Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin


Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin

Büyükbaş hayvan çiftlik açmak, son dönemlerin en önemli yatırımları arasında yer almaktadır. Özellikle devlet desteklerinin bu sektörde oldukça fazla olması, girişimcileri sektöre yöneltmektedir. İşte 2018 yılı çiftlik kurmak maliyeti ve başlangıç aşaması için gerekli olacak bilgiler.

sponsorlu reklamlar
Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin
20 Ağustos 2016 Cumartesi 17:33 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
Büyükbaş çiftlik kurmak son yılların en çok kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de özellikle köyden kente göçün başlamasından ve insanların ''daha temiz iş'' aramasından dolayı çiftçilik ve büyükbaş besicilik azalmıştır. Bununla beraber ''rekabetin düşmesi'' ve pazar payının artmasıyla artık hemen hemen her girişimci bu ''dev kazanç getiren kapıya'' sırtını dayamak istemektedir. Bu sektöre oluşan yoğun ilgi ve sürekli gelen sorulardan dolayı bu konumuzu yeniden güncelledik. 2018 yılında Çiftlik açmak isteyenlere bir yol haritası sunuyoruz;


Büyükbaş çiftlik açmak

Tabi ki de her işin ince ayrıntıları vardır ve her iş kendine göre zordur. Her işte olan risk büyükbaş hayvancılıkta da vardır. Ben bu işe paramı bağlayayım ve kesin kazanayım derseniz yanılırsınız ancak size şunu söyleyebiliriz; '"Bu işte büyük paralar var".Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyenler için bir yol haritası hazırladık. Öncelikle bu işi yapmak istiyorsanız kendi paranızla yada devlet destekleriyle başlayabilirsiniz. Sıfır parayla bir yola kalkışmak çok zordur ve elinizde hiç para yoksa bu defa devletten de destek bulamazsınız. Öncelikle yer temin etmeniz lazım. Alacağınız hayvanlar için bir çiftlik kurmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 50 başlık bir hayvan tesisine yaklaşık olarak 40 bin lira yatırım yapmanız gerekiyor. İlk etapta ahır maliyetinize 40 bin lirayla başladık. Bunun hayvan parası var, yem parası var, ayrıca diğer giderlere de bütçe ayırmalısınız.

"KARAR VERME AŞAMASI"

Aslında en başta karar vermeniz gereken nokta inek mi yoksa dana mı besleyeceğinizdir. İnek size sütünü vererek sıcak para getirir. Sütünü ve süt ürünlerini günlük olarak satarak düzenli para elde edebilirsiniz. Ancak inek danaya göre daha çok yem tüketir ve uzun dönemde maliyeti arttırdığı bilinir. Ayrıca inekler erkek danalara göre daha çok hastalanır. Ancak inek yavrular ve yavrusu da size kar olarak kalır. Bu işi temelden bilmiyorsanız ve bu işle ilgili hiçbir fikriniz yoksa işe ilk etapta dana alarak başlayabilirsiniz. Çünkü ineklerin bakımı danalara göre daha zordur ve sürekli ilgi isterler.

Çiftlik kurmak için devlet destekleri ve kredilerİş kurmak için maddi durumunuz el vermiyor ancak elinizde bazı imkanlar varsa (araziniz var ve büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorsunuz) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, TKDK'dan (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin ve bazı özel kuruluşlardan büyükbaş hayvancılık hibe kredileri ve desteklerinden yararlanabilirsiniz. TKDK hayvancılık için genç çiftçilere özel olarak %60 hibe desteği sunmaktadır. TKDK'nın internet sitesini takip ederek bazı dönemlerde açılan başvurulara ulaşabilirsiniz.  Ayrıca bir çok bankadan hayvancılıkla ilgili büyük destekler sağlanmaktadır. İşe başlamadan finansman araştırmanızı çok iyi yapın. Sadece bir kuruma bağlı kalmak yerine, bu işte size destek sağlayacak kurumları araştırın ve görüşmeler yapın.


Buna da bakın, tıklayın: Kazandıracak iş fikirleri


Çiftlik açma maliyeti 2018


En çok akılları yoran soru düzenli bir gelir getiren çiftlik kurma maliyeti nedir sorusudur. Öncelikle bu soruya ortamala olarak bir yanıt vereceğiz. Çiftliğimizi 20 hayvandan hesaplayacağız (İnek). 20 süt veren ineği toplu şekilde yada toplama yöntemiyle ortalama tanesi 6 bin TL'den alalım. Bunun yanında ahır maliyeti, ekipman giderleri ve diğer giderler altında çiftliğimizi kuralım;

120 Bin Lira (20 süt veren inek - ortalama 6 bin TL'ye satın aldınız)
30 - 50 Bin Lira (Ahır maliyeti)
10 Bin Lira ( Demirbaş harcamaları - ekipmanlar - Yem maliyeti - Diğer giderler)

toplam: 160 Bin Lira , yuvarlarsak 150 Bin TL

*Bu masraflar bölgeden bölgeye artabilir yada azalabilir. Biz en düşük seviyeden hesaplama yaptık. Siz uygun fiyata inek bulursanız ve toplu alımlarda pazarlık yaparsanız ilk kurulum maliyetini düşürebilirsiniz.

Aşağıda TKDK destekleriyle 250 başlık çiftlik açan genç girişimci, 881 Bin TL hibe aldığı haberi paylaştık.
Büyükbaş çiftlik açmak ne kazandırır?

Ortalama olarak 150 bin Liraya 20 süt veren hayvanlı bir çiftliğimizi açtık. Şimdi geldi iş para kazanmaya. Şu anda ortalamaya vuracak olursak bir inek günde 15 Litre süt vermektedir. Sütçüler (sütaş vs.) kapınıza kadar gelip bu sütleri günlük olarak almaktadır. Litresi 1 TL'den toptan olarak sütü satacak olursanız;

20 inek x 15 Litre = 300 Litre günlük süt sağdınız
300 Litre süt x 1 TL = 300 TL ( Günlük süt kazancınız)
390 x 30 = 9.000 TL (Sütten 1 aylık geliriniz)

Aylık 9 Bin TL %50 kar olarak düşünüldüğü taktirde; 4500 TL gelirinizle beraber 2 yıl gibi bir sürede işletme masraflarını çıkarabilirsiniz.

Ancak bu hesabı ineklerin gebe dönemlerini, hastalık dönemlerini vs. düşünerek yapmalısınız. İnek gebe kaldıktan 150-180 gün sonrasında yavaş yavaş süt veriminde düşüş yaşarsınız. Bunun için gebe inekleri de hesaba katmalısınız. Ancak gebe ineklerden alınacak hayvan yine çiftliğinize +1 olarak geri dönecektir. Yani yine kazançlı siz olacaksınız. Aylık gelirinizi düşüneceğiniz gibi giderinizi de düşünmelisiniz. Çiftlik için personel tutacaksanız personel giderleri, hayvanların yem giderleri, çiftlik kiraysa kira giderleri vs.

Büyükbaş çiftlik açmak tabi bu işin büyük gelirleri olduğu gibi büyük giderleri de olacaktır. İnekleri beslemek için saman arpa vs. alacaksınız. Hastalanınca veterinere ilaca para vereceksiniz. Süt sagma makinelerine eleman tutacaksanız eleman ücreti ve yeri kiralayacaksanız kira giderleriniz. Bu giderler uzadıkça uzar gider. Siz bu işi yapmaya karar verdiyseniz en ince ayrıntısına kadar proje hazırlamalı yada hazırlatmalısınız. Ayrıca yukarıda verdiğimiz kazanç tablosu ortalama olarak size sunulmuştur. İnekler hastalık ve gebelik dönemlerinde süt verimi düşmektedir.

Ayrıca bayilik veren firmalar
 sitemizi inceleyebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantıYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 32 yorum mevcut

  • Tarik 2 yıl önce yorumlandı

   merhaba.7 donem arazide kac sığır yetişdire bilirim?

  • Adnan 3 yıl önce yorumlandı

   reel ile uzaktan yakından alakası yok. bu yazılara bakarak heves etmeyin

  • ramazan Taş 3 yıl önce yorumlandı

   hayvan citliyi kurmak istiyorum

  • Ömer sipahi 3 yıl önce yorumlandı

   merhaba benim 10 ineyim var cifitlik kurmak istiyom

  • Bilal alsammarraie 3 yıl önce yorumlandı

   büyükbaş çiftlik hangi tür acaba

  • ömer yıldız 3 yıl önce yorumlandı

   günlük 80 sağlır inek lerim var ortalamam 21 litre en büyük sorunum ayak hastalığı yardımcı olursanaız sevinirim

  • Musa Beyoğlu 3 yıl önce yorumlandı

   merhaba ben 50 buyuk baş hayvanla çi̇ftli̇ği̇ kurmak i̇sti̇yorum toplam mali̇yet ne olur?

  • muhammet özkan 3 yıl önce yorumlandı

   büyük baş ve küçük baş hayvan gübre atiklarin kurutulup pelletlenmesi...konusunda entekre tesisler kurmaktayız..Saygılarımla / İyi Çalışmalar

   Satış Müdürü: Muhammet Özkan   BİOMAKSAN ENERJİ MAKİNALARI SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ
   Gsm     : 0544 543 80 40
   Tel       : 0232 853 16 38
   E-mail  : satis@biomaksan.com / info@biomaksan.com
   Adres  : 7 Eylül Mah.5565 Sok.No:67/1 TORBALI / İZMİR

  • Ramazan 3 yıl önce yorumlandı

   yuzbin tl var baska bisey yok bu paraya nasil ciftlik kurabilirim

  • Murat erdem 3 yıl önce yorumlandı

   arkadaslar benim de 25 dönöm arazim var 50 bin tlm var haylim ciftlgim olmasini isterim tabiki bu da hayvanlri cok sevdigim anlamina geliyur ama sermaye kurtarmiyur su anda calisiyurum tir suguruyum ama hic bir sey insanin isi gibi olamaz sermayesi guclu ve is detaylarini daha iyi bilen bir ortak istiyurum vandan saygilar iletisim 05363326675

  • MEHMET ALAŞ 3 yıl önce yorumlandı

   1000 büyük baş hayvan çi̇fli̇ği̇ kurmak i̇sti̇yorum çi̇fli̇ği̇n krulumu bana kaca mal olur sadece i̇nşaati

  • Edip Hösük 3 yıl önce yorumlandı

   20 dönüm tarlam var çiftlik kurmak istiyorum maraş pazarcık

  • Ramazan öztürk 3 yıl önce yorumlandı

   mutiş

  • Gökhan 3 yıl önce yorumlandı

   millete boş hayaller kurdurmayın ben yıllardır tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum 1.30 tl satılan sütün maliyeti 1 tl günlük kazancınız 0.30tl/kg ve 5bine inek bulmak imkansız en ucuzu 8binden başlar,samanı arpayı satın alırsanız yani çiftçiliğiniz yoksa hiç girmeyin çıkamazsınız.devlet bu işe el atar üretici sütü 1.5 in üzerinde satar ve yem maliyetlerini düşürürse başlayın hemen derim ama bu durumda paranıza yazık..

  • Serkan ünlü 3 yıl önce yorumlandı

   05418936768

  • Serkan ünlü @derya ŞAHİN 3 yıl önce yorumlandı

   merhaba

  • Selahattin tayanir 3 yıl önce yorumlandı

   c

  • habib metin 3 yıl önce yorumlandı

   ciftlik kurmak istiyorum nasıl yardimci ola bilirsiniz

  • derya ŞAHİN @fehmikara 3 yıl önce yorumlandı

   hangi ilde dana yetiştiriciliği yapmak istiyorsunuz?

  • derya şahin @cevdet ergün 3 yıl önce yorumlandı

   hangi ilde kurmak istiyorsunuz?

  • koksal 4 yıl önce yorumlandı

   ben bu işi giresunda kendı evımın altında yapmak istiyorum gunduzleri bahcede gezse sorun olurmu aksamda ahırda kafamdaki 20 bas hayvan

  • cevdet ergün 4 yıl önce yorumlandı

   çiftlik kurmak istiyorum admin bana ulaş

  • fehmikara 4 yıl önce yorumlandı

   dana yetiştiriciliği yapmak istiyorum

  • İsmail 4 yıl önce yorumlandı

   ben isterim ortak oğuz bey

  • Mehmet dana 4 yıl önce yorumlandı

   kardes 5 liraya ineği nerde duydun yada gordun rakamların pek ucuk kacik

  • Abuzer orhan 4 yıl önce yorumlandı

   arazim var ekinlerim var 4 tane inegim var isi buyutmek istiyorumm yeteri kadar mazemem yemimde var gerekenne varsa yapmaya hazirimm

  • Ekremülkü 4 yıl önce yorumlandı

   çiftlikusura kurmak istiyorum

  • Oğuz @Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   feridun ortaklaşa açmayı düşünüyor musun

  • Oğuz @Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   feridun ortaklaşa açmayı düşünüyor musun

  • Mehmet fatih akyar 4 yıl önce yorumlandı

   büyükbaş

  • Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   çiflik açmak istyorum

  • Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   ben bu yapmak istiyorum beni iş dır

  TÜM YORUMLAR
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020