Cafe Açmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Cafe Açmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Türkiye'de popüler iş fikirleri arasında cafe açmak en üst sıralarda yer alıyor. Peki cafe açmak maliyeti ve cafe açmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Cafe Açmak İsteyenler İçin Yol Haritası
Ülkemizde en çok yapılan ve çoğu girişimci tarafından yapılmak istenen cafe açmak, oldukça popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle konsept cafelerin de ağırlıklı olarak sıklıkla açıldığı ülkemizde, girişimciler cafe açarak para kazanmak istiyor. Kahve, simit cafe yada farklı bir konsepte dayanan cafelerin tıklım tıklım olduğuna ve oldukça güzel işler yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Peki cafe açmak için neler gerekiyor ve hangi yolları izlemek lazım, sizler için araştırdık ve bu konumuzu hazırladık.

Cafe Açma Maliyeti 2018

Cafe açmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey cafenizi açacağınız lokasyonu çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Standartlarınızı belirlemeli, cafe konseptiniz için ilgili yerlerden bilgiler almalı ve çok araştırma yapmalısınız. Öncelikle bu iş için insanları kendi kafanızda konumlandırmalısınız. Örneğin cafeme kimler gelecek/gelir listesi yapsanız iyi edersiniz. Öğrencilere neler sunabilirim, gelen elit kişilere ne önerebilirim, daha fazla karı nasıl elde eder, daha iyi hizmeti nasıl sunarım ve farkı nasıl yaratırım gibi soruları liste halinde çoğaltıp iyi bir iş planı hazırlamanız da gerekmektedir. Cafe açmanın  ne kadara mal olacağına aşağıda değineceğiz.

Bu iş fikirlerine de bakın:

 


Çiğ köfte dükkanı açmak
Oto yıkama açmak
Dönerci açmak

 Cafe açmak isteyenlere şunu belirtelim, elbette herkesin dediği gibi çok karlı ve geleceği olan bir iştir. Ancak bu işe ciddi anlamda başlarken cebinizde sizi kurtaracak maddiyata da sahip olmanız gerekmektedir. Cafe işletmeciliği ciddiyet gerektiren ve gelen insanlarla ilgilenmenizi gerektiren yorucu bir iştir. Eleman çalıştırarak bu işten sıyrılırım diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü ilk etapta işi en azından oturtana kadar cafenizin başından ayrılmamanız ve müşterilerde bizzat siz ilgilenmeniz gerekiyor.

Dikkat çekici bir tabela ve dış dekorasyon müşteri çeker!

Cafenize profesyonel reklamcılardan iyi bir tabela yaptırın. İyi bir isim ve dikkat çekici bir tabela hiç beklemediğiniz müşterileri cafenize çakecektir. Cafenizin iç dekorasyonuna önem vereceğiniz gibi dış dekorasyonunu da çok iyi yapmanız gerekmektedir. Açacağınız 
cafenizi bayilik veren cafe firmaları aracılığıyla ya da ortaklığıyla açmak istemiyor ve kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız iyi bir mimarla, tasarımcıyla ve reklamcıyla anlaşmanız gerekmektedir. Cafenizde kullanacağınız logonuzdan tutun da koltuk takımlarına hatta peçeteliklere kadar işin en ince ayrıntısına kadar inerek konseptinizi oluşturun. Kendi başıma ben bu işleri hallederim, bunlarda ne var canım diyenler kepengi bir süre sonra indirmeye hazır olarak işe girsinler. Günümüz profesyonellik devridir, her işin bir uzmanı vardır ve siz yapmazsanız rakibiniz yapar ve müşterileri rakibiniz kapar.


"Devamlı Müşterinin Önemi"

İlgili kurumlardan, bulunduğunuz yerdeki belediyelerden resmi belgeler ile ilgili bilgiler edinin. Kiralayacağınız dükkanın cafe ruhsatı alınıp alınamayacağını araştırın. Hatta ilk etapta resmi belgereri hallederseniz sizin için daha iyi olacaktır.Cafe dükkanı kiralarken bir yere takılıp kalmayın. Girişimci araştırmayı ve gezmeyi, koşturmayı seven kişidir. Cafe için uygun bölgeleri araştırıp o bölgelerdeki boş dükkan sahipleriyle görüşmeler yapın. Dükkanın daha önce ne olarak kullanıldığını da arştırmanız gerekmektedir. Örneğin tutacağınız dükkan daha önce cafe ve tatsız olaylardan kapanmışsa orayı tanıyan insanlar kolay kolay cafenizi tercih etmeyeceklerdir. 

Cafe için dükkan seçimi ve konsepti ayarlandıktan sonra cafenizde insanlara sunacağınız hizmetleri bir menü aracılığıyla tanıtmanız gerekmektedir. Kaliteli ve şık bir menü oluşturun. İlk etapta insanları çekmek için belli ürünlerde kampanyalar yapabilirsiniz.

Cafe açmak için olmazsa olmaz reklamasyondur. Günümüz teknoloji çağında en iyi reklam aracı internettir. Ücretsiz reklam yapmak istiyorsanız cafenizin ismiyle insagram hesabı açabilir ve oraya gelen insanların izniyle resim çekip sayfanıza yükleyebilirsiniz. Bu sayede oraya giden kişileri tanıyan kişiler de cafenizi tercih edebilirler. Böylece ücretsiz yoldan reklam çalışması yapmış olursunuz. Yine instagram reklamları aracılığıyla bölge odaklı reklam çalışması yapabilir ve geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. İnstagram dışında da reklam ağınızı geliştirin. Örneğin lig tv yayını yapacaksanız el ilanı ile maç günlerinden birkaç gün önce sokaklarda yada belli yerlere el ilanlarınızı dağıttırabilirsiniz. Böylece insanlar cafenizi tercih ederler.

Cafenize özel internet siteleri, blog sayfaları, facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya sayfaları/hesapları oluşturun. Cafenize gelen müşterilerden rica edip sık sık yer bildirimleri yaptırın. Reklamasyonunu iyi yaparsanız kısa zamanda bölgenizde tanınan bir marka olursunuz. Ayrıca aşağıda belirteğimiz gibi lokasyon kadar değerli bir diğer nokta eleman seçimi olacaktır.

Cafe için personel seçimi

Cafede çalışacak elemanların nitelikli ve insan ilişkileri gelişmiş kişiler olmasına özen gösterin. Örneğin tırnakları pis yada uzun bir cafe görevlisinden kimse çay ya da bir ürün istemek istemez. Elemanlarınızı işe alırken referanslarına, güler yüzlü olmasına ve dış görünümüne özen gösterin. Elemanlarınız için standart bir iş elbisesi ayarlayın. Örneğin gömlek/t-shirt üzerinde logonuz yazabilir. Bunu profesyonel olarak düşünün ve profesyonel olarak yapan firmaları iyi gözlemleyin.

İnsanlar cafenize 5 dakika çay içmek için gelmeyecek, sohbet etmek için zaman geçirmek için geleceklerdir. Bunu göz önünde bulundurun ve insanların cafenizde daha iyi vakit geçirmesi için neler yapabileceğinizi düşünün. Günün belli saatlerinde arkaplanda insaları rahatsız etmeyecek derecede müzikler çalabilirsiniz. Elemanlarınız kadar siz de müşterilerinizde iyi ilgilenin, güler yüzlü olun. Müşterileriniz cafenizden ayrılırken bir ürününüzü denemek için başka bir zaman gelmelerini önerin. Devamlı müşteri kitlesi cafe sektörünü ayakta tutan en önemli faktördür.

Cafe açmak için neler gerekiyor?

Cafe açmak için belli resmi prosedürler vardır. Bunlar öncelikle;
Muhasebeci ile anlaşın
Maliye belgelerine ulaşın
Belediyeden resmi evrakları alın
Esnaf odası işlerini halledin

Cafe açmak için gerekenler

- İşe başlama tutanağı
- Nüfus cüzdan sureti (Noter yada muhratlıktan)
- İkametgah adresiniz
- İmza beyannamesi
- Dilekçe
- Kira kontratı

Cafe açmak maliyeti 2018

Cafe açmak için; maliyetiniz tutacağınız yerin özelliklerine, alacağınız eşyaların tutarına ve uygulayacağınız konseptin maliyetiyle hesaplanmaktadır. Yine de en az cebinizde olması gereken sermaye 50 Bin TL olmalıdır ki, bu iyi bir bölgede cafe tutup işletmeniz için de yeterli olmayabilir.

Püf noktaları nelerdir?


Cafe işini herkes yapamaz öncelikle bunu belirtelim. Cafeler genellikle sabah 8-9 gibi (kahvaltı servisi sunanlar daha erken açılır) ve gece 24'e kadar açık kalmaktadırlar. Tabi bu bulunacağınız bölgeye göre ayarlanacaktır. Müşteri potansiyelinizi iyi analiz etmelisiniz ve bu işe ekip olarak girmeniz gerekmektedir. Cafe işi yorucu bir iştir ancak en çok kazandıran işler arasında yer almaktadır. 


Bayilik veren cafeler ile görüşün

Kendi markanızı sıfırdan oluşturmak yerine kitlesi oturmuş bayilik veren cafeler ile görüşün. Araştırmanızı ve analizlerinizi iyi değerlendirin. Özellikle son zamanlarda popüler olan cafelerle işe başlamak size daha çok kazandıracaktır. Kahve Diyarı, Gönül Kahvesi gibi kahve üzerine kurulu cafe konseptleri artık daha çok kazandırmaktadır.

Kahve bayilik veren firmalar kategorimize göz atabilirsiniz.

Cafe açmak için kosgeb desteği

Kredi ile bu işe girmek istiyorsanız yine cafenizin maliyetinin en az %50'si cebinizde sermaye olması gerekmektedir. Cafenizin maliyetinin %100'ünü yani tamamına kredi alamazsınız. Hiçbir banka size cafe açmak için direk olarak para vermez belli teminatlar ister yada belli bir sermaye birikiminiz olması gerekmektedir. Özellikle iş yeri kredilerinde, daha önce şirket kurmayan kişilere bankalar kredi vermezler. Ancak Kosgeb kurumunun destek kredileri ile işi iyi değerlendirir ve projenizi iyi hazırlarsanız kredi alabilirsiniz. Kosgeb ile cafe açmak için bulunduğunuz bölgenin Kosgeb merkezlerine giderek girişimcilik belgesini almanız gerekiyor. Kosgeb size 70 saatlik kurs sonucunda iş planını anlatacak bir sertifika verecektir. İş planınızı kursta öğrendiğiniz şekilde hazırlayın ve Kosgeb'e sunun. Eğer iş planınız kabul edilirse faturalarınızın karşılığında cafe açmak için Kosgeb'ten kredi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bayilik veren cafe firmaları ile görüşerek Kosgeb desteği ile bayilik almak istediğinizi belirtirseniz, çoğu firmanın hazır projeleri olmaktadır. Bu projeleri Kosgeb'e sunarak yılında 50 bin tl açılış desteği (hibe), 100.000 TL destek kredisi alabilirsiniz.

Daha öncelerde Kosgeb "Sen işini kur, sonra para vereceğim" mantığıyla çalışırken günümüzde iş kurulmadan ve cebinizden tek kuruş para çıkmadan proje onaylandığı taktirde kredi vermektedir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise internetteki ''Kosgeb Kredisi Veriyoruz'' diye sizleri tuzaklarına çekmeyen dolandırıcılara inanmayın. O kişilerin yaptığı sizden belli bir para koparıp yine Kosgeb'ten aldıkları kitapçıkları size posta yada e-mail yoluyla iletmektedirler. Yani Kosgeb kredisi bir tıklamayla ve kursa gitmeden alamazsınız.

Cafe açmak kazandırır mı?

En çok yöneltilen sorulardan birisi de budur. Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi, iyi bir lokasyonda ve profesyonel bir şekilde bu işe girerseniz iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Çay olmuş 4 lira, kahve olmuş 7 lira. Ve açacağınız cafenizde bir çok ürün satışı yapacaksınız. Eğer insanların cafenize gelmesini sağlayabilirseniz, bu işte başarıyı yakalayabilirsiniz.
Cafe açmak isteyenler için bu makalemizi hazırladık. Konsept cafeleri araştırın. Örneğin son zamanlarda 'Kahve' konseptli cafeler türedi de türedi. Bu cafelerin sunduğu hizmetleri araştırın, nasıl para kazandıklarını görün. Yukarıdaki bilgilere göre sizde cafe açabilirsiniz. Toparlamak gerekirse; iyi lokasyonda olan bir dükkan kiralamak, iyi eleman seçimleri, profesyonel düşünmek, bölgesel reklamları iyi yapmak sizi kazandırmaya daha çok yaklaştıracaktır. Cafeyi açtığınız ilk zamanlar dolu görünmek için arkadaş çevrenizi kafenizde zaman geçirmelerini isteyebilirsiniz. Mesela rent a car'cı yada galeri sahibi arkadaşlarınıza rica ederek boş zamanlarda çay içmeye çağırabilirsiniz. Dükkanınızın önüne lüks araç park edildiği anda insanlar mekanınızı merak edecek ve gelmeye başlayacaklardır. Size küçük bir taktik verdik. Siz bunları çoğaltarak müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz. Yine son olarak cafe açmak isteyenler için önerilerimiz, üniversitenin olduğu bölgelerde ve gençlerin yoğunlukla bulundukları yerlerde açılan cafeler iyi iş yapmaktadır. Son zamanlarda kahve cafe sektörü de iyi iş yaptığı bilinmektedir. 
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Velilaplan 4 yıl önce yorumlandı

   cok guzel detayli bi aciklama olmus elins saglik

  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.