İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI


İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

Türkiye'de işsizlik giderek artıyor. İşsizlik maaşı şartları 2018 yılında nasıl yapılır diye merak edilmektedir. İşte sizler için İşkur işsizlik maaşı nasıl alınır sorusuna cevap.

sponsorlu reklamlar
İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI
28 Kasım 2018 Çarşamba 22:29 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
 Son zamanlarda ülkemizde yaşanan işsizlik sorununa hükümet bazı uygulamalarla son vermek ya da işsizlik rakamını azaltmak istemektedir. İşlerinden çıkarılan kişiler ise işsizlik maaşı şartları 2018 merak ediyorlar. Bizde 2017 yılındaki şartları sizlere paylaşıyoruz. Asgari ücrete %8’lik bir zam uygulanarak net maaş 1404 TL, brüt maaş ise 1.777 TL olmuştur. Asgari ücrete yapılan zam ile işsizlik maaşlarının alt ve üst limitlerinde yükselme meydana geldi. Peki, nasıl? İşsizlik maaşının hesaplaması yapılırken dikkat edilen şey son 4 aylık brüt maaştır. Fakat kendi brüt maaşınızın tutarı kaç olursa olsun işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’ini geçmemekte. Alt limit maaş ise brüt asgari ücretin %40’ıdır.


İşsizlik maaşı şartları nelerdir 2018

2018 yılında işsizlik maaşı üst limiti, 1318 TL’den 1421 TL’ye çıktı. Bu düzenlemelere göre de en düşük işsizlik maaşı 659 TL’den 710 TL’ye yükseltildi. Yapılan bu zamlarla birlikte AGİ (asgari geçim indirimi) ücretinde de artış meydana geldi. 2017 yılında bekâr bir çalışana ödenecek AGİ 133 TL’dir. Evli eşi çalışmayan birine 159 TL, evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 179 TL, evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 199 TL, evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 213 TL, evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 226 TL’dir. İşsizlik maaşı nasıl alınır diye soranlar bu konuyu dikkatli şekilde inceleyiniz. Konunun devamında işsizlik maaşı şartları hakkında detayları paylaşacağız.

TIKLAYIN: İşsizlik maaşı başvurusu 2018 - İşsizlik maaşı ne kadar 2018

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik maaşı uygulamasından faydalanmanız için öncelikle işten çıkartılmış olmanız gerekmektedir. Yani istifa etmeden sizi işten çıkartmış olmaları gerekir. Peki, kimler işsizlik maaşı alabilirler? İşsizlik maaşı alma şartlarına gelindiği zaman işten ayrılmadan önceki tarihte 120 gün prim ödeyerek çalışmanız gerekmektedir. Yine son 3 yıl içerisinde minimum 600 gün işsizlik priminiz ödemiş olmanız gerekmektedir. Bu belirtilen şartları taşıyan kişiler 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilirler. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunmanız içim hizmet akdinizin feshedilmesinin ardından 30 gün içinde İŞKUR’ a gitmeniz gerekmektedir. Ama İŞKUR’ a gidemiyorsanız işkur'un internet adresine girerek online olarak başvuru yapabilirsiniz. İşi olmayan kişiler bu şartları yerine getirdikleri takdirde işsizli maaşı uygulamasından kolayca yararlanabilmektedirler.

İşsizlik Maaşı Başvurusu ve nasıl hesaplanır?

İşsizlik maaşının hesaplanması için en önemli noktalar gün sayısı ve primlerin ödenmiş olmasıdır. 30 günlük süre içerisinde işsizlik maaşı uygulaması için başvurunuzu yapmazsanız bu uygulamadan faydalanamazsınız. İşsizlik Sigortasının 4447 sayılı kanuna göre 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışarak işsizlik primlerini ödeyen sigortalı çalışanların 600 gün, 180 gün boyunca sigortalı olarak çalışarak işsizlik primlerini ödeyen sigortalı çalışanların 900 gün ve son olarak da 240 gün boyunca sigortalı olarak çalışarak işsizlik primlerini ödeyen sigortalı çalışanlar ise 1080 gün işsizlik ödeneği alma haklarına sahip oluyorlar. 2018 yılı ile beraber işsizlik maaşı konunda başka ne tür değişiklikler olacağı şimdiden en çok merak edilen konular arasında geliyor. İşsizlik maaşınızı sorgulama için E-devlet resmi web sitesine giriş yaparak bilgi alabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey e-devlet şifreniz ve TC. kimlik numaranızı girmektir.

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda açıkça ifade edilir ki: 120 gün boyunca primlerini ödemiş çalışanların 600 gün sigortalı bir şekilde çalışıp işsizlik sigortası primlerini ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak, 900 gün sigortalı bir şekilde çalışıp işsizlik sigortalarının primlerini ödeyen sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve de 1080 gün sigortalı bir şekilde çalışmış işsizlik sigortalarının primlerini ödeyen sigortalı işsizlere 300 gün süreyle işsizlik maaşı verilir.


İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? diye soranlar da bu konu üzerinden araştırmalarına ulaşabilirler. 
İşsizlik maaşı alma şartları, İşten istifa ettiğiniz veya işten çıkartıldığınız günden itibaren 30 iş günü içinde İşsizlik Maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. Peki işsizlik maaşı için nasıl başvuru yapabilirsiniz? Başvuru için önünüzde iki seçenek var. Size en yakın İŞKUR şubesine giderek işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. İkinci seçenek olarak ise internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adresi üzerinden bu başvuruyu kolaylık ile yapabilirsiniz. Başvuru yaptım daha sonra ne olacak? Eğer başvurunuz değerlendirilir ve onaylanır ise cep telefonunuza başvrunuzun onaylandığına dair bilgi mesajı gelir. Bu mesajı aldıktan sonra ise geriye yapılacak tek bir şey kalır: paranızı almak!

Onay mesajınızı aldıktan sonra size en yakın PTT şubesine giderek işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. DİP NOT: İşinizden ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunmazsanız geçen süre içerisindeki işsizlik maaşı ödemelerini alamayacağınızı unutmamalısınız. Bu konudaki bilgilerle sizde İşsizlik maaşı şartları 2018 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizde konumuzu dikkatli şekilde inceleyerek, İşkur'a işsizlik için başvurusu yapabilirsiniz. İşsizlik ödeneği başvurusu için İşkur'a giderekte direk olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020