Çiftlik Açmak 2021 - Çiftlik Açma Maliyeti

Çiftlik Açmak 2021 - Çiftlik Açma Maliyeti

Büyükbaş hayvan çiftliği açmak isteyenlere özel olarak çiftlik açmak 2021 konumuzda karşınızdayız. Siz de bu sayfadaki bilgilere göz atarak çiftlik kurma maliyeti ve tüm gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çiftlik Açmak 2021 - Çiftlik Açma Maliyeti

Büyükbaş çiftlik kurmak son yılların en çok kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de özellikle köyden kente göçün başlamasından ve insanların ''daha temiz iş'' aramasından dolayı çiftçilik ve büyükbaş besicilik azalmıştır. Bununla beraber ''rekabetin düşmesi'' ve pazar payının artmasıyla artık hemen hemen her girişimci bu ''dev kazanç getiren kapıya'' sırtını dayamak istemektedir. Bu sektöre oluşan yoğun ilgi ve sürekli gelen sorulardan dolayı bu konumuzu yeniden güncelledik. 2021 yılında Çiftlik açmak isteyenlere bir yol haritası sunuyoruz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, çiftlik kar oranları eski yıllara göre büyük oranda düşmüştür. Eskiden yem ve gider maliyetleri düşük olduğundan dolayı çiftlik kar oranları oldukça yüksekti ancak günümüzde yem ve hayvancılık giderlerine büyük bir zam gelmiştir. Bundan dolayı pek çok çiftlik sahibi sahibinden gibi sitelerde çiftliğini satışa koymuştur.

Çiftlik Açmak

Tabi ki de her işin ince ayrıntıları vardır ve her iş kendine göre zordur. Her işte olan risk büyükbaş hayvancılıkta da vardır. Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyenler için bir yol haritası hazırladık. Öncelikle bu işi yapmak istiyorsanız kendi paranızla yada devlet destekleriyle başlayabilirsiniz. Sıfır parayla bir yola kalkışmak çok zordur ve elinizde hiç para yoksa bu defa devletten de destek bulamazsınız. Öncelikle yer temin etmeniz lazım. Alacağınız hayvanlar için bir çiftlik kurmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 50 başlık bir hayvan tesisine yaklaşık olarak 40 bin lira yatırım yapmanız gerekiyor. İlk etapta ahır maliyetinize 40 bin lirayla başladık. Bunun hayvan parası var, yem parası var, ayrıca diğer giderlere de bütçe ayırmalısınız.

"KARAR VERME AŞAMASI"
Aslında en başta karar vermeniz gereken nokta inek mi yoksa dana mı besleyeceğinizdir. İnek size sütünü vererek sıcak para getirir. Sütünü ve süt ürünlerini günlük olarak satarak düzenli para elde edebilirsiniz. Ancak inek danaya göre daha çok yem tüketir ve uzun dönemde maliyeti arttırdığı bilinir. Ayrıca inekler erkek danalara göre daha çok hastalanır. Ancak inek yavrular ve yavrusu da size kar olarak kalır. Bu işi temelden bilmiyorsanız ve bu işle ilgili hiçbir fikriniz yoksa işe ilk etapta dana alarak başlayabilirsiniz. Çünkü ineklerin bakımı danalara göre daha zordur ve sürekli ilgi isterler.

 

Çiftlik Açmak İçin Gerekli Olanlar

Sermaye: Her işte olduğu gibi çiftlik açmak isteyenlerin de belirli bir sermayesi olması gerekmektedir. Devlet destek vermektedir ancak arazi gibi teminat gösterebilecek olanlara destek vermektedir. Yani sıfır parayla bu işe girmek mümkün değildir. Aşağıda çiftlik açma maliyetlerini de ortalama olarak sıraladık.

Arazi veya Çiftlik Kiralama: Çiftliğinizi kurmak için belirli bir araziye ihtiyacınız olacak. Sıfırdan çiftlik kurmak istemeyenler kiralık çiftliklere bakabilir.

İklim önemi: Hayvanların barınma ihtiyaçlarını, insanların barınma ihtiyacıyla karşılaştırabilirsiniz. Hayvanlar da mevsime duyarlı olarak yaşarlar. Bundan dolayı bulunduğunuz konumun iklimi, büyükbaş besi hayvancılığına verimli olması gerekmektedir.

 

Çiftlik Kurmak İçin Yol Haritası

2021 yılında çiftlik kurmak isteyen kişiler, eğer banka kredileriyle bu işi yapacaksa iyi bir araştırma içerisine girmeleri gerekmektedir. Öncelikle bütçe planı yaparak alınacak malzeme listesinden, kredi ödemelerine, olası kriz anlarında ne yapacağınızı tek tek hazırlayın ve kontrol edin.

İlk gider maliyetleri oldukça önemlidir. Alınacak hayvanların cinslerinden tutun da yaşlarına kadar her ayrıntıyı tek tek ele almanız gerekiyor. Hayvanı aldım, besler satarım diye bir iş düşünüyorsanız bu işten para kazanamazsınız. Alınacak hayvan cinslerini belirleyin ve çevrenizden veya internetten araştırmalar yapın. Özellikle Şanlıurfa ilinde yer alan devletin çiftliklerinden hayvan almanızı öneririz. Ayrıca Facebook marketplace veya sahibinden gibi ilan sitelerinden de büyükbaş hayvan ilanlarına bakabilirsiniz. İlk gider arasında çiftlik kira maliyeti de oldukça önemlidir. Çiftliği uzun vadeli kiralayacağınız için kesinlikle pazarlık yapmanızı öneriyoruz. Kirayı peşin verirseniz, mülk sahibinin istediği kiradan %30 aşağıya bile çiftliği kiralamanız mümkün olacaktır.

 

Çiftlik kurmak için devlet destekleri ve krediler

İş kurmak için maddi durumunuz el vermiyor ancak elinizde bazı imkanlar varsa (araziniz var ve büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorsunuz) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, TKDK'dan (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin ve bazı özel kuruluşlardan büyükbaş hayvancılık hibe kredileri ve desteklerinden yararlanabilirsiniz. TKDK hayvancılık için genç çiftçilere özel olarak %70 hibe desteği sunmaktadır. TKDK'nın internet sitesini takip ederek bazı dönemlerde açılan başvurulara ulaşabilirsiniz.  Ayrıca bir çok bankadan hayvancılıkla ilgili büyük destekler sağlanmaktadır. İşe başlamadan finansman araştırmanızı çok iyi yapın. Sadece bir kuruma bağlı kalmak yerine, bu işte size destek sağlayacak kurumları araştırın ve görüşmeler yapın.

Buna da bakın, tıklayın: Kazandıracak iş fikirleri


 

Çiftlik kurma maliyeti 2021

Çiftlik açmak isteyenlerin aklındaki ilk soru, 2021 yılında çiftlik kurma maliyetidir. Biz de araştırmalarımızı yaparak 2021 senesinde büyükbaş çiftlik açma maliyetinin ortalama ne kadar olacağını aşağıda hazırladık.

Ortalama 6 aylık dana fiyatları: 3.500 - 4.000 TL
Ortalama 6 aylık düve (inek) fiyatı: 3.500 - 4.500 TL
 
Sahibinden sitesinden ilanlara baktığımızda Kars ilinde 6 aylık dana fiyatlarının 4 bin TL civarında olduğunu görüyoruz.
Çiftlik kiraları yıllık ortalama maliyeti: 25 Bin TL - 50 Bin TL
Eleman gideri 4 Bin TL (aylık)
Yem gideri aylık: 500 - 1000 TL
 
50 büyükbaş alım fiyatı: 200.000 TL (ortalama alım fiyatı 4 bin tl)
 
50 başlık büyükbaş çiftlik açma maliyeti ortalama olarak 220.000 TL ile 300 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama maliyetler alınacak hayvan sayısı, hayvanın yaşı, cinsi ve kiralanacak çiftlik kapasitesine göre değişiklik gösterecektir.

*Bu masraflar bölgeden bölgeye artabilir yada azalabilir. Biz en düşük seviyeden hesaplama yaptık. Siz uygun fiyata inek bulursanız ve toplu alımlarda pazarlık yaparsanız ilk kurulum maliyetini düşürebilirsiniz.

Büyükbaş çiftlik açmak ne kazandırır?
Ortalama olarak 150 bin Liraya 20 süt veren hayvanlı bir çiftliğimizi açtık. Şimdi geldi iş para kazanmaya. Şu anda ortalamaya vuracak olursak bir inek günde 15 Litre süt vermektedir. Sütçüler (sütaş vs.) kapınıza kadar gelip bu sütleri günlük olarak almaktadır. Litresi 2 TL'den toptan olarak sütü satacak olursanız;

20 inek x 15 Litre = 300 Litre günlük süt sağdınız
300 Litre süt x 2 TL = 600 TL ( Günlük süt kazancınız)
600 x 30 = 18.000 TL (Sütten 1 aylık toplam gelen para)

Aylık 18 Bin TL %20 kar olarak düşünüldüğü taktirde; 3.600 TL gelirinizle beraber 2 yıl gibi bir sürede işletme masraflarını çıkarabilirsiniz. Yani sütten para kazanmayı düşünmeyin burada kazanacağınız en büyük kar, yeni doğan düvelerden olacaktır.

Ancak bu hesabı ineklerin gebe dönemlerini, hastalık dönemlerini vs. düşünerek yapmalısınız. İnek gebe kaldıktan 150-180 gün sonrasında yavaş yavaş süt veriminde düşüş yaşarsınız. Bunun için gebe inekleri de hesaba katmalısınız. Ancak gebe ineklerden alınacak hayvan yine çiftliğinize +1 olarak geri dönecektir. Yani yine kazançlı siz olacaksınız. Aylık gelirinizi düşüneceğiniz gibi giderinizi de düşünmelisiniz. Çiftlik için personel tutacaksanız personel giderleri, hayvanların yem giderleri, çiftlik kiraysa kira giderleri vs.

Büyükbaş çiftlik açmak tabi bu işin büyük gelirleri olduğu gibi büyük giderleri de olacaktır. İnekleri beslemek için saman arpa vs. alacaksınız. Hastalanınca veterinere ilaca para vereceksiniz. Süt sagma makinelerine eleman tutacaksanız eleman ücreti ve yeri kiralayacaksanız kira giderleriniz. Bu giderler uzadıkça uzar gider. Siz bu işi yapmaya karar verdiyseniz en ince ayrıntısına kadar proje hazırlamalı yada hazırlatmalısınız. Ayrıca yukarıda verdiğimiz kazanç tablosu ortalama olarak size sunulmuştur. İnekler hastalık ve gebelik dönemlerinde süt verimi düşmektedir.
 YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 32 yorum mevcut

  • Tarik 3 yıl önce yorumlandı

   merhaba.7 donem arazide kac sığır yetişdire bilirim?

  • Adnan 3 yıl önce yorumlandı

   reel ile uzaktan yakından alakası yok. bu yazılara bakarak heves etmeyin

  • ramazan Taş 3 yıl önce yorumlandı

   hayvan citliyi kurmak istiyorum

  • Ömer sipahi 3 yıl önce yorumlandı

   merhaba benim 10 ineyim var cifitlik kurmak istiyom

  • Bilal alsammarraie 3 yıl önce yorumlandı

   büyükbaş çiftlik hangi tür acaba

  • ömer yıldız 4 yıl önce yorumlandı

   günlük 80 sağlır inek lerim var ortalamam 21 litre en büyük sorunum ayak hastalığı yardımcı olursanaız sevinirim

  • Musa Beyoğlu 4 yıl önce yorumlandı

   merhaba ben 50 buyuk baş hayvanla çi̇ftli̇ği̇ kurmak i̇sti̇yorum toplam mali̇yet ne olur?

  • muhammet özkan 4 yıl önce yorumlandı

   büyük baş ve küçük baş hayvan gübre atiklarin kurutulup pelletlenmesi...konusunda entekre tesisler kurmaktayız..Saygılarımla / İyi Çalışmalar

   Satış Müdürü: Muhammet Özkan   BİOMAKSAN ENERJİ MAKİNALARI SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ
   Gsm     : 0544 543 80 40
   Tel       : 0232 853 16 38
   E-mail  : satis@biomaksan.com / info@biomaksan.com
   Adres  : 7 Eylül Mah.5565 Sok.No:67/1 TORBALI / İZMİR

  • Ramazan 4 yıl önce yorumlandı

   yuzbin tl var baska bisey yok bu paraya nasil ciftlik kurabilirim

  • Murat erdem 4 yıl önce yorumlandı

   arkadaslar benim de 25 dönöm arazim var 50 bin tlm var haylim ciftlgim olmasini isterim tabiki bu da hayvanlri cok sevdigim anlamina geliyur ama sermaye kurtarmiyur su anda calisiyurum tir suguruyum ama hic bir sey insanin isi gibi olamaz sermayesi guclu ve is detaylarini daha iyi bilen bir ortak istiyurum vandan saygilar iletisim 05363326675

  • MEHMET ALAŞ 4 yıl önce yorumlandı

   1000 büyük baş hayvan çi̇fli̇ği̇ kurmak i̇sti̇yorum çi̇fli̇ği̇n krulumu bana kaca mal olur sadece i̇nşaati

  • Edip Hösük 4 yıl önce yorumlandı

   20 dönüm tarlam var çiftlik kurmak istiyorum maraş pazarcık

  • Ramazan öztürk 4 yıl önce yorumlandı

   mutiş

  • Gökhan 4 yıl önce yorumlandı

   millete boş hayaller kurdurmayın ben yıllardır tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum 1.30 tl satılan sütün maliyeti 1 tl günlük kazancınız 0.30tl/kg ve 5bine inek bulmak imkansız en ucuzu 8binden başlar,samanı arpayı satın alırsanız yani çiftçiliğiniz yoksa hiç girmeyin çıkamazsınız.devlet bu işe el atar üretici sütü 1.5 in üzerinde satar ve yem maliyetlerini düşürürse başlayın hemen derim ama bu durumda paranıza yazık..

  • Serkan ünlü 4 yıl önce yorumlandı

   05418936768

  • Serkan ünlü @derya ŞAHİN 4 yıl önce yorumlandı

   merhaba

  • Selahattin tayanir 4 yıl önce yorumlandı

   c

  • habib metin 4 yıl önce yorumlandı

   ciftlik kurmak istiyorum nasıl yardimci ola bilirsiniz

  • derya ŞAHİN @fehmikara 4 yıl önce yorumlandı

   hangi ilde dana yetiştiriciliği yapmak istiyorsunuz?

  • derya şahin @cevdet ergün 4 yıl önce yorumlandı

   hangi ilde kurmak istiyorsunuz?

  • koksal 4 yıl önce yorumlandı

   ben bu işi giresunda kendı evımın altında yapmak istiyorum gunduzleri bahcede gezse sorun olurmu aksamda ahırda kafamdaki 20 bas hayvan

  • cevdet ergün 4 yıl önce yorumlandı

   çiftlik kurmak istiyorum admin bana ulaş

  • fehmikara 4 yıl önce yorumlandı

   dana yetiştiriciliği yapmak istiyorum

  • İsmail 4 yıl önce yorumlandı

   ben isterim ortak oğuz bey

  • Mehmet dana 4 yıl önce yorumlandı

   kardes 5 liraya ineği nerde duydun yada gordun rakamların pek ucuk kacik

  • Abuzer orhan 4 yıl önce yorumlandı

   arazim var ekinlerim var 4 tane inegim var isi buyutmek istiyorumm yeteri kadar mazemem yemimde var gerekenne varsa yapmaya hazirimm

  • Ekremülkü 4 yıl önce yorumlandı

   çiftlikusura kurmak istiyorum

  • Oğuz @Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   feridun ortaklaşa açmayı düşünüyor musun

  • Oğuz @Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   feridun ortaklaşa açmayı düşünüyor musun

  • Mehmet fatih akyar 4 yıl önce yorumlandı

   büyükbaş

  • Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   çiflik açmak istyorum

  • Feridun atlı 4 yıl önce yorumlandı

   ben bu yapmak istiyorum beni iş dır

  TÜM YORUMLAR
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.