Otopark Açmak İçin Yol Haritası

Otopark Açmak İçin Yol Haritası

Yeni iş fikirleri arasında otopark açmak isteyenler için bir yol haritası hazırladık. Peki otopark açmak için gerekenler nelerdir ve otopark açmak kazandırır mı?

Otopark Açmak İçin Yol Haritası
Girişimcilerin aklındaki bir diğer iş fikirleri arasında otopark açmak, oldukça güzel para kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır. Sizde iyi bir konumda otopark açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayfada otopark açmak ile ilgili yol gösterici bilgiler, otopark açma ruhsatı, otopark açmak için gereken belgeler ve ek bilgiler yer almaktadır.

Kategori: İş Fikirleri

Otopart Açmak İstiyorum

Otopark açmak istiyorum diyen kişiler için bu konumuzu hazırladık. İş fikirleri arasında yer alan tüm konularımız uzun araştırmalar sonucunda sizlere sunulmakta olup, güncel konular ele alınarak hazırlanmaktadır. Günümüzde hemen hemen her evde bir araba artık gereksinim haline gelmiştir. Türkiye'de 11 milyon üzerinde otomobil ve toplamda 22 milyon 134 bin taşıt bulunmaktadır. (TÜİK Kasım 2017 verileri.) Örnek vermek gerekirse yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip Mersin ilimizde toplamda 245 bin otomobil bulunmaktadır. Yani büyükşehirlerdeki otomobil sayısını artık siz kafanızdan hesap edersiniz. Özellikle çarşı merkezlerinde yol kenarlarında yapılan park yasaklarıyla birlikte insanlar araçlarını otoparka teslim etmek istemekteler. Diğer yandan caddelere bırakılan araçların güvenlik riski taşıdığından da bir çok kişi otoparkı tercih etmektedir. Yine belirtmek gerekirse banka çevrelerinde (her bankacının otomobili olduğu ve bankaya gelen müşterilerin otomobili otoparka park etmesini istemesinden) açılan otoparklar full çekmekte ve çok güzel işler yapmaktadır. Ben Mersin'de yaşadığım için, Mersin'de çarşı merkezde banka şubelerinin yanındaki otoparkları gözlemledim ve sadece gir-çık'tan bile 7 TL alındığına şahit oldum. Yani günde 100 araç gir çık yapsa 700 TL otopark işletmecisine kalmakta.

Otopark Açmak İçin Gerekli Belgeler

Belediyeye giderek ilgili belgeleri öğrenmelisiniz.(Her belediye için farklılık göstermekte.)
Otopark açılacak yerin açık adresi ve krokisi.
Tapu yada kira belgesi. Yapı kullanım izni, esnaf ve sanatkarlar odası kaydı ve ilgili belgelere resmi kurumlardan ulaşabilirsiniz.

Başvuru beyan formu,
Tapu (kiracıysanız kira kontratı),
Ulaşım Koordinasyon Merkezi görüşü,
Otoparktaki araçlar için sorumluluk sigortası,
Vergi levhası, imza sirküteri,
Bağlı olunan odadan oda kayıt belgesi,
İtfaiye raporu.

Ayrıca otoparklara açık veya kapalı olmak üzere 2 şekilde ruhsat verilmektedir. Katlı otoparkların ruhsatı ayrı ve yüksek bedeller karşılığında ve farklı olabilmektedir.Otopark Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Otopark açmak istiyorsanız öncelikle iş yerinizin güvenliğini iyi sağlamalısınız. Otoparkın her yanını görebilecek şekilde güvenlik kameraları mutlaka olması gerekir. Bir araç sahibinin "aracımdaki ürünün çalınmış/kaybolmuş" diye karşı çıkması sonucunda güvenlik kameralarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra otoparkta sürekli olarak bekçi bulundurmanız da yararınıza olacaktır. Otopark işi ciddiyet ve güvenlik gerektiren bir iştir, günümüzde orta sınıf araçların 50 bin lira seviyesinde olduğunu düşündüğümüzde, kimse 50 bin liralık aracını güvenmediği bir kişiye/otoparka teslim etmek istemeyecektir. Özellikle otopark halindeki araçlarda meydana helebilecek bir çizikten bile mahkemelik olabilirsiniz.

Bunlara da bakın:
Oto yıkama açmak
Oto galeri açmak
Oto ekspertiz açmak
Okul kantini açmak


Otopark Açmak İçin Püf Noktalar

Açılacak otoparkınızın konumu internete google ve yandex haritalara mutlaka ekleyin. Bölgenizde bulunan firma rehberlerine de adresinizi ve telefon numaralarınızı kayıt yaptırın. Ayrıca otoparkınız için web sitesi, sosyal medya hesapları açmak ve bu hesapları aktif kullanmak da müşteri çekmeniz için yararlı olacaktır. Özellikle haftanın belli bir gününde yada aylık ödemelerde kampanyalar yapabilir, bu kampanyaları duyurmak için çevredeki araç sahiplerine kartınızı yada ürünlerinizi tanıtan bir şeyi sunabilirsiniz. Dediğimiz gibi instagram ve facebook konum bazlı reklamlar yaparak da oldukça yüksek müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.
Ayrıca otoparklarda en çok yapılan ek işler ise "oto yıkama" işleri olmaktadır. Otoparka gelen müşterilere "uygun fiyata" oto yıkama hizmeti verebilir ve otoparkınızdan ek gelir kazanabilirsiniz. İlk olarak otopark açacağınız yerin çevre analizini yapmanız ve rakip firmaların ne kadar kazandığını tahmin etmeniz sizin yararınıza olacaktır. İş planı yaparak neler yapabileceğinizi ve nasıl yürüyeceğinizi maddeler halinde sıralayın. Gerekli yasal işlemler ve belgeleri teslim ettikten sonra da iş yerinizi açabilirsiniz.

Otopark Açma Maliyeti

2018 yılında otopark işletmek isteyenler için ortalama bir fiyatlandırmamız da olacaktır. Otoparklar fazla gideri olmadan kazanan yerler olduğundan dolayı kiraları da buna göre oldukça yüksektir. Otoparkınız için ilk açılış maliyetini ise kira/ofis malzemeleri ve yapacaksanız oto yıkama malzemeleri ile eleman giderlerini toplayarak hesaplayabilirsiniz. Şu veya bu fiyata otopark açabilirsiniz demiyoruz çünkü her bölge için kiralar farklılık göstermektedir. Otopark açmak için de en önemli sermaye tutulacak yerin yıllık kirasıdır.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  2021 © Bayilik veren firmalar ve 2021 İş Fikirleri ve Evlere İş.