İstiridye Mantar Üretimi Nasıl Yapılır

İstiridye Mantar Üretimi Nasıl Yapılır

İstiridye mantarı işine girmek isteyenler istiridye mantarı üretimi hakkında bilgilere ulaşmak istiyorlar. Bu sayfamızda istiridye mantar üretimi hakkında pek çok yararlı bilgi bulunmaktadır.

İstiridye Mantar Üretimi Nasıl Yapılır
   İstiridye mantarı, Pleurotaceae ırkından gelen yaygın olarak tüketilen bir mantardır. Latincede Pleurotos ostreatus olan bu sevilen mantar türü, ülkemizde son zamanlarda üretimi de artmaktadır. Doğada sıkça kavak ağaçlarında rastlanmasından dolayı, kavak mantarı olarak da anılır. O halde istiridye mantar üretimi nasıl yapılır?

Bu sayfamızda, fazla derin ayrıntılarına girmeden (Bu işin bilinmeyen yüzlerce ayrıntısı var, basit bir iş değildir) sizlere kabataslak olarak üretimin nasıl yapıldığı, hangi koşullarda sağlandığı, kaç günde verim alındığı, hasat dönemlerinin ne zaman olduğu ve satışının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Bakabilirsiniz: istiridye mantarı

Öncelikle şunu da belirtelim bu işi yapmaya karar verdiyseniz mutlaka bu işin eğitimini alın. Özellikle bölgenizde bulunan Halk Eğitim kursları bu konuda oldukça yeterli dersler vermektedir. Bir çok girişimci hali hazırda haberlerden duyduğu "istiridye mantarında çok para var, mühendisliği bıraktı mantar işine girdi" başlıklarıyla bu işe yönelmek istiyor. Bu işin haberlerde "oldukça basit" olarak dillendirilmesi sonucunda farklı bir algı doğdu ve bir çok kişi bu işe balıklama girerek sonucunda hüsranı (iflası) yaşadı. Şimdi bizde Birlik Mantar ekibi olarak, bu işin bilimsel araştırmalarını sizlere sunuyoruz. Aşağıda yer alan başlıklar halinde mantar üreticiliğini okuyabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Üretimi

İstiridye mantarı üretimi için kapalı bir alana ihtiyacınız vardır. Bu işin 2 çeşit üretimi yapılıyor, birincisi kavak ve kayın kütüklerine ekimi yapılan mantar kompostu ile, diğeri ise kompostlara hazırlanan mantarlar ile. Şimdi "ben hangisini yapmalıyım?" diyenlere de şunu söyleyelim; para kazanmak isteyenler istiridye mantarı üretimini mantar kompostlarıyla (poşette) yapmalılılar. Çünkü, kavak ve benzeri kütüklerde üretim oldukça kolaydır ancak verim buna göre de düşük olmaktadır. Yani kütükte istiridye mantarı üretiminde fazla para kazanamazsınız. Yine aşağıda kütük ve poşette ayrı ayrı ne kadar üretim yapabileceğinizi belirteceğiz.

İstiridye mantarı, sıcaklık ve uygun nem koşulları sağlandığında mantar miselleri (tohumları) gelişmeye başlar. Yine uygun ışık, temiz hava, nem üçlüsünden oluşan çalışma koşulları sonrasında mantarlar yetişir.

Kompost ile istiridye mantarı üretimi yapmak isteyenlere önemli not: Mantar kompostlarınızı (poşetlerini) her 45 günde bir değiştirmeniz gerekiyor. Her kompost, içindeki karışımlara göre ağırlığının en fazla %30'una kadarını istiridye mantarı olarak verecektir. Yani 10 tonluk kompost aldığınızda en fazla 3 ton mantar toplarsınız, %40, %50 diye kompost satmak isteyen kişilere itibar etmeyiniz, inanmayınız. Bu işin bilimsel verileri bu şekildedir.

İstiridye Mantar Kompostu Nasıl Olmalı?

İstiridye mantar kompostu, farklı ürünlerden yapılabilmektedir. Eğer kompostu da siz üretirseniz bu işten ciddi gelirler kazanabilirsiniz. İlkel koşullarda mantar kompostu kaynatma yöntemiyle yapılmaktadır. Ancak seri üretim yapmak isteyen kişiler için kompost dezenfekte işlemlerinden sonra hazır hale getirilir. (Kompost hazırlama işlemi çok uzun ve ayrıntı gerektiren bir iştir, bunu farklı bir konusa sizlere anlatacağız.) Aşağıda istiridye kompostunun hangi karışımlardan elde edildiğini yazdık. Her zaman verimli at gübresini bulmak oldukça zordur. Bu yüzden kompost yapımı bitkisel artıklardan hazırlanır. Buna da "sentetik kompost" denilmektedir. Sentetik kompostta en çok kullanılan materyal ise buğday, mısır koçanı, çeltik ve benzeri ürünlerdir. 

Kompost üreticilerinin en çok "pamut kompostunu" tercih etmesinin nedeni; pamuk bitkisinin piyasada ucuz ve kolay ulaşılabilir oluşu ve kolay hazırlanmasından dolayıdır. Ancak pamuk, diğer materyallere göre daha kolay hastalık kapabilmektedir. Bunu da göz önünde bulundurunuz.

1 - At gübresi (En verimli komposttur. Özellikle yarış atlarından alınan gübreler %40 civarında verim verir.)
2- Mısır koçanı
3- Sap-saman
4- Pamuk
5- Tavuk gübresi (Önermiyoruz, kolay hastalık kapılabilir.)

Bunların yanı sıra kompost hazırlamada pek çok farklı bitki artıkları kullanılabilir. En çok tercih edilen yukarıdaki listede yer alanlardır. Ayrıca kompost hazırlamada karışıma belirli miktarda alçı ve kepek de kullanılabilmektedir. Belirttiğimiz gibi kompost hazırlama hali hazırda uzun ve ayrıntılı bir iş olduğundan daha ileriki zamanlarda birlikmantar.com üzerinde paylaşacağız.



İstiridye Mantar Üretim Yeri Nasıl Olmalı?

Bu işten para kazanmak isteyen kişiler en az 100 m2 kapalı ortamda başlamalarını öneriyoruz. İnternet üzerinden pek çok farklı firma "istiridye mantar çadırı" satışı yapmaktadır. Bunları da incelediğimizde ise çadırın özelliklerine ve kullanılan malzemeye göre fiyatının değiştiğini görüyoruz. Çadırda üretimin yanı sıra temiz bir depo kiralayarak da bu işi yapabilirsiniz. (Bizce daha mantıklı bir tercihtir.) Mantar üretimine başlamadan önce, üretim yapılacak alan %2'lik Formaldehit ilacıyla karıştırılmış suyla birlikte ilaçlanmalı ve 1 gün bekletilmelidir. Dezenfektan işlemi, mantarın hastalık kapmaması için olduça önemlidir. Mantarlar çabuk hastalık kapan bitkiler olduğunu da unutmayın.



100 M2 Ortamda istiridye mantarı üretimi için gerekli malzemeler:

- Klima (Genellikle 12 binlik 2 adet klima tercih edilir.)
- Havalandırma
- Işık (Florasan lambaları)
- Nem cihazı
- Demir raflar
- Fanlar
- Fıskiye

Yukarıda yer alan listeye bakılarak, hazır kurulum yapan firmalar daha çok para kazanmak için "markasız klima, ikinci el ürünler" kullanabilir. Eğer mantar çadırı kurulumu yaptıracaksanız tüm malzemelerin faturalarını isteyin, aksi taktirde dolandırılabilirsiniz.

100 M2 Ne Kadar İstiridye Mantarı Verir?

100 m2 ortamda yapacağınız istiridye mantarının, yine bilimsel araştırmalarda yer alan bilgilerini paylaşıyoruz. Bu verileri üniversite, tarım bakanlığı gibi kurumların açıklamalarına göre hazırladık. 

100 m2 kapalı ortama, en fazla 10 ton kompost yerleştirebilirsiniz. 10 ton kompost ise size 45 gün sonunda "en fazla" 3 ton mantar verecektir. 2018 yılında istiridye mantarı toptan satış fiyatı ise 8 ile 10 TL arasında değişmektedir.

45 gün sonunda alacağınız 3 ton mantar ise 8 liradan satacak olursanız; 24 bin tl para etmektedir. Tabi masrafları çıkmadan önce elde ettiğiniz para budur, bu rakam daha da aşağılara düşebilir ancak fazlasını kazanamazsınız. (100 m2 için söylüyoruz, kompost verimi yüzde 30'dan fazla olmaz, imkansızdır.)



İstiridye Mantarı Hasat Dönemleri

İstiridye mantarı kaç günde yetişir diye merak edenler için de şunu söyleyelim, ilk olarak 20 günlük bir kuluçka dönemi olacaktır. Genellikle 17. günün sonunda mantar miselleri büyümeye başlar. İlk mantarın görüldüğünden sonra uygun nem, sıcaklık ve koşulların sağlandığında mantarın 10 cm civarına ulaşması da 1 hafta sürmektedir. Yani ilk hasat 26-27 gün sonunda olmaktadır. 

Misel üretimi geliştikten sonra ortam ısısı 15-18 dereceye düşürülür. Nem ise %75-80 civarında olmalıdır. Saatte 2-3 kez üretim odası havalandırılmalı, günde 8-10 saat ışık verilmelidir. 

Her kompost 3 defa toplanır. İlk flaştan 10 gün sonra ikinci flaş yapılır. Yine 3. flaş dönemi için de yaklaşık 1 hafta sonunda kompostun ömrü biter ve yeni bir kompost hazırlamanız yada satın almanız gerekir. 3 hasat dönemi toplamda 45-55 gün sürebilmektedir. Her flaştan sonra verim düşmekte ve son flaşta son kalan mantarlarınızı toplamaktasınız.

Kompost üretimi için hasat verimleri aşağıda yer almaktadır; (Hasat dönemi- 3 flaşa ayrılır)
1. flaş: %45 verim ( 10 ton komposttan ilk flaşta 1,350 kg'ya kadar verim alabilirsiniz.)
2. flaş: %35 verim (10 ton komposttan 2. flaşta 1.050 kg'ya kadar verim alabilirsiniz.)
3. flaş: %20 verim (3. flaşta verimler düşer, en fazla 600 kg mantar toplarsınız.)

10 ton kompostun %30 verim vereceğini ve hasat sonunda 3 ton mantar alacağımızı varsayarak yukarıdaki hesaplamayı gerçekleştirdik.



İstiridye Mantarı Ne Kadar Kazandırıyor?

100 m2 bir ortamda yetiştirilecek istiridye mantarı masraflarını da burada yazalım. 100 m2'de istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler yaklaşık 10 ton kompost almalı. Aşağıda masrafları ve ortalama kazancı liste halinde sıraladık.


100 m2 alanda mantar üretimi için masraf ve
ortalama kar tablosu (ilk kurulum masrafı hariçtir.)




10 ton kompost alımı: 
Elektrik masrafı:
Diğer masraflar:
Hasat sonunda 3 ton mantar satışı: 

Ortalama kar:


5 - 10 bin TL
250 TL -1 Bin TL
2 bin tl
24 Bin TL

14 Bin TL (45-55 günlük sürede)





Bu sayfamızda sizler için istiridye mantarı yetiştirme ile ilgili genel bilgileri yazdık. Eğer istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyor ve bu işe girmek istiyorsanız, konunun başında belirttiğimiz gibi mutlaka profesyonel destek alınız. Bu işin kursuna gitmeden derme çatma bilgilerle bu iş yapılamaz. Her işin bilimsel dayanakları vardır ve para kazanmak isteyen kişiler yine bilimsel araştırmalara göre hareket etmelidir.

Kaynak: http://www.birlikmantar.com/istiridye-mantari/istiridye-mantari-uretimi-nasil-yetisir-h2240.html



Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.