Bank Of China Türkiyeye geliyor


Bank Of China Türkiyeye geliyor

Bank of China Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. Çin şüphesiz ki dünya ekonomisinin devleri arasında yer almaktadır. Çin'in Bank Of China bankası Türkiye'de faaliyet göstermeye başlayacak.

sponsorlu reklamlar
Bank Of China Türkiyeye geliyor
12 Kasım 2016 Cumartesi 13:13 tarihinde paylaşıldı.
Sponsorlu bağlantı
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Bank of China’nın (BOC) yılbaşına kalmadan Türkiye’de faaliyetlerine başlayabileceğini söyledi.

Soruları yanıtlayan Akben, Bank of China’nın Başkan Yardımcısı ve heyeti ile görüşme yaptıklarını kaydetti.


Söz konusu banka ile iyi bir diyalog içerisinde olduklarını belirten Akben, bir bankanın kuruluş faaliyetlerinin birden oluşmadığını, ofis kiralamadan IT altyapısına kadar birçok süreç olduğunu anımsattı.

Akben, söz konusu bankanın sürecin bir bölümünü tamamlamış durumda olduğunu ve aynı zamanda küçük eksikliklerin olduğunu belirterek ''Zannediyorum çok yakın zamanda, yılbaşına kalmadan Türkiye’de faaliyetlerine başlarlar. Bir aksilik, sorun görmüyoruz.'' diye açıklama yaptı.

ÇİN TÜRKİYE'YE ÖNEM VERİYOR

BDDK Başkanı Akben, Çin’in Türkiye’ye çok önem verdiğini söyledi.

Burada ICBC adında başka bir Çinli bankanın daha faaliyet gösterdiğini ifade eden Akben, Bank of China’nın Türkiye’deki ikinci Çinli banka olacağını belirtti.

Akben, Bank of China’nın üst düzey yetkilileri ile önemli projeler üzerinde konuştukları bilgisini vererek, “Türkiye’de enerji, köprü ve Kanal İstanbul gibi birçok önemli projemiz var. Bu önemli projelere kaynak temini açısından onlar da konunun üzerinde hassasiyetle duruyorlar. İpek Yolu Projesi’ni de önemsiyorlar. Bizleri sık sık oraya davet ediyorlar, kendilerini görmemizi istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Akben, Türkiye pazarına girecek olan yeni bankalar olup olmadığı ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı:
“İçeride bir kamu bankamızın (Halk Katılım) daha bu konuyla ilgili çalışmaları var. Hazine ile birlikte o çalışmaları sonlandırmak üzereler. O şekilde yeni bir lisansımız olabilir. Artık sonlanmaya yakın, yılbaşına kadar sonlanır diye düşünüyoruz. Bunun yanında yurt dışında Körfez tarafındaki sermayenin ilgisi Türkiye’ye devam ediyor. Moodys’in etkisini orada görmüyoruz.”

Küresel bazda dünyanın en büyük 7’nci bankası
Bank of China Türkiye’de geçen yıl mevduat bankası kurmak için hazırlıklara başlamıştı.

Türkiye’de lisans alımı ile ilgilenen bankanın yetkilileri aynı dönemde BDDK ile bir araya gelmiş, BDDK Başkanı Akben ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, BDDK’nın bazı kurul üyeleri ile Bank of China Başkan Yardımcısı Gao Yingxin ve bankanın diğer yetkilileri de katılmıştı.

Nisan ayında tüm başvuru sürecini tamamlayarak evraklarını teslim eden bankaya mayıs ayında yapılan kurul toplantısında Türkiye’de kuruluş için izin verilmişti.

Küresel bazda dünyanın en büyük 7’nci bankası olan Bank of China, 2011 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini temsilcilik ofisi olarak devam ettiriyor.
Sponsorlu bağlantıBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Hızlı Bayilik Bayilik veren firmalar
  2020 © Bayilik veren firmalar - Yeni İş Fikirleri, Bayilik 2020