Fotokopi Dükkanı Açmak

Fotokopi Dükkanı Açmak

Son zamanlarda en çok kazandıran iş fikirleri arasında fotokopi dükkanı açmak gelmektedir. Sizde özalit açmak istiyorsanız bu araştırma konumuzu dikkatli şekilde inceleyin.

Fotokopi Dükkanı Açmak
 Özalit, fotokopi dükkanı, copy center, kopyalama merkezi ve bir çok isimle kullanılan fotokopi merkezleri, son zamanlarda bir çok kişi tarafından yatırım yapılmakta ve oldukça yüksek paralar kazandırabilmektedir. Fotokopi dükkanı açmak için sizler için ön araştırma yaptık ve bu konumuzu hazırladık.

COPY CENTER AÇMAK

Öncelikle diğer işlerde olduğu gibi bu iş içinde ön araştırma yapmalı ve araştırmalarınızı tek tek not almalısınız. İş öncesi-kurulum aşamasında iş planını dikkatli şekilde hazırlayınız. Bu iş nerelerde yapılırsa para kazandırır, ne kadar kazandırır, masrafı ve riskleri nelerdir yazımızda hepsinden bahsetmeye çalışacağız. Ticaret hayatına daha önce girmemişseniz ve özalit dükkanı açarak ticarete bismillah demeyi düşünüyorsanız, öncelikle size şunu söyleyelim. "Kesin kazanır, çok para bırakır, bu işte para var" denilen hiç bir söz sizi başarıya götürmez. Başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız çok çalışmalı ve yaptığınız işte profesyonel ve aynı zamanda yardımsever olmalısınız. Ticareti herkes kaldıramaz, bu işe girmeden önce iş hakkında bilgi sahibi olun ve yapabileceğinize inanıyorsanız o zaman başlayın.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ:
Market açmak 
Cafe açmak 
Rent a car açmakİLK OLARAK NASIL BAŞLAMALIYIM?

Sizlere kısa bir ön bilgilendirmeden sonra şimdi başlayalım. İlk olarak Özalit Merkezlerinin nerelerde açılabileceğini ve ilk kurulum aşamasını sizlere aktaracağız. Fotokopi dükkanları genellikle üniversite, dershane, yoğun çalışan kitap bayi ve kırtasiye yakınlarında yer alır. En çok tercih edilen ise, üniversite çevreleri, üniversite kampüs ve yurt çevrelerinde yer almaktadır. Sizde ilk olarak kiralık dükkan ararken bu tür konumlar bulmanız, avantajlı olarak başlamanızı sağlar. 

MÜŞTERİ POTANSİYELİ

Özellikle üniversite öğrencileri, mimarlar, mühendisler sürekli olarak fotokopi çektirirler. Mühendis ve müteahhitler hazırladıkları projeleri profesyonel makinalarda çıkarmak zorundadır ve bir özalite ihtiyaçları vardır. Özellikle üniversite öğrencileri de sık sık fotokopi çektirirler. Ayrıca liseye hazırlık dershane çevrelerinde de iyi iş potasiyeli bulunabilir.

FOTOKOPİ MAKİNALARINI NEREDEN BULURUM?

Fotokopi dükkanı açmak için dükkan malzemelerini temin etmeniz gerekiyor. Ancak bu işte 2 şekilde yürütülmektedir. Makinaları ya kiralayacaksınız yada satın alacaksınız. İlk aşamada kiralama yaparak işe başlamanızı ve önünüzü görmenizi tavsiye ederiz. Fotokopi makinaların fiyatları ise oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu makinalar, yüksek teknolojiyle donatıldığı için ortalama olarak piyasada 2 bin TL ile 20 bin tl arasında değişmektedir. İyi bir özalit açmak için kaliteli makineleri satın almalı yada kiralamalısınız. Samsung, Sharp, Kyocera, Brother bu sektörde ismini duyurmuş ve kaliteli yazıcı ekipmanları üreten markalar arasında gösterilmektedir. Sizde internet üzerinden araştırma yaparak fotokopi makina kiralama yada satan kişilere ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Mersin'de özalit açmayı düşünüyorsanız Mersin fotokopi makinaları kiralama ve satışın yapan aynı zamanda servis hizmeti veren Elçin Büro Makinaları şirketini tavsiye edebiliriz.


ÖZALİT AÇMA MALİYETİ


Bu iş çok kolay, çok az sermaye ile bu işe girilir diyenler baştan yanılıyorlar. Öncelikle fotokopi merkezi açmak masraflı ve maliyetli bir iştir. Bu işin ilk kurulumunun ne kadar olduğunu ve fotokopi dükkanı açma maliyeti 2018 yılı verileri hakkında sizleri bilgilendireceğiz. 
 • Dükkan kirası - 35.000 TL (üniversite çevrelerini baz aldık)
 • Fotokopi malzeme ve ekipmanlar - 15.000 TL
 • Alt ürün giderleri - 3.000 TL
 • Diğer giderler - 2.000 TL
 • Açılış - 3 Bin TL
 • Toplam maliyet: 43 Bin TL
Yukarıdaki saydığımız "ilk açılış gideri" bölgeden bölgeye değişebilmektedir. Bu fiyatlandırma ortalama üzerinden alınıp sizlere aktarılmıştır.

HIZLIBAYİLİK.COM TAVSİYELERİ

Fotokopi dükkanı açmak isteyenler için Hızlı Bayilik sitesi olarak, sizin dafa fazla kazanmanız adına birkaç tavsiyelerde bulunacağız. Öncelikle dükkanınız okul çevrelerinde bulunacaksa, okulun başlayacağı dönemlerde açılış yapmanız daha mantıklı olacaktır. Fotokopi dükkanınızda ayrıca kırtasiye malzemelerini de "çok abartmadan" satabilirsiniz. Örneğin normal bir kırtasiye dükkanı gibi 10 çeşit kalem bulundurmak yerine tek tip malzeme satışı yapmak daha mantıklı olacaktır. Sonuçta siz bir kırtasiye değilsiniz; özalit dükkanısınız. Eğer malzeme satışını çok fazla abartırsanız müşteri kaybınız artacaktır. Dükkanınızda özellikle yaprak test, ders kitapları tarzı ürünler bulundurabilirsiniz. Bunun yanı sıra üniversiteye yönelik bir özalit açılacaksa; "tez hizmeti" de verebilirsiniz. Bunun için yine bu işi yapan kişilerden komisyon karşılığı anlaşabilir ve sadece aracılık ederek para kazanabilirsiniz.

Avantajlar

Bu işte yüksek gelirler elde edebilirsiniz. "Üniversite okumak yerine, üniversite yoluna bir fotokopici açın." sözünden anlaşıldığı gibi sıcak paranın hızlı geldiği bir iş koludur. Rekabeti oldukça yüksek olmasına rağmen kısa zamanda masraflarınızı çıkartabilir ve kar edebilirsiniz.

Dezavantajları

Fotokopi dükkanı açmak bazı dezavantajları vardır. Bunların en başında ise "sezon" sıkıntısıdır. Okul çevrelerinde açılan bir fotokopi dükkanı yaz aylarında cirosu neredeyse yarı yarıya düşmektedir. Ayrıca kitap çoğaltmak ve dağıtmak yasal bir iş değildir ve bu işin prosedürünü bir avukat aracılığıyla öğrenmeniz gerekir. 
"Sevgili girişimci insan! Cesaret sensin, güç sensin. "Bu işi ben yaparım" dediğin an zaten yorun yarınısı geçmişsin demektir. "Yapamazsın, edemezsin, bu işte batarsın" diyen kişilere kulak verme. Eğer inanıyorsan; başarabilirsin. Başaran insanlar bu işi anasının karnında öğrenmedi." Herkese yaptığı işlerde başarılı ve mutlu olması dileğiyle.

Necati Öztürk - Hızlı Bayilik
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.