Okul Kantini Açmak

Okul Kantini Açmak

Az bilinen iş fikirleri arasında okul kantini açmak gelmektedir. Okul kantini açmayı bir çok kişi düşünmese de bu işte oldukça güzel kar marjı bulunmaktadır.

Okul Kantini Açmak
 Yeni bir iş kurmak isteyenlere önerimiz okul kantini açmak. Türkiye'de 60 bin üzerinde okulda 25 milyon öğrenci bulunmaktadır ve 880 bin öğretmen de bu işin cabası. Bu işi bir çok girişimcinin pas geçtiğini ve güzel kar marjı bıraktığı için kantin açmak ile ilgili bir yol haritası hazırladık. Öncelikle şunu belirtelim, girişimciler için başlangıç olarak son dönemlerde trendler değişmeye başladı. Özellikle büfe açmak yada benzeri okul kantini açmak nedenlerini sizlere aktaralım.

Personel sayısı: Okul kantinlerinde personel olmadan kendi başınıza işi yürütebilirsiniz. Yine yanınıza alacağınız 1 yada 2 personel de olsa, diğer işlere göre uygun fiyattan eleman çalıştırma şansınız olacaktır.

Hızlı Satış: Okul kantinlerinde satılan malların hızı, diğer sektörlere göre oldukça iyidir. İlkokul, lise, üniversite kantinleri işleterek güzel kar edebilirsiniz. Ayrıca kantinlerin ilk açılış bedeli yine örneğin marketle kıyaslayacak olursak oldukça düşüktür. Yani az sermaye ile kantin açma işine yönelebilirsiniz.

Fiyat Uygunluğu: Okul kantinlerinde öğrencileri alışveriş yapmaya cezbeden şey fiyatlardır. Özellikle hızlı tüketim ürünlerini (simit, poğaça, çay, çikolata vb.) satışını yaparsanız müşteri kitleniz artacaktır ki zaten bu ürünleri satmak zorundasınız.

Gıda Güvenliği: Kantin ve benzeri işletmelerde özellikle gıda güvenliği hayati önem taşımaktadır. Kantinde satılacak ürünlerin hijyen ve sağlık konularına özen göstermeniz yasal olarak da şarttır. Kantin temizliği için yine personelin de sağlıklı olması, hijyen kurallarına önem göstermesi gerekir. Öğrencilerin sağlıklarını zora atacak ürünlerin de satışı kantinlerde yasaktır.

Kantin Açmak İçin Yol Haritası

Kantin açmak
istiyorsanız tabi ki öncelikle hedef okulların listesini çıkarmalısınız, yani bu işi yapmak istediğini okulların. Bu aşamadan sonra kantinler ihale ile verildiğinden dolayı bu işlerin yapıldığı mercilerden detaylı bilgi almanız gerekiyor. Özellikle çevrenizde yeni yapılmakta olan okullara başvuru yapabilir, kantin işletmek istediğinizi okul yönetimine belirtebilirsiniz. Başvuru için bir çok kişinin olması, ihale açılmasına neden olacaktır. Yine kantin açmak isteyen kişilerin ustalık, kalfalık ve işyeri açma belgeleri olması gerekmektedir. Bunlara da aşağıda bahsedeceğiz.

Kantin Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kantin işletmek istiyorsanız bunun için gerekli belgeler vardır. Bu belgeleri alarak sizde okul kantini ihalelerine katılabilir ve kantin işletmeye başlayabilirsiniz.
TC Vatandaşı olmak
En az ilkokul mezunu olmak
Sabıka kaydı bulunmamak
Ustalık belgesi, kantin iş yeri açma belgesi, kalfalık belgesi veya işyeri açma belgesi.


İş fikirleri

 
Market açmak
Cafe açmak


Mezun olunan okul yoluyla kantin işletmeciliği belgesi almakYukarıda listede yer alan okul/bölümlerden mezun olan kişiler kantin işletmeciliği belgesini kolaylıkla alabilir. Bu belgeler "kantin ustalık belgesi" ile denk sayılmakta olup, bu belgeyi almak için mesleki yeterlilik merkezlerine başvuru yapmak gerekiyor. 

Bu belgeler genel olarak kabul edilmekte olup, ilgili okullara giderek kantin açmak için gerekli belgelerin neler olduğunu da öğrenebilirsiniz. Yine kantin işletmek için ilinizde bulunan Halk Eğitim Merkezlerine gidebilir ve kantincilik belgesini MEB onaylı olarak alabilirsiniz. (Bu kurslar belirli tarihlerde açılmaktadır.)

Okul Kantini Açmak Karlı Mı?

Okul kantini kar marjı 2018'e geldiğimizde ise sizlere şunu söyleyelim; kar marjı okuldaki öğrenci sayısı ile doğru orantılıdır. Siz gidipte 200-300 öğrencili bir okulun kantinini alırsanız bundan çok büyük paralar beklemeyin. Ama 2 bin öğrencili bir lisenin kantinini işleterek bu işte kısa zamanda güzel paralar kazanabilirsiniz. Özellikle üniversite kantinlerinin potansiyelleri de oldukça yüksektir. Ancak bu kantinleri zamanında işi bilen kişilerin aldıkları için ihalelerde öncelik kantini işleten eski sahibe verilecektir. Diğer yandan bazı nedenlerle kantin işini bırakan kişiler de olacaktır, bu okulları takip ederek sizde bu işe girebilirsiniz. Kantin işinde kar marjı ise marketlerden biraz daha yüksek olmakla birlikte genellikle %20 - 40 arasında değişmektedir. 

Bu konumuzda iş fikirleri kategorisi arasında kantin açmak ile ilgili gerekli bilgileri sizlere sunduk. Sizde okul kantini açmak ve işletmek ile ilgili yararlı bilgileri bu konudan inceleyebilir, merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Hızlı Bayilik / Necati ÖztürkYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Ergün başoğlu 3 yıl önce yorumlandı

   628 öğrencli ilkokul sizce mantıklımı orta düzey insanların yasadıgı semt ankara

  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.