Oto Yıkama açmak ve oto yıkama işletmesi kurmak

Oto Yıkama açmak ve oto yıkama işletmesi kurmak

Oto yıkama açmak mı istiyorsunuz? O halde bu araştırma konumuz tam da size göre. Oto yıkama açmak isteyen girişimcilere özel bu makaleyi hazırladık.

Oto Yıkama açmak ve oto yıkama işletmesi kurmak
Bir iş kurmak ve oto yıkama açmak isteyenler için bu konumuzu hazırladık. Peki oto yıkama açmak için neler gerekli ve ne kadar sermaye gerekiyor? Öncelikle durumu özetlememiz gerekirse hemen hemen herkes sokak aralarındaki sıradan bir oto yıkamacıya aracını bırakır ve iç dış ihtiyaç doğrultusunda aracı temizletmeye verir. Ama Buharlı bir oto yıkama servisi ve benzeri özellikteli bir oto yıkamacı açarsanız ve lüks bir semtte bulunursanız daha iyi ciro sağlayabilirsiniz. Makalemizin başında şunu belirtmek isteriz; ''Sıradan olmamak sizin elinizde.''

Sıradan olmaktan kastımız ''herkes yapıyor'' cümlesi. Herkesin yaptığı işi siz yapmamalısınız. Herkesin yaptığı şeyin üstüne +1'ler ekleyerek o işe ''fark'' katmalısınız ki; geleceğinize yönelik sağlam adımlar atmış olasınız. Haa yok ben kendi çapımda geçinip gideceğim, ufak tefek araba yıkar yoluma bakarım diyorsanız o ayrı mesele. O cümle bir girişimci için hiç uygun değildir ve biz o konulara hiç girmeden devam etmek istiyoruz...Oto yıkama açmak zor ve ilgi gerektiren bir iştir. Bu işi öncelikle herkesin yapamayacağını belirtmek isteriz. Bunun en büyük nedeni oto yıkama açmak isteyen bir girişimcinin çalışkan ve sabırlı bir insan olması gerekmektedir.
Öncelikle lokasyonunuzu iyi bir semtte ayarlamalısınız. Tabiki de dükkanın önünden araç gidişatı bol olmalı. Tabelanızı net ve anlaşılır yapmalısınız. Dükkanınızın konsepti dikkat çekici olmalı. Ve özetleyecek olursak mutlaka internet sitesi ve sosyal ağlarda hesap açmalısınız.

İşletmenizi dediğimiz gibi lüks bir semtte açıyorsanız dükkanınızda sürekli ''promosyon'' göstermelisiniz. Çünkü promosyon yapmanız insanların hoşuna gider ve dükkanınıza sürekli müşteri edirsiniz. 
Tutacağınız elemanlar güvenilir kişiler olmalıdırlar. Siz dükkanda olmadığınız zamanlarda müşterileri onlar karşılayacaklar. İnsanların çalışanlarınıza ve size güven duyması çok önemli bir noktadır. Buharlı oto yıkama açmak istiyorsanız ve ne kadar maliyet çıkar diye düşünüyorsanız şimdi de oraya geliyoruz.


Oto Yıkama Açmak isteyenler için bir çok sorunun cevabını bu yazıda vericeğiz .Adım Adım oto yıkama açmak için gereken tüm bilgileri anlatıcağız.Bu yazıyı yazmak için sektördeki tecrübeleri ve deneyimleri ile başarıya ulaşmış bir çok insandan bir çok bilgi edindik.Uzatmadan konumuza girelim. Öncelikle bilmemiz gerekmektedir ki oto yıkama dükkanı açmak yada oto kuaför açmak doğru planlandığında ve doğru analizler yapıldığında gerçekten kârlı ve keyifli bir iştir. Resmi iş yapmak isteyenler için tabiki de belli başlı belgelere ulaşma aşaması vardır. Yeni bir işletme kurmak istiyorsanız aşağıda vereceğiniz adımları atmanız gerekmektedir.

Oto yıkama açmak için vergi dairesinde yapılacaklar;

Oto yıkama açmak istiyorsunuz yani yeni bir işletme kuracaksınız. Vergi dairesine, Sosyal Güvenlik Kurumları (Bağkur), Belediye, Ticaret odaları yada Esnaf Odaları ve son olarak mali hesaplarınızı devletin istediği şekilde hazırlamanızı sağlayan muhasebecilerle anlaşmanız gerekiyor.

İşletme kurmayı düşündüğünüz bölgedeki vergi dairesine giderek gerçek usülde işe başlama formu adı verilen ilgili form istenerek iş sahibinin ilgili alanları doldurarak imzalaması gerekiyor. Bu işe başlama formunun ekinde Noter onaylı kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ve işletmenize ait kira kontratı yada tapunun fotokopisi gerekiyor. Evrak işleri tamamlandıktan sonra vergi dairesi binasında bulunan yoklama memuru doldurduğun formların ve başvuruların onayından sonra vergi levhasını sizlere teslim etmesi gerekmektedir. Bu adımdan sonra resmi bir işletme sahibi olmuş oluyorsunuz.

Belediyelerdede Yapılıcak işlemler:

Öncelikle iş yerinizi kurmadan önce belediyeye giderek açmayı düşündüğünüz sektörle ilgili (hangi belediye bağlı ise o belediyeye) gerekli izinleri ve şartları öğrenmeniz gerekmektedir. Bazı belediyeler her sektöre farklı işlemler göstermektedir. Belediyedeki gerekli resmi işlemleri tamamladıktan sonrasunda ise tatil günlerinde çalışma izni  almanız gerekmektedir. Çünkü sizin en yoğun olacağınız günler insanların izin yaptıkları günler olacaktır.

Bağkurda yapacağınız işlemler:

İş kurmak isteyenler için zorunlu olarak bağkur sigortası olmak zorunludur. Bağ-kur il müdürlüğüne giderek yapılıcak bağ-kur giriş bildirgesini doldurduktan sonra ilgili birimlere onaylattıktan sonra gerekli birimlere teslim edilmesi gerekmektedir.

Ticaret odasında yapılıcak işlemler:

Türk Ticaret Kanununun 42.ve Ticaret Sicili Tüzüğünün 13.maddesi gereğince, her ticari işletmenin açıldığı günden sonra 15 gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirme zorunluluğu vardır. Sizlerde oto yıkama açmak istiyorsanız gerekli olan ticaret odası işlemleri için bölgenizdeki ilgili ticaret odası birimine giderek gerekli başvuru ve tescil işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Esnaf odasında tamamlamanız gerekenler:

Oto yıkama açmak istiyosanız bölgenizdeki esnaf ve sanatkarlar odasına gitmeniz gerekmektedir. Esnaf odasında sektörünüzle ilgili belgelere ulaşmanız gerekiyor. Esnaf odalarında her sektöre farklı belgeler istemektedirler. Buradaki resmi işlemleri de tamamlamanız gerekiyor.

Muhasebede yapılacak işlemler;

Oto yıkama dükkanı için gerekli olan muhasebe işlemlerini herhangi bir muhasebeciye yada mali müşavirlik bürosuna giderek gerekli olan işlemleri yaptırabilirsiniz.

Oto yıkama açma maliyeti nedir?

Oto yıkama açmak için öncelikle kendinize bir bütçe ve hedef gelir belirlemeniz gerekmektedir. 2017 yılında oto yıkama açmanın maliyeti 20 Bin TL'den başlamaktadır. Bu maliyet kullanacağınız ekipmana, ekipman markalarına, tutacağınız dükkan kirasına ve diğer masraflarına göre artış gösterebilmektedir.

2018 yılından itibaren işlek bir caddede iyi bir oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız 50.000 ile  100 Bin TL'yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabi ki verdiğimiz ortalama bütçe sizi sıfırdan bir işyeri açarak 1 sene toparlanmanız ayakta kalmanızı sağlayacak parayı köşeye kattığınız düşünülerek verilmiştir. Sermayenizi amorti ettikten ve tanındıktan sonra işletmenizi kurmanızdan 6 ay geçmesinden sonrasında iyi cirolar yapmanız gerekmektedir. Aksi halde 1 yıl sonra da iş yapmıyorsanız daha iyi bir yere dükkanınızı taşımanız gerekiyor.

Oto yıkama işi için yer seçimi:

Oto yıkama dükkanları bilindiği gibi geniş olmalıdır. Bir çok aracı barındıracak bir araziye yada dükkana sahip olmalısınız. Özellikle önünde yanında boş arazi olan dükkanları tercih etmenizde yarar var. Tabi ki o arazinin de kirasını vermek şartıyla. Dükkanınız 300 ile 500 m2 arasında olması da sizin yararınıza olacaktır. Oto yıkama alanında birde depoya ihtiyacınız olacak çünkü toplu alım yaparak sermayenizi koruyabilirsiniz. Yani cebinizdeki parayla çok harcama yapmayarak kar edebilirsiniz. Oto yıkama dükkanınız için yer seçimi dediğimiz gibi yol kenarları ve araçların yoğun olduğu bölgeleri seçmek sizin yararınıza olacaktır. Dükkanınız çevredeki insanları rahatsız etmeyecek şekilde izole edilmesi gerekmektedir. Çevreye verdiğiniz su sesi yada makinalardan çıkacak olası bir fazla ses çevredeki insanları rahatsız edebilir.


Oto yıkama açmak için gerekli olan malzemeler nelerdir?

1. Kamera sistemi yaptırmalısınız
 • Müşterilerinizin güven içinde aracı size teslim etmesi için kamera sistemi mutlaka yaptırmalısınız. Olası bir sıkıntıya karşı ( Arabamı çizmişsin, onu bunu değiştirmişsin) da kamera sistemini yaptırmanız gerekmektedir. Olası durumlar için kameranızı açıp müşteriye yada ilgili kişiye anında görüntülü kanıt sunabilirsiniz.

 2. Müşteriler için bekleme alanı

 • Müşteriler için bekleme alanı yaptırmanız gerekiyor. Ufak çaplı bir ofis gibi bir yer olabilir. Tabi ki dışarıdan ses almaması gerekmektedir. Bekleme alanında sıcak içecekler vs. ürünleri müşterilere ikram olarak sunabilirsiniz.

Ortalama malzeme fiyatlandırması;
Ana ekipmanlara sermayenin büyük kısmınız harcamanız gerekiyor. Bu harcamaları ortamala maliyet olarak örneklendirelim;

Oto yıkama malzeme fiyatları:

Kompresör  3.000 – 10.000 TL arasında değişmektedir.
Oto yıkama pompası 2.500 - 5.000 TL arasında.
Oto yıkama köpük makinası 1.500 – 2.500 TL

Köpük makinesi için sabun ve köpük
Oto yıkama tipi elektrikli süpürge 1000 – 2500 tl 

Araçlar için temizlik için gerekli bezler
Motor temizleme kimyasalı
Parlatıcılar
Araç parfümleri

Dip notlar olarak da araç içi kağıt paspas yaptırarak gelen müşterilere reklam yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden aktif çalışmalar yaparak da müşteri edinebilirsiniz. Diğer söyleyeceğimiz şeyse, google haritalar'a işletmenizi onaylatmalısınız. Çünkü çevrenizdeki insanlar google'den oto yıkamacı arayacağı için işletmenizi onaylatırsanız google sizi önerecektir. Oto yıkama açmak isteyenler için bu sayfamızı hazırladık, sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Ahmet Öylem @Ahmet Türkkan 4 yıl önce yorumlandı

   gerçekten başarılı olunabilecek bir sektör. oto yıkama açmak istiyorum.

  • Oto Yıkama Açmak 4 yıl önce yorumlandı

   oto yıkama açmak yukarıdaki bilgilerle mümkündür. bunun için öncelikle belediyeden iş yeri ruhsatıyla ilgili bilgi alınması gerekmektedir.oto yıkama açmak isteyenler bu bilgiler ışığında iş yerini kurabilirler.

  • Ahmet Türkkan 4 yıl önce yorumlandı

   bende oto yıkama açmak istiyorum ancak petrollerin araçları bedava yıkamasından dolayı sektörle alakalı aklımda bir çekinge vardı. oto yıkama açmak görüldüğü kadar masraflı bir iş değil bence ki ben tüm hesaplarıma göre 15. bin liraya mal edebiliyorum oto yıkamayı. siz de oto yıkama açmak istiyorsanız maliyet tablonuzu kendiniz gözden geçirmeli, sektörü iyi derecede araştırmalısınız. bunun için ilk yapmanız gereken bence iyi bir konumda dükkan kiralamaktır. işe biran önce başlarsanız devamı gelecektir.

  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.