Market Açmak - 2021 Market Açma Maliyeti ve Kar Oranları

Market Açmak - 2021 Market Açma Maliyeti ve Kar Oranları

Market açmak artık popüler işler arasında yer almaktadır. En büyük gelir getiren iş kollarından biri olan perakende sektörü olarak market açmak son yıllarda büyük bir artış gösteriyor. Her sokakta birer market olduğu gibi artık market kurmak için mahalleler bile seçilebilir hale gelmiştir. İşte tüm detaylarıyla market açma maliyeti.

Market Açmak - 2021 Market Açma Maliyeti ve Kar Oranları
Market açmak artık çoğu girişimcinin aklındaki gerçekleştirmek istediği iş arasında yer almaktadır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılarken para kazanmayı herkes ister. Hele ki sürekli bir iş kolu olan market açmak artık herkes tarafından popüler hale geldi. Öyle bir durum oluştu ki çok büyük zenginler listesindeki kişiler bile zincir market açarak para kazanma yoluna gidebiliyorlar. Eğer 2021 yılında market açmak istiyorsanız bu yazıda market dükkanı açmak ile ilgili tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağız...


Market açma maliyeti 2021
Özellikle Korona Virüs salgınının 2020 yılında patlak vermesi ile birlikte pek çok sektör olumsuz olarak etkilenmiştir. Ayakta kalan en iyi sektörler arasında yer alan Gıda sektörü içerisindeki marketler, bu süreci çok iyi bir şekilde cirolarında azalma olmadan atlatmışlardır. Cafe, pastane, restoran gibi pek çok sektör kısıtlamalardan dolayı büyük zorluklarla boğuşsa da marketler kısıtlamalara dahil olmamış ve market sahipleri bu süreçte iyi bir şekilde kazanç elde etmişlerdir. Bunu fark eden pek çok girişimci ise market açma maliyetinin 2021 yılında ne olduğunu merak etmektedir. Açılacak market, bulunduğunuz şehire ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak büyükşehirlerde günlük 2 Bin TL - 5 Bin TL arası cirosu olan marketlerin açılış bedeli 100.000 TL'den başlamaktadır. Tabi bu açılacak marketin büyüklük kapasitesine göre değişmektedir. Sahibinden.com sitesine giderek devreden marketlere göz atabilir ve kendinize ortalama bir fiyat belirleyebilirsiniz. Ayrıca çevrede bulunan market sahiplerine danışabilir güncel bilgi alabilirsiniz. 
 
Market açmak
Kendi marketinizi mi oluşturmak istiyorsunuz yoksa market bayilik veren firmalar ile anlaşarak mı marketinizi açacaksınız. Önce buna karar verin. Bayilik alabilirseniz düşük maliyeti dolayısıyla Ekomini bayilik yada Ucz Market bayilik gibi konulardan yardım alabilirsiniz. Kendi markanızla bir market açacaksanız dükkan sahibi olarak daha fazla kontrol şansınız olacaktır. Envanteriniz için neler alacağınıza, ne tür promosyonlar yapacağınıza siz karar vereceksiniz. Bir taraftan da hem finansal hem de idari anlamda kimsenin desteğini alamayacaksınız ve bu nedenle her şeyle kendiniz ilgilenmek zorunda kalacaksınız. Bayilik veren marketlerin adı altında işletmenizi kurarsanız ise bu size pek çok avantaj sağlayacaktır. Örneğin çoğu bayilik veren market belli bir süre için kira desteği veriyor. Çoğu bayilik veren market ise hemen hemen tüm ürünlerde iskonto yaptırarak size sunuyor. Yani normal bir marketten daha ucuz ürün satacaksınız. Bir ürünü 10 kuruş bile ucuz satsanız bu müşterilerin dikkatini çekecek ve hoşlarına gidecektir.

Buna da bakın, tıklayın: Kazandıracak iş fikirleri
 
Marketinizi işletmek için yazımızın başında dediğimiz gibi yer seçimi en önemli faktördür. Henüz pazara doymamış bir kitle araştırın. Bir bölgede market sayısının fazla olup olmadığını tespit etmek genellikle zor olacaktır. Akıllıca bir karar verebilmek için başarılı olan bir marketin park alanındaki arabaların sayısını gözlemlemenizde fayda var. Eğer park alanı arabalarla doluysa ve insanlar park yeri için kavga ediyorsa başka bir markete ihtiyaç doğal olarak vardır denebilir. Her hangi bir ihtiyaç yoksa marketinizi açmak için başka bir bölgeye bakmanız sizin için daha iyi ve mantıklı olacak.

İLGİLİ: Market Bayilik Veren Firmalar

 


"BÖLGEDEKİ MADDİ DURUMLAR ANALİZ EDİLMELİ"
Bununla beraber marketiniz açacağınız bölgedeki insanların maddi olanaklarının iyi olması da önemlidir. Ya da bölgedeki insanlara göre ürün satmanız doğru olacaktır. ( Bunu her ne kadar üzülerek de yazsak imkanlar belli.)
Marketi açacağınız bölgenin güveniliriği, ruhsat izinleri, park alanları vs. gibi önemli kriterleri göz ardı etmeyin.
 
Eğer bayilik alarak işe başlamayacaksanız, satacağınız ürünleri ve hangi gıda distribütörleriyle çalışmak istediğinizi kesinleştirin. Aynı ürünü farklı markalarla satmayı düşünüyorsanız farklı distribütörlerle çalışmanız yararınıza olacaktır. Bu durum maliyetlerinizin artmasına ve başınızın ağrımasına sebep olabilir ancak bir taraftan da marketinizin çeşitlilik kazanmasına etkisi olacak.
 
"Market açmak İÇİN ELEMAN SEÇİMİ"
Markette çalışacak insanların diksiyonu düzgün olmalı. İnsanlara güleryüz gösterebilmeli. Aktif olarak çalışan ve dikkatli bir kişi olmalı. Market elemanı seçerken mutlaka diksiyona önem vermeniz gerekecek.
 
"KAMPANYALAR DÜZENLEYİN"
Büyük marketler artık haftada bir gün promosyon günü yapıyor. Satılmayan ürünleri ya da markete yeni gelen ürünleri indirimli satıyorlar. Tabi bunu önceden müşterilerine haber veriyorlar. Bim ve a101 örneğinden gidersek, 2 marketin camlarında kapılarında mutlaka promosyon listesi yer alır ve haftada 1 gün de apartmanlara gazetecilere dergilerini dağıtırlar. Ayrıca interneti de çok aktik kullanıyorlar. Siz de bu büyük firmaları taklit ederek iyi bir gelir elde edebilirsiniz.  Özellikle marketinizin açılışında mutlaka göze batacak şeyler yapın. Hatta orta çaplı bir sanatçı da getirebilirsiniz. Bu sizin yaratıcılığınıza kalmış birşey.

"REKLAM AĞI OLUŞTURUN"
Reklam vereceğiniz yerleri iyi seçin. Öncelikle kendinize sosyal medya hesapları ve site açtırmalısınız. Sosyal medyayı iyi kullanırsanız ( bölge odaklı ) daha iyi satış yapacaksınız. Radyo ve yerel tv'lerde de açılış reklamları kampanya reklamları vermeniz yararınıza olacaktır.

"HAFTALIK İNDİRİM BÜLTENLERİ"
Özellikle son yıllarda büyük çıkış yakalayan a101 ve Bim'in en büyük kazanç kaynağı da televizyon reklamları, internet katalogları ve haftalık olarak indirim bültenlerini marketin olduğu bölgedeki binalara dağıtarak kazanmaktadır. Bunun için kendinize bir dağıtım ağı belirlemelisiniz. Örneğin marketinizde gazete satıyorsanız bu gazetelerin arasına broşürünüzü de ekleyebilirsiniz. Ya da elemanlarınız vasıtasıyla bölgede dağıtım yapabilirsiniz. Yerel internet sitelerinden tanıtım yapmayı da asla esirgemeyin. Çünkü yerel haber siteleri çevrenizdeki insanlara ulaşmanın en kolay yoludur.
 
Hırsızlık ihtimallerine karşı sigortaları aksatmayın. Güvenliğiniz tam donanımlı olduğundan emin olun.
 
Market açma şartları 2021
1) En az 75 m2 kapalı alanı olacak,
2) Buzdolabı, derin dondurucu, klima,
3) Lavabo, tuvalet ve jeneratör bulundurulacak. ( Engellilerinde kullanabileceği şekilde. )
4) Ayrıca ustalık belgesi olacak. ( Şarküteri, Bakkal ve Gıda pazarları satış elemanlığı dalında )
5) Satılabilecek ürünler : Bakkal ürünleri, İtriyat, Deniz malzemeleri, Züccaciye vb.
6) Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye olması kaydıyla.
7) Krokide belirtilen yerleşimi izinsiz değiştirilmeyecek.
 
NOT:Dükkan dışına eşya çıkarılması yasaktır. Ancak, bazı belediyeler belirli yerlerdeki kaldırımları kiraya verebilmektedir. Bunun için belediyelere başvuru yapabilirsiniz.
 
 
Market açmak için gerekli belgeler 2021
 1. Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi
 2. 2 adet fotoğraf
 3. Tapu fotokopisi.
 4. Yapı kullanma izni kağıdı.
 5. Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 6. Vergi levhası fotokopisi.
 7. İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)
 8. Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 9. İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
 10. Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.
 11. İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
 12. Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
 13. İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde)
 14. C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı
 
Not: Bu belgeleri sadece bilgilendirmek amaçlı veriyoruz ancak bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Kesin belgeler için belediyenize başvurunuz.
 
Market açma maliyeti nedir?
Marketinizin büyüklüğüne ve satacağınız ürünlere göre market açma maliyeti 2021 yılında değişkenlik gösrerir. Ancak size ortalama bir maliyet yazmamız gerekirse en az 100 Bin Lira gibi bir fiyata orta çaplı bir market açabilirsiniz. Tabi ki toptancılarla anlaşarak, borca alarak vs. ile market açmak bu fiyata olabilir.

MARKET AÇMAK İSTEYENLERE PÜF NOKTALAR:
Market açmak isteyen kişiler için son olarak belli başlı uyarılarda bulunacağız. Bölgenizi iyi analiz edip bölge korumanızı en iyi şekilde ayarlamalısınız. Örneğin yakınlarınızdaki işletmelerin oturmamış olması, boş dükkanların olması siz kazanç sağladığınız anda a101 ve Bim gibi market tekelini elinde tutmak isteyen fırsatçılar tarafından anında size rakip olacak ve sizi batırmak isteyeceklerdir. Bu işlerin artık büyüklerin elinde olduğunu ve büyük yatırımlarla döndüğünü herkes biliyor. Ancak iyi bir yer bulur, bölge korumanızı en iyi şekilde sağlarsanız kazanan siz olursunuz. Yukarıda yer alan maliyet tablosu her bölge için değişebilmektedir. Market açmak isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta bölgede iyi derecede araştırılma yapılmasıdır. Örneğin yazlık bir yerde market açmak istiyorsanız kışın iş yapamayacaksınız. Bu gibi sorunları bir liste haline getirerek yeni kuracağınız işin projesini iyi çıkarmalısınız.

Ayrıca yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız cafe açmak konusuna da bakabilirsiniz.
 
Benzer iş fikri: Tekel bayi açmakYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Mustafa Akbulut 3 yıl önce yorumlandı

   bir tanesi 100 mkare ikincisi asma kat ile 1500 mkare iki tane boş dükkanım var baiilik verirseniz görüşelim

  • abidin iz 3 yıl önce yorumlandı

   slm ;acaba yurtdisina bayilik verirmisiniz?bizim dusuncemiz amsterdam min hollanda sehrine acmaktir; daha once on yila kadar market isleriyle ugrastik. saygilar acil cevap bekliyorum..numaram 0031611802150

  • abidin iz 3 yıl önce yorumlandı

   slm ;acaba yurtdisina bayilik verirmisiniz?bizim dusuncemiz amsterdam min hollanda sehrine acmaktir; daha once on yila kadar market isleriyle ugrastik. saygilar acil cevap bekliyorum..numaram 0031611802150

  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.