3 Boyutlu Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüs üretimde


3 Boyutlu Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüs üretimde

Dünya'da neler olup bittiğini araştırıp sizlere sunmaya devam ediyoruz. Local motor firmasının üretime geçirdiği Olli isimli tatlı minibüs hem şoförsüz hem de elektrikli!

sponsorlu reklamlar
3 Boyutlu Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüs üretimde
28 Mart 2017 Salı 17:08 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
 Gün geçmiyor ki garip buluşları sizlere aktarmaya devam edelim. Şimdi de karşımızda Olli var. Olli, Local Motor tarafından üretilen ilk kez 3D baskı teknolojisiyle geliştirilen ve hem sürücüsüz hem de elektrikli ilk otobüs olarak tarihe geçti.

Böyle haberlerin ülkemizden gelmesini canı gönülden bekliyoruz ancak Türkiye henüz bir araba üretimi bile yapamamakta. Bu durum çok vahim bir tablodur. Üretim yapmalıyız, toplum olarak üretmeli ve artık uygar üreten toplumlar seviyesine gelmeliyiz.

Geçelim haberimize; geçtiğimiz yıl Local Motor tarafından 3 boyut teknolojisiyle üretilen ve toplu taşımada devrim yaratmak isteyen firma katı toplu taşıma araçlarını yok sayarak sürdürülebilir enerjili bir otobüs geliştirdi. Dünyanın ilk 3D teknolojisiyle üretilen Olli, hem sürücüsüz hem de elektrikli çalışabiliyor.

"O GÜNLER GEÇTİ ŞAKİR" 

Bu haberi okuduğumda aklıma gelen ilk şey İlyas Salman ve Şener Şen'in oynadığı ve Türk sinemasının yapı taşlarını oluşturan 1982 yapımı Çiçek Abbas'tan bir sahne oldu. "Şakire çay yok, O günler geçti Şakir" repliği herkesin akıllarına kazınmıştır. Üzerinden yıllar geçse de bu film unutulmaz ancak durum gösteriyor ki film unutulmasa bile şoförler bu durumu yaşayamayacak. Çünkü bu otobüs sayesinde şoför diye bir şey olmayacak!
Makara bölümümüzü de geçtiğimize göre şimdi de haberimize devam edelim. İlk etapta 12 koltuklu olarak üretilen minibüsler minifabrika aracılığıyla 10 saatte üretilebiliyor. Küçük bir ekip sayesinde de yaklaşık 1 saatte montajı tamamlanan minibüs hemen müşteriye teslim edilebiliyor. Otobüsün güzergahı ise esnek olmakla beraber gideceği güzergah operasyon merkezi tarafından belirlenmektedir. Ayrıca sürücüsüz otobüste yer alan sensörler sayesinde ileriki zamanlarda güncelleme ve ihtiyaçlar doğrultusunda iyileştirmeler yapılabilmektedir.

Akıllı telefon uygulaması Watson sayesinde konumlarını bildiren yolcuları yerinden alabilen Olli, özellikle turistik geziler için vazgeçilmez bir tercih olarak görülüyor.Olli, yolcularla iletişim kurmak için ise IBM'nin geliştirdiği Watson proğramından besleniyor. Watson, yolcularla muhabbet etmeyi, gidilecek güzergahlar hakkında bilgi vermeyi ve hatta özel rota taleplerini bile değerlendiriyor. Ürün Amerika'nın 3 ayrı yerinde üretiliyor ve şimdiden 50'den fazla ülkede ilgi görmeye başlamış bile.

Başarılı bir girişim olan Olli'nin tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz:
Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020