir lokasyonda dükkan bulmalısınız. Özellikle mağduriyet bölgesi diye tabir edilen denize giderken yollar, şehirlerarası yol kenarları vs. yerlerde küçük bir büfe açarak büyük paralar kazanabilirsiniz. Ayrıca şehirlerarası yollarda bir yer kiralayarak büfe yanı sıra tost abur cubur satarak da gelirinizi artırabilirsiniz.

Öyleyse gelin büfe açmak için gerekli belgelere göz atalım;
 • İşyeri izin belgesi esnaf ve sanatkarlar odasından alınmalıdır.
 • İkametgah, nüfus cüzdanı ve 2 adet fotoğraf
 • İşyeri yapı kullanım izni
 • Vergi levhası
 • İtfaiye raporları
 • Sabıka kaydı
 • Kira sözleşmesi (İş yeri kiralıksa) Sizinse tapu belgesi
 • İşyeri elektrik-su aboneliği

Yukarıdaki belgeler belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Kesin belgelere ulaşmak için bulunduğunuz yerdeki belediyeye başvurmanız yeterli olacaktır.

Az sermaye ile yapılacak iş fikirleri arasında yer alan Büfe Açmak için bu geniş araştırmamızı yaptık. Lüften dikkatlice okumaya devam ediniz. Büfe açmaya karar verdiniz ve dükkanı kiraladınız diyelim. Belediyeden de gerekli izinleri aldınız. Peki daha sonrasında ne yapmanız gerekmektedir. İşte bu durumda "toptancılar" diye tabir edilen kişilere ulaşmanız gerekmektedir. Büfede hangi ürünleri satacağınıza karar veriniz. Bu işi yapan bir kişiye danışmadan, ön bilgi almadan kesinlikle bu işe başlamayınız. Öncelikle büfecilere ulaşırsanız onlar sizi toptancılara yönlendirecektir. Toptancıdan kastımız büyük firmaların dağıtım ağıdır. Zaten bir firmaya ulaşırsanız pek çok ürünlerini size yollayacaklardır. Mesela Coca Cola grubunun pek çok ürünü vardır yada Pepsi vs. bu gibi firmalar ürünlerini sizlere hızlı şekilde ulaştıracaktır. Bu firmalar parayı peşin olarak almamakta, bir kısmını alıp diğer kısmını satıştan sonra vs. anlaşmalarla vermektedir. Bunun ayrıntılarına direk olarak firmadan ulaşabilirsiniz.

İş Planı Hazırlayın

Düşüncelerinizi gerçeğe geçirmek için öncelikle yazılı bir iş planına ihtiyacınız var. İş planınıza her türlü aklınıza gelen detayı not edin. Adım adım gitmeli, iş planı doğrultusunda hareket etmelisiniz. Öncelikle hitap etmek istediğiniz hedef kitlenizi şeçin. Bu işin en püf noktası bulunduğunuz lokasyondur. Lokasyonunuza kesinlikle dikkat edin. Büfe açmadan önce Sahibinden ilan sitesine girerek devreden büfeleri inceleyin. Hatta bu büfelerle yüzyüze görüşün, neden devrettiklerini, ne kadar iş yaptıklarını sorun. Unutmayın; emek olmazsa yemekte olmaz. Genellikle il değişikliği, sektör değişikliği diyeceklerdir. Gizli olarak dükkana giren müşteri takibi de yapabilirsiniz.


Devir Almak mı, Sıfırdan Açmak mı?

Bizce en mantıklısı hali hazırda oturmuş bir büfeyi devralmaktır. Oturmuş ve tanınan bir büfe sıfırdan açılan bir büfeye göre daha çok iş yapacaktır. Ancak devir alacağınız işletmenin özelliklerini, girdisini, çıktısını, müşteri potansiyelini, çevrede bulunan esnafları çok iyi analiz etmelisiniz. Size çok kısa bir anımdan bahsedeceğim; Mersin Pozcu semtinte ana yol üzerinde bir büfenin camında devren kiralık yazısı görmüştüm. Arkadaşımın böyle bir planı olduğu için hemen aradım ve çağırdım. Daha sonrasında dükkan sahibiyle görüşmeye gittiğimizde büfeci amcanın bana söylediği şey şu oldu "Oğlum siz çok gençsiniz. Bu dükkanın sahibiyim ben ve burayı size vermek istemem. Çünkü burası artık iş yapmaz oldu, yan tarafa Şok açıldı o yüzden devrediyorum" demişti. Bizde amcanın dürüstlüğünden dolayı teşekkür edip çıkmıştık oradan. Tabi ki bizde pat diye olaya atlamayacaktık araştırıp edecektik ama amca belki de bizim zaten bunu fark edeceğimizi bildi de böyle bir şey dedi.

Kıssadan hisse anlatmak istediğim şey ne iş yaparsanız yapın çok iyi araştırmadan o işe asla girmeyin. Sonunda üzülen siz olursunuz. Büfe açmak isteyenler için bazı püf noktalarına da değinmemiz gerekmektedir. Büfeler küçük yerler olduğu için insanlar istediği şeyi hemen alıp çıkmak isterler. Öncelikle bu işte kesinlikle borçla çalışmayın. Al gülüm ver gülüm sizin için en iyisi olacaktır. Devamlı müşteri potansiyeli edinmek için insanlarla iyi iletişimler kurmaya çalışın. Örneğin çikolata alan bir kişiye afiyet olsun diyerek iyi bir izlenim bırakabilir ve o müşteriyi daha sonralarda da dükkanınıza çekebilirsiniz. Dediğimiz gibi büfeler sıcak satışa olanaklı olduğu için özellikle durak kenarlarında bir dükkanınız varsa bu işte çok hızlı olmalısınız. Dükkanınıza aynı anda 5 müşteri gelebilir ve bu müşterilerle hızlı bir şekilde ilgilenmeli, karşılamalı ve yollamalısınız. Müşteri her zaman haklıdır sözünü prensib haline dönüştürün. Bir kişiyle tartışmamaya özen gösterin. Esnaflıkta zaten bunu gerektirir. Büfenizde gazete vs. satışı yaparak kar etmeyebilirsiniz ancak müşterileri dükkanınıza bağlayabilirsiniz.


Ayrıca Tekel bayi açmak yazımızı inceleyebilir yada market açmak konumuza göz atabilirsiniz.

Büfe açmanın zor yönlerinden bahsedecek olursak sabah erken uyanmalı, aksaşm geç kapatmalısınız. Yani tek kişiyseniz yine çok tempolu bir iş yaşamı sizi bekleyecektir. İnsanların işe gittiği saatten önce dükkanınzı açmanız gerekecektir. Tekel bayi açmak istiyorsanız sigarada %5 civarında bir kar oranı vardır. Tekelde sürümden kazanırsınız.

Alkolde kar oranı ise %10 civarlarındadır. 
Sigarada %3-5 civarındadır.
Temel gıda maddeleri %15-25

Yukarıda yazan kar oranları yaklaşık değerlerdir. Alkolde firmayla peşin çalışmanız gerekmektedir. Alkol satışında taksit, diğer aya ödeme vs. yoktur. Sizlere önerim Ekomini Bayiliği almanızdır. Ekomini firması Efes'e aittir ve efes gönderdiği ürünlerde ekominilere indirim yapmakta ve pek çok avantaja tabi tutmaktadır. Bunun yerine tabi ki de kendi isminizi de yazabilirsiniz. Ekomini demişken ayrıca bu bayiliğin dezavantajı da olabilir mesala efesten başka ürün satılmaması gibi. 


Büfe açmak ne kadara mal olur?

Büfe açmak ne kadara mal olur diye soranlar için, bir piyasa araştırması yaptık. Öncelikle açacağınız büfenin değeri ilgili lokasyona ve dükkanda bulunduracağınız malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Ancak ortalama olarak bir büfe açmanın maliyeti de 15 bin lira - 100 bin lira arasında değişmektedir. Yine sahibinden sitesindeki devreden büfeleri incelediğimizde 50 bin liraya devreden büfelerin olduğunu ve içlerinin dolu dolu olduğunu görmekteyiz. Ancak işin püf noktası o dükkanın içindeki mal değildir ne kadar iş yaptığıdır.

Bol kazançlı bir iş geçirmeniz dileğimizle.

Bazı büfe resimleri:
Sponsorlu bağlantıYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Raziye buka 3 yıl önce yorumlandı

   tteteşekkürteşekkür ederim

  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020