Mağaza açmak isteyenlere İş Fikirleri

Mağaza açmak isteyenlere İş Fikirleri

Giyim mazagası açmak istiyorsunuz ve yorucu bir araştırma içersine girmiş olmalısınız. İşte bu makale tam da size göre hazırlanmış oluyor. 2016 yılında giyim magaza açmak için gerekli belgeler ve magaza açmak ile ilgili tüm soru ve cevaplar bu sayfada.

Mağaza açmak isteyenlere İş Fikirleri
 

Mağaza açmak yorucu ve zor bir iştir. Çoğu girişimcinin hayallerini süsleyen ve devamlı bir gelir kapısı oluşturan, iyi tutulması halinde deyim yerindeyse yedi sülalenize kadar doyuracak bir iştir. Mağaza açmak ciddiyet ister, kendinizde bu ciddiyeti görüyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.
 

Magaza açmak için yola nasıl çıkılır ?

Sektör bilgisi: Eğer bu alanda önceden tecrübeniz varsa bu iş koluna girmek size ek bir fayda sağlayacaktır. En azından bu sektör ile ilgili bilgi sahibisinizdir. Tecrübe, işin gerekliliklerini uygun bir şekilde anlamanız konusunda size büyük bir fayda sağlayacaktır.

Profesyonellik: Farklı pazar trendlerine odaklanmamaya özen gösterin. Buna karşın belli bir pazar seçin ve kıyafetleri özellikle o müşterilere sunun. Gelinlik, spor kıyafetleri, bebek kıyafetleri ve buna benzerleri tercih edebilirsiniz. Müşterilerinize ne tür kıyafetler sunmak istediğinizin bir önemi yok, önemli olan kaliteyi sürdürmeniz.

İş Planınızı hazırlayın: Olabibilecek herhangi problemi önceden fark edbilmek eiçin uygun bir iş planı hazırlamanız gerekiyor.Sektör analizini iyi yapın.

İlk Yatırım: Her giyim işinde mağazanın konumuna, büyüklüğüne, ürünlerin çeşitliliğine vb. göre değişen belli başlı harcamalar yapmak gerekmektedir. Bazı girişimciler finansmanlarını kendi birikimlerinin dışında yâda ailelerinin yardımıyla sağlarlar. Eğer krediye ihtiyacınız varsa ona göre kendinizi hazırlayın.

İyi bir lokasyon: İyi konumlu bir lokasyon herhangi bir mağaza işletmeciliğinin başarısında harikalara yürüyen en önemli etkendir. Trafiğin yoğun olduğundan emin olduğunuz ve gelecekte büyüme imkânına sahip adresleri inceleyin. Giyim işinde, ürünlerinizi sergilemek ve depolamak için büyük bir alana ve alışveriş yapanlar için park yerine ihtiyaç vardır.

Envanter: Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre giyim mağazanıza kıyafetleri depolamanız gerekmektedir. Tedarikçilerinizi ve toptancılarınızı seçin ve siparişlerinizi zamanında verin. Böylece teslim aldığınızda vitrine koyabilirsiniz.

Hukuki Yönleri: Giyim mağazası işletmeciliğine başlarken işletme ruhsatı almak gerekir. Şirketleşme ve vergi hesaplarının düzenlenmesi gibi hukuki konulara özen gösterilmesi gerekmektedir.

Pazarlama: Uygun pazarlama stratejilerini benimseyerek mağazanızla ilgili pazarda söylenti çıkartın. Pazarlamanın bu şekilde yapılması hedef müşterilerinizin dikkatini çekmede yardımcı olur.


Mağaza açmak için ihtiyacınız olacaklar listesi:

İş planı
Finansman sağlama
Tedarikçiler ve toptancılar
İyi bir lokasyon
Pazar trendleri hakkında bilgi
Moda zevki

Giyim mağazası açmak için gerekli belgeler 2016:

1 - Başvuru Formu

2 - Tapu Fotokopisi

3 - Kira Sözleşmesi Fotokopisi

4 - Numarataj Belgesi

5 - Vergi Levhası Fotokopisi

6 - Şahıs ise (Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tastiknamesi – Aslının ibrazı zorunludur)

7 - Şirket ise (Ticaret Sicil Tastiknamesi ve Oda Kayıt Belgesi – Aslının ibrazı zorunludur)

8 - İmza Sirküleri (Şirket ise)

9 - 2 adet fotoğraf (Şahıs ise)

10 - Nüfus Cüzdan Fotokobisi (T.C. Kimlik No.)

11 - İtfaiye Uygunluk Raporu

12 - Yangın Tüp Faturası (Her 100 m2 için 6 kg.lık) (İtfaiye Uygunluk Raporu gerekli olmayan işyerlerinde )

13 - Ustalık Belgesi (Pastane, Lokanta, Kebapçı, Restorant, Kuaför ve Berberlerde)

14 - Ç.T.V. Makbuz Fotokopisi (En son ödenen)

15 - (634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin tapuda kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sıhhi işyeri açılması durumunda kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı karar. (Noterden)

Not: Bu bilgiller değişkenlik gösterebilir.
 

Giyim mağazası açmak şartları

1 - Mağaza açmak amaca uygun bir şekilde tasarlanmış, temiz ve aydınlık olacaktır.

2 -Mağazanın havalandırma tertibatı bulunacak; ısıtma ve havalandırma soba, kalorifer veya klima sistemlerinden uygun olanı ile yapılacaktır.

3 - Tek ruhsatla açılan ve birden fazla faaliyet alanı bulunan işyerlerinde her faaliyet dalı için ilgili bölümlerde öngörülen şartlar ayrıca aranacaktır.

4 - On kişiden fazla çalışanı bulunan müstakil işyerlerinde dinlenme yeri, kıyafet değiştirme kabini, bay ve bayan için ayrı tuvalet bulunacaktır. Ancak birden fazla işyerinin bulunduğu iş hanı, iş merkezi, pasaj, gar, terminal gibi yerlerde ortak kullanıma ayrılmış yeter sayıda lavabo ve tuvalet varsa, buralarda açılan işyerleri için ayrıca tuvalet ve lavabo şartı aranmaz.

5 - İtfaiye raporu alması gerekmeyen işyerlerinde çalışanların ve müşterilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yangına karşı önlemler alınacaktır.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.