Emlak Dükkanı Açmak ve Emlakçı Olmak İsteyenlere

Emlak Dükkanı Açmak ve Emlakçı Olmak İsteyenlere

Emlakçı Dükkanı Açmak isteyen kişilere yol haritası gösteren bir konu hazırladık. Peki emlakçı olmak için neler yapmak gerekiyor?

Emlak Dükkanı Açmak ve Emlakçı Olmak İsteyenlere
 Girişimcilere eğer öz disiplinli ve sağlam adımlarla yürümeleri halinde "çok para" kazandıracak bir konumuzu sizlere sunuyoruz; Emlakçı açmak! Emlakçılık günümüzde pek çok girişimci tarafından yapılıyor ve oldukça güzel kar oranları bırakıyor. Gayrimenkul sektörünün de piyasasının yükselmesi aynı zamanda bir satıştan elde edilen kar oranları da oldukça artırmıştır. Peki emlakçı açmak için ne yapmak gerekiyor, emlakçılık kazandırır mı ve emlakçı kar marjı 2018 yılında ne durumdadır?

Emlakçı Açmak

Öncelikle şunu belirtelim MEB yada Meslek Odası belgesi almadan emlakçı olabilirsiniz. Emlakçı olabilmek için yine diğer sektörlerde olduğu gibi iş yeri açma izni için bir kaç belgeyi tamamlamalısınız. Yine bu belgeleri aşağıda başlık altında sizlere sunacağız. Emlakçı olabilmek isteyen kişilerin öncelikle öz disiplini olması gerekmektedir. Modern çağda emlakçı olmak isteyenler yine modern çağa ayak uydurmalılar. Eğer bu işten ciddi anlamda para kazanmak istiyorsanız yine bu işe ciddi olarak yaklaşmalı, her zaman profesyonel davranmalısınız. Ofisinizi her zaman düzenli tutmalı, marka potansiyeli oluşturabilecek adımları atmalısınız. Müşterilerinizi güleryüzlü ve saygı çerçevesinde karşılamalı, konuk etmelisiniz. Yine tüm müşterilerinizde iz bırakabilmek adına mesafeli olmalı ve bu işi profesyonel yaptığınızı da unutmamalısınız. 


 İlgili konular:

 
100 bin tl ile yapılacak işler
Kantin açmak
Market açmak

 

Emlakçı Açma Maliyeti

Emlakçı açmak için şahış şirketi kurmanız gerekiyor. Bu da 2018 yılında ortalama olarak hesaplayacak olursak en az 15 bin tl'ye ihtiyacınız olacaktır. Şirket açmak için resmi evraklara yaklaşık 3 bin tl ödemelisiniz. Ayrıca ofis kiralamalı ve internet üzerinden de çalışmalar yaptırmalısınız. Sahibinden tarzı ilan sitelerinde kurumsal üyelikler almalı, bu sektöre uygun çalışmaları yapmalısınız. Yine emlakçı olmak için gereken sermaye 15 - 30 bin lira arasında yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

Emlakçı Olmak İçin Püf Noktalar

Emlakçı olmak istiyorum diyen kişilere önereceğimiz püf noktalara gelecek olursak, bu sektör de artık internet üzerinden işlemektedir. Özellikle de bir web sitesi yaptırır ve bulunduğunuz bölge ile alakalı sektörel kelimelerde google'da ön plana çıkarsanız (seo yada reklam yaparak) yine çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Tabi bunun için de satılık/kiralık gibi ürün portföyünüzü ilk etapta geniş tutmalısınız. Unutmayın emlakçı açıyorsunuz; bunun için müşteri potansiyelinin yanı sıra yine satılık ürünlerinizi de her zaman takip etmelisiniz.

İlk etapta yine çevre analizi yaparak iş yerini, evini satan veya kiralayan kişilere ulaşıp anlaşabilir ve bu ürünleri internet üzerinden ilanlara koyarak hızlı şekilde insanlara iletebilirsiniz. Eğer bu işi daha önce yapmadıysanız mutlaka Halk Eğitim gibi yerlerde açılan kurslara gitmenizi de öneririz. Yada bir emlakçıda çalışarak bu işin püf noktalarını öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bir emlakçı olarak günün her zamanında enerjinizin bol olması gerekiyor. İlk başlarda para kazanmasanız bile enerjinizi yüksek tutacak aktiviteler yapmaktan çekinmeyin. İnsanlarla diyaloğunuz çok iyi olmalı, ne kadar çok insan tanırsanız o kadar çok müşteriye hızlı şekilde ulaşma şansını yakalamış olursunuz.

Reklamasyon bütçenizi iyi tespit edin. Yapılan her reklam ileriki zamanlarda şirketinize etkili olarak geri dönecektir. Bunun için sosyal medyaları iyi şekilde kullanabilir ve yerel sitelere ilgi gösterebilirsiniz. Bölgenizde ve Türkiye genelinde yayın yapan firma rehberlerine şirketinizin açık adresini, web site ve telefon numaralarını eklemeyi unutmayın.

Emlakçı açmak için gerekli belgeler 2018

Emlak ofisi açmak için gerekenler:

Bağ-kur kaydı
Meslek odası kaydı
Belediye ruhsatı
Vergi dairesi kaydı

Vergi dairesinde gerekli belgeler:

Nüfus cüzdanı sureti
Nüfus cüzdanı fotokopisi
İkametgah ilmühaberi
İmza sirküleri
İşe başlama formu
Tapu fotokopisi ya da kira kontratosu

Belediye tarafından istenilen belgeler:

Bağ-kur kaydı ya da emeklilik belgesi
İşyeri krokisi
Oda kaydı
Kontrat ya da tapu fotokopisi
Çevre temizlik vergisi tahakkuk belgesi
Vergi levhası fotokopisi
İlan reklam tabela vergisinin kaydı

Ayrıca her bölgedeki belediyenin müracaat sırasında istediği belgeler değişiklik gösterebilir. Belediyelerin web sayfasında bu belgelerin güncel şekline ulaşabilirsiniz.


 İlgili kategori:


İş Fikirleri

 

Sadece ev, iş yeri satışına odaklanmayın. Ayrıca bahçe, bağ, arsa, arazi gibi ürünlerin de satışını yapmak için araştırmalar yapın. Günümüzde emlakçıların en çok yaptıkları iş ev kiralatmaktır. Ancak bu da çok az miktarlarda kar bırakır, mesela ilk kirayı emlakçıya komisyon olarak verme gibi. Fakat 200 - 300 bin TL'ye satılacak bir ev sonucunda emlakçıya çok yüksek miktarlarda komisyon kalmaktadır. Emlakçı Komisyonu 2018 yılında satışlarda, hem satıcı hem alıcıdan %2 komisyon alınır. Bu da toplamda %4 etmekte ve 100 bin TL'lik bir satışta 4.000 TL komisyon ve kar kazandırmaktadır. Bu sayfada emlakçı açmak ile ilgili yol gösterici bilgileri sizlere sunduk. Sitemiz üzerinde yer alan yeni iş fikirleri kategorisine göz atarak sizde bu ve benzeri işlerin nasıl yapıldığı, ne yapmanız gerektiği ve iş kurarken gereken şeyleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu ve benzeri aklınızda oluşan soru ve soruları çekinmeden aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlgili kategori: Emlak bayilik veren firmalar
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.